مراحل تعویض لنت ترمز

چرا لنت ترمز خود را تعویض کنید؟
اگر لنت های ترمز شما جیغ یا ساییده می شود، ممکن است زمان تعویض لنت ترمز فرا رسیده باشد. اگر متوجه شوید که می توانید لنت های سیستم ترمز دیسکی خودرو خود را به سرعت، به راحتی و بدون ابزار تخصصی تعویض کنید، شگفت زده خواهید شد. انجام این کار به تنهایی باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود. اما حتی اگر شما علاقه ای به انجام کار خود ندارید، دانستن آنچه در آن دخیل است درک آنچه مکانیک شما ممکن است روزی به شما بگوید را آسان تر می کند.

این روزها تقریباً همه خودروها دارای سیستم ترمز دیسکی جلو هستند. لنت‌های ترمز جلو معمولاً سریع‌تر از لنت‌های ترمز عقب فرسوده می‌شوند (توجه داشته باشید که ترمزهای عقب می‌توانند ترمز دیسکی یا درام باشند)، بنابراین باید بیشتر تعویض شوند. وقتی لنت‌های ترمز خیلی نازک می‌شوند، باید آن‌ها را عوض کنید، به‌خصوص اگر وقتی پدال ترمز را فشار می‌دهید، شروع به ایجاد صدای جیغ فلزی یا ساییدن مداوم کنند. اما سر و صدا به تنهایی همیشه بهترین شاخص نیست، بنابراین بهتر است با بررسی دوره ای ضخامت لنت ها پیش بینی کنید که چه زمانی این اتفاق می افتد.

توجه: اگر هنگام ترمزگیری قسمت جلویی خودرو لرزید، روتور ترمز شما ممکن است تاب خورده باشد. اگر روتورها شیاردار یا ناهموار به نظر می رسند، ممکن است امتیازدهی شوند. در هر صورت ممکن است روتورها نیز نیاز به تعویض یا "چرخش" بر روی تراش ترمز داشته باشند، روشی که در اینجا به آن پرداخته نشده است. ممکن است برای این کار به کمک یک متخصص مراقبت خودرو نیاز داشته باشید، اما می‌توانید با نگاه کردن به اینجا ببینید که چه چیزی در تغییر روتور ترمز دخیل است.

در اینجا یک راهنمای گام به گام کلی برای تعویض لنت ترمز آورده شده است.

زمان مورد نیاز: 1 ساعت

ابزار مورد نیاز

دستکش یکبار مصرف مکانیکی برای محافظت از دستان شما و تمیز نگه داشتن آنها
جک 
آچار لنگه
گیره C یا طول چوب برای جمع کردن پیستون
آچار (یک سوکت، انتهای باز یا آچار قابل تنظیم را انتخاب کنید)
 تکه ریسمان

لنت ترمز جدید.

قبل از شروع به چند نکته توجه کنید

مجموعه کالیپر خود را بشناسید: اکثر خودروها دارای مجموعه ترمز کالیپر هستند. این چیزی است که در عکس بالا نشان داده شده است. این مجموعه کولیس را با نمونه موجود در ماشین خود مقایسه کنید. خودروهای دیگر دارای مجموعه کالیپر ثابت هستند. لنت های ترمزهای کالیپر ثابت نیز به راحتی قابل تعویض هستند، اما روند کمی متفاوت است، بنابراین ما آن را در قسمت آموزشی دیگری پوشش خواهیم داد.

یک طرف و سپس طرف دیگر: به دلایلی که بعدا مشخص خواهد شد، قبل از انجام سمت دیگر، باید لنت های یک طرف ماشین را از ابتدا تا انتها عوض کنید. همچنین از آنجایی که در یک زمان یک طرفه را انجام می دهید، فرمان را طوری بچرخانید که چرخی که روی آن کار می کنید زاویه دار باشد تا دسترسی بهتری به ترمزها داشته باشید.

اکنون می توانیم شروع کنیم.

چرخ را بردارید

مهره های چرخ را باز کنید. سپس ماشین را بلند کنید و یک پایه جک را زیر قاب ماشین قرار دهید. جک زمینی را پایین بیاورید تا وزن آن روی پایه جک قرار گیرد. مهره ها را کاملا جدا کرده و چرخ را بردارید. اکنون به مجموعه ترمز دسترسی دارید و می توانید با خیال راحت به زیر خودرو برسید.

پیچ لغزنده را بردارید

دو پیچ لغزنده را پیدا کنید (که گاهی اوقات "پین" نامیده می شود) که کولیس را در جای خود نگه می دارد. فلش های موجود در عکس بالا به آنها اشاره می کنند. به طور کلی فقط لازم است پیچ پایین را بردارید. ممکن است طولانی باشد، اما پس از شل شدن کامل، به راحتی بیرون می لغزد.

کالیپر ترمز را به سمت بالا بچرخانید

 با برداشتن پیچ پایین، کالیپر ترمز به سمت بالا می چرخد. شیلنگ لاستیکی، که خط هیدرولیک است، برای این امکان خم می شود، بنابراین هیچ گونه خطوط ترمز هیدرولیک را جدا نکنید. اگر فکر می کنید باید خط ترمز را جدا کنید، کار اشتباهی انجام می دهید. ترمزها را دوباره جمع کنید و از متخصص کمک بگیرید.

در این مرحله، بررسی ضخامت لنت های ترمز برای تایید نیاز به تعویض آنها بسیار آسان است. بیشتر لنت‌های ترمز دارای نشانگرهای سایش فلزی هستند که زبانه‌های فلزی کوچکی هستند که هنگام تماس با روتورها جیر می‌زنند. حتی اگر اینها هنوز لمس نشده باشند، اگر ضخامت مواد اصطکاک در هر نقطه ای یک هشتم اینچ یا کمتر باشد، لنت ها فرسوده می شوند.

لنت های ترمز قدیمی را بیرون بکشید

لنت‌های ترمز اکنون در معرض دید قرار گرفته‌اند و گیره‌های نگهدارنده آن‌ها را آزادانه در جای خود نگه می‌دارند. کافی است لنت های ترمز قدیمی را بیرون بکشید.

گیره های نگهدارنده را تعویض کنید

 پدهای جدید تقریباً همیشه با گیره‌های جدید عرضه می‌شوند که به لنت‌ها اجازه می‌دهد به راحتی به جلو و عقب بلغزند. از جدیدها استفاده کنید و قدیمی ها را کنار بگذارید. هیچ پیچ نگهدارنده ای برای گیره ها وجود ندارد. آنها فقط در جای خود محکم می شوند. معمولاً گیره‌های چپ‌دست و راست‌دست وجود دارد، بنابراین هربار یکی را عوض کنید و مطمئن شوید که دقیقاً مطابق با شما هستند.

لنت های ترمز جدید را داخل آن بکشید

پدهای جدید به راحتی در جای خود می لغزند، همانطور که لنت های قدیمی هنگام بیرون آمدن انجام می دادند، اگرچه گاهی اوقات گیره های جدید محکم تر می شوند. گوش های لنت های جدید باید به خوبی روی گریس ترمزی که اعمال کرده اید قرار بگیرند.

پیستون ها را جمع کنید

در عکس بالا، فلش ها به سمت پیستون ها هستند. این پیستون ها روی لنت ترمز فشار می آورند و روتور را فشار می دهند تا خودرو متوقف شود. ماشین شما ممکن است فقط یک پیستون برای هر چرخ داشته باشد، اما اصل یکسان است. قبل از اینکه بتوانید کالیپر را در جای خود پایین بیاورید، این پیستون ها باید جمع شوند (به عقب رانده شوند) تا لنت های ترمز جدید و ضخیم تر را پاک کنند.

