شستشوی روغن ترمز: چرا به آن نیاز دارید؟

آیا تا به حال در مورد شستشوی روغن ترمز شنیده اید؟ چیست؟ آیا واقعا به یکی نیاز دارید؟

متأسفانه، بیشتر رانندگان زیاد به تعمیر و نگهداری ترمز پیشگیرانه فکر نمی کنند. در عوض، آن‌ها منتظر می‌مانند تا ترمزها، روتورها یا لنت‌ها از کار بیفتند و نیاز به تعویض داشته باشند. حتی اگر از ترمزهای خود مراقبت کنید و لنت ها و سایر قطعات را در زمانی که مکانیک شما توصیه می کند تعویض کنید، ممکن است همچنان تعجب کنید که آیا واقعاً نیاز دارید که سیستم ترمز خود را مرتباً شستشو دهید.

همه ما می‌خواهیم بهترین کار را برای خودروهایمان انجام دهیم تا آنها را تا حد امکان در جاده ایمن نگه داریم، اما دقیقاً هدف از شستشوی روغن ترمز چیست و هزینه شستشوی روغن ترمز چقدر است؟ آیا لازم است و ارزش پول را دارد؟

فلاش مایع ترمز چیست؟
 

سیستم ترمز شما دارای قطعات کار زیادی است. به طور معمول، یک خودرو دارای ترمزهای دیسکی در جلو و ترمزهای دیسکی یا ترمزهای درام در عقب است. همه چیز توسط سیستمی از شیلنگ ها و لوله هایی که ترمز هر چرخ را به سیلندر اصلی متصل می کند، متصل می شود. ترمز دستی، تقویت کننده ترمز برقی و سیستم ضد قفل نیز بخشی از سیستم کلی ترمز هستند.

هنگامی که پدال ترمز را می زنید، یک پیستون به سیلندر اصلی فشار می آورد که مایع ترمز را از طریق شیلنگ های متصل به ترمز در هر چرخ وادار می کند. در ترمزهای دیسکی، مایع به اجبار وارد یک کالیپر می شود، جایی که به پیستونی فشار می آورد که لنت های ترمز را روی دیسک فشرده می کند و چرخ را مجبور می کند کند یا متوقف شود. در ترمزهای درام، مایع با فشار وارد سیلندر چرخ می شود و کفش های ترمز را به سمت درام فشار می دهد تا چرخ را متوقف کند.

در هر دو مورد، روغن ترمز نقش مهمی در سیستم ترمز کلی خودرو شما ایفا می کند.

همانطور که اجزای سیستم ترمز به مرور زمان خراب می شوند، قطعات کوچک لاستیک، زنگ زدگی و سایر زباله ها پوسته پوسته می شوند و می توانند در روغن ترمز شما فرود آیند. وقتی این مایع کثیف می شود، کارایی آن کمتر می شود، به این معنی که ترمزهای شما به خوبی کار نمی کنند.

همچنین از آنجایی که روغن ترمز رطوبت سنجی است، سالانه 3 درصد از وزن خود را در آب جذب می کند و همین امر باعث می شود شستشوی روغن ترمز اهمیت بیشتری پیدا کند.

شستشوی روغن ترمز اساساً تمام روغن ترمز قدیمی و کثیف را از سیستم شما خارج می کند و آن را با مایع تازه و تمیز جایگزین می کند. شست و شوی روغن ترمز در تعمیر و نگهداری معمولی خودرو مهم است و باید هر 30000 مایل یا هر دو سال یکبار انجام شود.

علاوه بر این، بررسی دوره ای سطح روغن ترمز توصیه می شود. به هر حال، کم بودن روغن ترمز می تواند بر اثربخشی کلی قدرت ترمز شما تأثیر بگذارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد پر کردن روغن ترمز به صفحه ما مراجعه کنید.

فلاش مایع ترمز چگونه کار می کند؟
این امکان وجود دارد که روغن ترمز خود را تعویض کنید، اما یک مکانیک می تواند این کار را سریعتر و دقیق تر در مغازه با دستگاه ترمز شستشو انجام دهد. اگر تصمیم دارید خودتان این کار را انجام دهید، حتما از روغن ترمز با کیفیت بالا استفاده کنید. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که هوای بیرون می تواند به سرعت مایع ترمز را آلوده کند و باعث ترکیب شدن بخار آب با مایع شود. این آلودگی در نهایت می تواند به کل سیستم ترمز شما آسیب برساند، پس مراقب باشید.

اگر ماشین خود را به مغازه ببرید، تکنسین ابتدا مخزن روغن ترمز را پیدا کرده و قبل از تعویض روغن ترمز آن با مایع جدید، تمام مایع قدیمی را خارج می کند. سپس، برای خارج کردن مایع قدیمی از سوپاپ ترمز، ماشین شما باید جک زده شود و هر چهار چرخ را خارج کنید. برای شستشوی مایع، لوله از یک طرف به شیر ترمز متصل می شود و سر دیگر آن در ظرفی برای جمع آوری مایع تخلیه می شود.

تکنسین دوم ترمزها را پمپ می کند و سپس پدال ترمز را نگه می دارد در حالی که تکنسین دیگر دریچه را باز می کند. سپس روغن ترمز قدیمی باید در ظرف تخلیه شود. رنگ روغن ترمز قدیمی تیره است، در حالی که مایع جدید رنگ زرد دارد.

فرآیند "فلاشینگ" تا زمانی که ظرف نشان دهد که مایع جدید و تمیز در حال رسیدن به ترمزها است، تکرار می شود. این روند در هر چهار ترمز قبل از اینکه چرخ ها دوباره روی ماشین قرار گیرند ادامه می یابد. سپس می توان یک آزمایش جاده ای برای اطمینان از عملکرد بهینه ترمزها انجام داد.

به طور کلی، شستشوی روغن ترمز حدود 100 دلار هزینه دارد که بیشتر آن صرف نیروی کار می شود.

ترمزها بدون شک مهمترین سیستم در خودروی شما در کنار خود موتور هستند. با گذشت زمان، اجزای سیستم ترمز شما فرسوده می شوند. تعویض منظم روغن ترمز می تواند خودروی شما را ایمن تر کند، همچنین عمر اجزای ترمز شما را افزایش می دهد و در هزینه های شما صرفه جویی می کند.

آیا متوجه شده اید که ترمزهای شما به درستی کار نمی کند؟ آیا آنها ساییده می شوند یا صداهای غیرعادی دیگری تولید می کنند؟ آیا هنگام ترمز گرفتن فرمان شما می لرزد؟ آیا مدتی است که ترمزهای خود را توسط یک مکانیک حرفه ای بررسی کرده اید؟ برای بررسی سیستم ترمز خود یا کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه تعمیر و نگهداری توصیه شده وسیله نقلیه خود، امروز به یکی از مکانیک های معتبر و متخصص مراجعه کنید.