علت صدای ترمز چیست؟

یکی از آزاردهنده ترین صداها در کل دنیا صدای جیر جیر ترمز شما هنگام فشار دادن پدال است. بسیاری از ما قبلاً آن را شنیده‌ایم، و نمی‌دانیم که آیا ممکن است مشکلی از خود ترمزها باشد یا فقط کاری است که ترمزها انجام می‌دهند. اغلب اوقات، این صدا هنگام فشار ملایم پدال، یا کاهش سرعت تا توقف، معمولاً در یک چراغ توقف، می آید. با توجه به این واقعیت که همه افراد تجربه تعمیر و نگهداری اولیه خودرو را ندارند، ما همیشه نمی دانیم که چگونه ترمزهای جیرجیر یک مشکل جدی هستند، اما شنیدن صدای جیر جیر تقریبا همیشه آزاردهنده است.

خوشبختانه، در بیشتر موارد، ترمزهای جیرجیر نشان دهنده یک مشکل بزرگ نیست. با این حال، هنوز هم می‌تواند ناامیدکننده باشد، زیرا به نظر می‌رسد هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید، جز اینکه منتظر توقف آن یا روشن کردن رادیو باشید. در صورت جدی بودن، ممکن است مشکلی را نادیده بگیرید که ممکن است در مسیر خطرناک شود. خوشبختانه، دلایل متعددی وجود دارد که باعث می شود ترمزهای شما صدای جیر جیر کند و راه های مختلفی وجود دارد که می توانید آنها را تعمیر کنید.

چرا ترمزهای شما جیغ می کشد؟
اگر می خواهید صدای جیغ ترمز را متوقف کنید، ابتدا باید بدانید که چرا ترمزهای شما جیغ می کشند. منبع صدای جیغ می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. صدای جیغ ثابت هنگام فشار دادن پدال اغلب می تواند به سادگی لنت ترمز باشد که تا نشانگر سایش فرسوده شده است، جایی که زبانه های فلزی روی لنت ترمز وجود دارد. این زبانه ها طوری طراحی شده اند که به شما بگویند زمان تعویض ترمز فرا رسیده است! اگر صدای جیرجیر شدیدتر باشد، فقط زمانی اتفاق می‌افتد که به سختی پدال را لمس می‌کنید، یا به نظر می‌رسد که ضربان آن ضربان‌دار است، این احتمال وجود دارد که هنگام اعمال فشار سبک، لنت‌ها لرزش داشته باشند و باعث صدای جیر جیر شوند. این می تواند به دلایل مختلف ایجاد شود:

چسباندن کالیپر باعث می‌شود لنت‌ها روی روتورها کشیده شوند
گیره های لنت سخت افزاری ترمز قدیمی و فرسوده
عدم روانکاری در نقاط تماس پد/کالیپر
در زیر، معنای هر یک از این موارد را توضیح خواهیم داد.

لنت های ترمز فرسوده
بیشتر لنت های ترمز دارای نشانگرهای مکانیکی سایش هستند که یک هدف را دنبال می کنند. به شما اطلاع دهد که زمان تعویض ترمز فرا رسیده است. این نشانگر هنگامی که لنت ها کمتر از عمر مفید خود فرسوده شوند، شروع به تماس با روتور ترمز می کند، که معمولاً زمانی است که لنت ها حدود 1/8-1/4 اینچ مواد باقی مانده باشند. در این مرحله، هر زمان که پدال را فشار دهید، و مهم نیست که چقدر آن را فشار دهید، صدای جیغ تند و زننده ای خواهید شنید. در این مرحله نوبت به تعویض لنت ترمز می رسد.

سخت افزار فرسوده و آسیب دیده
سخت افزار ترمز، و به طور خاص، گیره های لنت که لنت ها را در موقعیت خود محکم می کند، احتمالاً یکی از نادیده گرفته ترین قسمت های کار ترمز است. بسیاری از لنت‌های ترمز امروزه در واقع با گیره‌های داخل جعبه عرضه می‌شوند و بسیاری از کارگران هنوز از تعویض این گیره‌های ارزشمند غافل هستند! در حالی که ممکن است شبیه آن نباشد، سخت افزار ترمز فنری بارگذاری شده است، و با گذشت زمان، کشش خود را از دست می دهد و در نهایت باعث ایجاد صدای جیر جیر هنگام ترمز می شود. هدف اصلی آن این است که لنت ها را در محل خود روی کولیس ایمن نگه دارد و هرگونه لرزش یا حرکت لنت ها را به حداقل برساند. با گذشت زمان، این گیره ها چرخه های گرمایی زیادی را پشت سر می گذارند و در نهایت توانایی خود را برای داشتن کشش مناسب فنر از دست می دهند. آنها فقط برای طول عمر پدها ساخته شده اند - بنابراین هر بار باید این گیره ها را عوض کنید!

ایجاد رطوبت یا عدم روانکاری
پس از مدتی استفاده نکردن از وسیله نقلیه خود، ممکن است در اولین باری که ترمز را می زنید، متوجه شوید که ترمزها جیرجیر می کنند. این در واقع نسبتاً طبیعی است، زیرا هنگامی که لنت ترمز استفاده نمی شود، رطوبت روی آن جمع می شود. این باعث ایجاد زنگ زدگی به خصوص روی روتور می شود که می تواند باعث ایجاد صدای جیر جیر یا صدای مالش خشن در هنگام از بین رفتن آن شود. با این حال، آنچه مهم است، استفاده صحیح روان کننده نه تنها روی لبه های لنت ترمز است که با کالیپر تماس می گیرند، بلکه برداشتن، تمیز کردن و روغن کاری مناسب پین های لغزنده ای است که اکثر کالیپرها برای "شناوردن" کالیپر در بین روتور استفاده می کنند. بدون اینکه این قطعات به درستی روغن کاری شوند، ممکن است نویز ایجاد شود. این پین ها از طریق چرخه های حرارتی ثابت و آب، گل و نمک و برف زندگی سختی دارند. با گذشت زمان، روان‌کننده‌ای که این پین‌ها روی آن می‌لغزند، خراب می‌شود و به گل و لای زنگ زده تبدیل می‌شود. در نهایت، پین‌ها می‌گیرند و این می‌تواند باعث شود که کولیس قطع شود، فشار را کاهش ندهد، و یک لنت ترمز را قبل از دیگری بپوشاند. قبل از اینکه این اتفاق بیفتد، علامت نشان دهنده صدای جیر جیر یا صدا است. هنگام انجام سرویس ترمز، مطمئن شوید که پین ​​ها به همراه مهر و موم چکمه لاستیکی آنها به درستی تمیز یا تعویض شده اند و حفره آویز کالیپر ترمز به درستی تمیز و روغن کاری شده است.

مواد لنت ترمز شما
آخرین علت سوت زدن لنت ترمز مربوط می شود. انواع مختلفی از لنت ترمز وجود دارد و یکی از انواع آن، لنت ترمز نیمه فلزی، به دلیل تولید صدای جیر جیر گاه به گاه معروف است. عدم یکنواختی لنت ها ممکن است باعث صدای جیر جیر شود که مشکلی شناخته شده در این نوع پد است.