افرادی که این کار را انجام می دهند اغلب از یک گیره C برای جمع کردن پیستون یا پیستون ها استفاده می کنند. در این مورد، ما به سادگی پیستون را با استفاده از یک 2x4 و یک تکه تخته سه لا به عقب برگردانیم. با انجام این کار، روغن ترمز در پیستون ها از طریق گذرگاه های کوچک به مخزن اصلی سیلندر بازگردانده می شود، بنابراین پیستون ها به آرامی حرکت می کنند. عرض 2x4 اجازه می دهد تا هر دو پیستون را به طور همزمان به داخل فشار دهید. اگر یکی را به خودی خود وارد می کردید، دیگری بیرون می آمد - شما این را نمی خواهید. خوشبختانه، اکثر خودروها فقط یک پیستون در هر کالیپر دارند که کار را بسیار ساده‌تر می‌کند. در هر صورت، فشار ثابت و صبر در اینجا کلیدی است. در این مثال، یک شیم تخته سه لا را در نزدیکی پایان فرآیند اضافه کردیم تا شکاف رو به افزایش را پر کنیم. در تمام طول مدت، نهایت دقت را به خرج دهید تا مطمئن شوید که چکمه لاستیکی و مهر و موم که پیستون ها را احاطه کرده است، نشکنید یا پاره نکنید.

سطح روغن ترمز را کنترل کنید

هنگامی که پیستون ها را به عقب فشار می دهید، سطح روغن ترمز به آرامی بالا می رود. مخزن اصلی سیلندر را باز کنید و مرتباً آن را بررسی کنید. هنگامی که روی ترمز دوم کار می کنید این موضوع بیشتر نگران کننده است زیرا حجم مایع ترکیبی دو کالیپر می تواند باعث سرریز شدن روغن ترمز شود. اگر به نظر می رسد که این اتفاق می افتد، مقداری از روغن ترمز را با بوقلمون بمکید. اگر فردی سطح مایع را در حین بازدیدهای منظم از سرویس پایین آورد، خطر سرریز شدن بیشتر است. (به همین دلیل است که مخزن روغن ترمز نباید لزوماً به این صورت پر شود.) سطح مایع به طور طبیعی با سایش لنت ها پایین می آید. و با تعویض لنت ها دوباره بالا می آید. تا زمانی که سطح به زیر "MIN" نرود، فلش نشان داده شده در عکس بالا، در نیمه پایینی مخزن، همه چیز خوب است.

پیچ کشویی را دوباره نصب کنید

پیچ لغزنده را دوباره نصب کرده و دوباره ببندید. چرخ‌های ماشین را صاف کنید، لاستیک را دوباره سوار کنید و مهره‌ها را ببندید.

برای سمت دیگر تکرار کنید
تمام این مراحل را برای سمت دیگر ترمزهای جلو نیز تکرار کنید. به یاد داشته باشید که اکنون که لنت های جدید در یک طرف نصب شده اند، روغن ترمز در مخزن بالاتر خواهد بود، بنابراین هنگام جمع کردن پیستون از طرف دیگر، مراقب سطح مایع باشید. مایع فقط برای بار دوم بیشتر افزایش می یابد. شما نمی خواهید سرریز شود زیرا روغن ترمز بسیار خورنده است. اگر به نظر می رسد که مایع سرریز می شود، مقداری از آن را با بوقلمون بمکید. اگر سطح زیر "MAX" بود که هر دو طرف کار را انجام دادند، مایع تازه را به چیزهای بالای خط اضافه کنید.

تست رانندگی در شرایط ایمن
 

ماشین را تحت شرایط ایمن تست کنید تا مطمئن شوید همه چیز درست کار می کند، مخصوصاً در چند توقف اول مراقب باشید. توجه داشته باشید که پدال ترمز شما ممکن است نقطه درگیری بالاتری داشته باشد. به سرعت به این تغییر عادت خواهید کرد. از استفاده از ترمزهای جدید خود لذت ببرید زیرا می دانید که اکنون لنت ترمز ضخیم وجود دارد تا شما را ایمن متوقف کند.