راهنمای خرید لنت ترمز رانا و دنا

بسیاری از صاحبان خودروی های ایرانی مانند رانا و دنا نمی‌دانند از چه برندی لنت ترمز خودروی خود را خریداری کنند و در هنگام خرید سوالات زیادی دارند. به شما که مالک این دو خودروی داخلی هستید، پیشنهاد می‌شود که لنت ترمز نیمه‌فلزی را برای رانا و دنا خریداری کنید؟ اما لنت ترمز نیمه‌فلزی چه ویژگی‌هایی دارد؟ در ادامه برای کسانی که قصد خرید لنت ترمز رانا و دنا را دارند، لنت ترمز نیمه‌فلزی را به طور کامل توضیح داده و برندهای معروف موجود در بازار لوازم یدکی ایران را به شما معرفی می‌کنیم.

مواد اصطکاکی دیسک نیمه فلزی معمولاً برای کاربردهای ترمز سخت و با دمای بالا طراحی می شوند. این ترمزها برای ترمزهای دیسکی جلو در بسیاری از خودروهای شاسی بلند و کامیون های بزرگتر، و همچنین ترمزهای جلو در خودروهای بزرگتر، سنگین تر، خودروهای پرفورمنس و برنامه های کاربردی مانند ماشین های پلیس، تاکسی ها و وسایل نقلیه اضطراری استفاده می شوند.

یکی از راه‌های شناسایی لنت‌های نیمه فلزی، ظاهر آن‌ها است. آنها معمولاً نقره ای هستند و الیاف فولادی خرد شده به وضوح قابل مشاهده هستند. آنها همچنین مغناطیسی هستند. برخی از پدهای نیمه فلزی همچنین دارای پوشش بیرونی تیتانیوم یا برخی مواد انتقال دهنده دیگر هستند که به شکستن کمک می کند و به سرکوب صدا کمک می کند.

لنت های نیمه فلزی به طور کلی یک محصول درجه یک با ویژگی هایی مانند پخ، شیارها و شیارهای عایق برای کاهش ارتعاشات و نویز در نظر گرفته می شوند. فولاد خرد شده و سایر الیاف فلزی در لنت ها به لنت های نیمه فلزی ترمز اجازه می دهد تا دمای ترمز بالاتر را بهتر از سایر انواع لنت ها کنترل کند. فولاد رسانای خوبی برای گرما است و به خروج گرما از روتورها کمک می کند. این به لنت ها اجازه می دهد تا دمای ترمز بالا را با محو شدن کمتر کنترل کنند.

در مقایسه، اکثر نیمه فلزی ها در دمای ترمز بالای 500 درجه نسبتاً پایدار می مانند و میزان سایش مشابه لنت های NAO یا سرامیکی را از خود نشان نمی دهند. به همین دلیل است که لنت های نیمه فلزی معمولاً بهترین انتخاب برای کاربردهای سخت و دمای بالا هستند که مقاومت در برابر حرارت بسیار مهم است.

مقدار فولاد مورد استفاده در فرمول "نیمه فلزی" ممکن است از 20 درصد تا 60 درصد یا بیشتر متغیر باشد. مقدار بسته به فرمول اصطکاک و کاربرد متفاوت است. در مقایسه، محتوای فولاد در لنت‌های "کم متر" معمولاً 20 درصد یا کمتر است.

با این حال، محتوای کل فلز در مواد به اندازه نحوه ترکیب الیاف فولادی با سایر مواد تشکیل دهنده مهم نیست. بسته بندی کل مهم است زیرا ویژگی های اصطکاک سرد و گرم، قدرت توقف، مقاومت در برابر محو شدن، نویز و ویژگی های سایش محصول نهایی را تعیین می کند.

به طور کلی، لنت های نیمه فلزی با محتوای فولاد بالا نسبتاً سخت هستند، بنابراین ممکن است در هنگام ترمزگیری بیشتر از لنت های NAO یا لنت های سرامیکی مستعد لرزش و جیغ باشند.

سطح ناهموار روتور، کالیپرهای فرسوده، یا از دست رفتن شیلنگ های عایق یا سایر سخت افزارها می تواند هر نوع لنت ترمز را پر سر و صدا کند. اما در مورد لنت های نیمه فلزی، اطمینان از پایان روتور بسیار مهم است:

• مطابق با مشخصات OEM.

• پدها به درستی نصب شده اند. و

• کولیس ها برای به حداقل رساندن هرگونه مشکل نویز فرسوده نشده اند.

لنت های نیمه فلزی با محتوای فولاد بالا ویژگی های سایش خوبی دارند و می توانند برای مدت طولانی دوام بیاورند، به خصوص زمانی که دمای ترمز بالا باشد. اما لنت ها همچنین می توانند روی روتورها خشن باشند. مالش پدهای فولادی بر روی روتورهای چدنی، سایش روتور بیشتری نسبت به مالش مواد اصطکاک نرم تر به روتور ایجاد می کند. به همین دلیل، روتورها معمولاً تا زمانی که مجموعه‌ای از لنت‌های نیمه فلزی فرسوده می‌شوند، نیاز به روکش یا تعویض دارند. مواد اصطکاکی نیمه فلزی معمولاً زمانی که سرد هستند کمی بیشتر به تلاش پدال نیاز دارند و زمانی که ترمزها گرم یا داغ هستند بهترین عملکرد را دارند.

وسایل نقلیه ای که در ابتدا به لنت های نیمه فلزی مجهز بودند معمولاً باید با لنت های جایگزین نیمه فلزی پوشانده شوند. این امر به ویژه در خودروهای شاسی بلند بزرگتر و وانت بارها که ترمزها تمایل بیشتری به کار می‌کنند بسیار مهم است. جایگزینی هر نوع لنت دیگری می تواند سایش لنت و خطر محو شدن ترمز را افزایش دهد.

لنت های نیمه فلزی همچنین می توانند ارتقای خوبی از لنت های معمولی NAO یا لنت های سرامیکی برای کاربردهای عملکردی یا وسایل نقلیه ای باشند که ممکن است در معرض رانندگی سخت تر از معمولی باشند (ماشین پلیس، تاکسی، وسایل نقلیه اضطراری و غیره). بهترین توصیه در اینجا این است که همیشه از توصیه ها و دستورالعمل های کاربردی تامین کننده ترمز خود پیروی کنید.

برندهای معروف و باکیفیت لنت ترمز نیمه‌فلزی برای خودروهای دنا و رانا

اگر می‌خواهید ترمزگیری خوبی داشته‌باشید، لنت ترمز دنا و رانا را از برندهای زیر خریداری کنید.

·        پارس لنت

·        لئون

·        فریکسا

·        های‌تک

·        های‌کیو

·        کوریا تک

لنت ترمز رانا و دنا را از کجا خریداری کنیم؟

فروشگاه lent.ir یک فروشگاه آنلاین لنت ترمز است که می‌توانید لنت رانا و دنا را از آن تهیه کنید. این فروشگاه متخصصانی دارد که به شما در خرید لنت ترمز رانا و دنای مناسب کمک می‌کنند. برای ارتباط با این مشاوران، کافیست با شماره موجود در سایت تماس بگیرید. برای خرید و ثبت سفارش کافیست روی لینک زیر کلیک کنید: