راهنمای جامع و کامل درباره لنت ترمز تویوتا و لیفان

اگر شما صاحب خودروی لیفان و تویوتا هستید، این مقاله را از دست ندهید. زیرا در این مقاله به تمامی سوالات شما در هنگام خرید لنت ترمز تویوتا و لیفان پاسخ خواهیم داد. پس از خواندن این مقاله می‌توانید به راحتی لنت ترمز خود را خریداری و رانندگی ایمنی را تجربه کنید.

لنت ترمز اصلی تویوتا
لنت ترمز اصلی تویوتا
لنت ترمز اصلی تویوتا

لنت ترمز تویوتا و لیفان چگونه کار می‌کند؟

سیستم ترمز هر خودرویی از جمله لیفان و تویوتا، از بخش‌های مختلفی مانند کالیپر، سیلندر اصلی، روغن ترمز، دیسک ترمز و لنت ترمز تشکیل شده‌است. زمانی که پا بر روی پدال ترمز می‌گذارید، روغن ترمز از سیلندر اصلی خارج شده و به کالیپر فشار آورده و لنت ترمز داخل آن را درگیر می‌کند. لنت ترمز با مواد اصطکاکی که دارد، سبب کاهش سرعت دیسک ترمز و یا متوقف‌کردن آن می‌شود. بعد از آزادشدن پدال ترمز، این روال برعکس شده و روغن ترمز به سیلندر اصلی برگشته و لنت ترمز و کالیپر آزاد می‌شوند.

چه لنت ترمزی برای خودروی تویوتا و لیفان مناسب است؟

همیشه اولین پیشنهاد ما لنت ترمز اصلی است. به لنت ترمز اصلی OEM یا جینیون پارت نیز گفته می‌شود که همراه خودرو به خریدار تحویل می‌گردد. لنت ترمز اصلی تویوتا و لیفان به دلیل کیفیت بالا و طراحی منحصر به فرد برای هر خودرو، عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد. البته قیمت آن به دلیل ارزش بالا بیشتر بوده و شما برای خرید آن باید هزینه بیشتری بپردازید. در هنگام خرید لنت ترمز اصلی تویوتا و لیفان باید حتما دقت کنید. چرا که متاسفانه برخی از فروشگاه‌‌ها لنت ترمز تقلبی را درون بسته‌بندی اصلی گذاشته و به مصرف‌کنندگان می‌فروشند. اگر خریدار در هنگام خرید لنت ترمز تویوتا از اطلاعات کافی برخوردار نباشد، با خرید لنت ترمز تقلبی، خطرات مالی و حتی جانی او را تهدید خواهدن کرد.

اگر قصد خرید لنت ترمز اصلی را نداشته باشیم، چه لنتی مناسب است؟

بعد از لنت ترمز اصلی، لنت ترمز سرامیکی دارای بهترین کیفیت است. لنت ترمز سرامیکی به دلیل استفاده از مواد اولیه سرامیکی بسیار عملکرد خوبی دارد. همچنین صدا و لرزش و گرد و غبار در هنگام ترمزگیری ایجاد نمی‌کند. البته قیمت لنت ترمز لیفان بس سرامیکی بالا است و اگر شما قصد خرید لنت ترمز تویوتا و لیفان از یک برند مطرح را دارید، باید هزینه بیشتری بپردازید. از برندهای لنت ترمز سرامیکی که لنت ترمز لیفان و تویوتا تولید می‌کنند، می‌توان به ان‌اچ‌سی، اینتیما، تایومی اشاره کرد.

بعد از لنت ترمز سرامیکی، چه نوع لنت دیگری می‌توان برای خودروی تویوتا و لیفان تهیه کرد؟

اگر قصد خرید لنت ترمز سرامیکی را ندارید، نگران نباشید. شما می‌توانید لنت ترمز نیمه‌فلزی که نسبت به لنت ترمز سرامیکی و اصلی پرطرفدارتر نیز هست، برای خودروی لیفان و تویوتا تهیه کنید. البته به لنت نیمه‌فلزی، لنت ترمز فلزی و یا متالیک نیز می‌گویند. پس با شنیدن این دو اسم، تعجب نکنید! اما نکته مهم این است که لنت ترمز نیمه‌فلزی صدا و لرزش بیشتری نسبت به دو لنت بالا تولید می‌کند. اما اگر از برند مطرح و باکیفیت مانند پارس، های‌کیو، ام‌بی‌کوریا، های‌تک لنت ترمز خود را خریداری کنید، این عیوب و مشکلات به حداقل می‌رسد. همانطور که متوجه شدید، قیمت لنت ترمز لیفان و تویوتا با توجه به نوع لنت و ارزش برند متفاوت می‌باشو پس در هنگام خرید دقت کنید.

آیا لنت ترمز برندهای مختلف، با هم متفاوت است؟

خیر! اصلا اینطور نیست. هر خودرو دارای یک کد فنی خاص و لنت ترمز خاص است. لنت ترمز برندهای مختلف تحت یک کد فنی خاص، با هم یکسان است. فقط مواد تشکیل‌دهنده و کیفیت آن با هم تفاوت دارد. مثلا لنت ترمز NHC خودروی یاریس تویوتا با لنت ترمز پارس هیچ فرقی ندارند فقط لنت ترمز NHC سرامیکی بوده و لنت ترمز پارس نیمه‌فلزی. تنها تفاوت ظاهری لنت ترمزها، این است که برخی از چرخ‌های عقب خودروی تویوتا کفشکی بوده و لنت ترمز جلو دیسکی. در واقع لنت ترمز به دو شکل دیسکی و کفشکی می‌باشد. لنت کفشکی دیگر زیاد در خودروها استفاده نمی‌شود و فقط برندهای محدودی آن را تولید می‌کنند. البته فرآیند تعویض لنت ترمز کفشکی زمان‌برتر بوده و هزینه بیشتری نیز دارد. به همین دلیل حتما باید یک فرد متخصص لنت ترمز تویوتا و لیفان شما را تعویض کند تا بعدا دچار مشکل نشوید.

زمان تعویض لنت ترمز تویوتا و لیفان
زمان تعویض لنت ترمز تویوتا و لیفان
زمان تعویض لنت ترمز تویوتا و لیفان

چه زمانی باید لنت ترمز خود را عوض کنیم؟

زمان دقیق تعویض لنت ترمز لیفان و تویوتا مشخص نیست. زیرا بستگی به نحوه رانندگی شما، کیفیت لنت خریداری شده و نوع جاده دارد. اگر با سرعت بالا رانندگی می‌کنید و یا ترمزگیری مکرر دارید، طبیعتا لنت ترمز شما زودتر از بقیه تمام خواهد شد و باید آن را تعویض کنید.

چگونه بفهمیم زمان تعویض لنت ترمز تویوتا و لیفان فرا رسیده‌است؟

علائم زیر به شما هشدار می‌دهد که باید هر چه سریعتر لنت ترمز جدید خریده و آن را جایگزین لنت ترمز فرسوده کنید:

– بوی سوختگی لنت

– صدای سوت یا جیغ در زمان ترمزگیری

– کشیده شدن خودرو به یک سمت در زمان ترمزگیری

– صدای سایش و خردگی در زمان ترمزگیری

– احساس ضربان یا لرزش در فرمان و یا پدال ترمز

– روشن شدن چراغ هشدار مربوط به اتمام لنت که در برخی خودروها هست.

در هنگام خرید لنت ترمز تویوتا و لیفان باید چه اطلاعاتی داشته‌باشیم؟

به این نکته توجه داشته‌باشید که لنت ترمز یک نسل از خودرو که توسط برندهای مختلف تولید شده باهم یکسان است. اما لنت ترمز نسل‌های مختلف یک مدل خودرو باهم فرق دارد! برای مثال لنت ترمز کمری مدل 2001 تا 2006 با لنت ترمز تویوتا کمری مدل 2007 تا 2012 با اتاق XV40 متفاوت است. پس در هنگام خرید لنت ترمز خودروهایی که نسل‎های مختلفی دارند، باید مدل و سال تولید خودروی خود را بدانید. گاهی نیز نیاز است که برای خرید لنت ترمز تویوتا و لیفان، شماره شاسی نیز چک شود.

از کجا لنت ترمز مناسب خریداری کنیم؟

این سوال افراد بسیار زیادی می‌باشد. به دلیل اطلاع نداشتن از یک فروشگاه خوب، خیلی از افراد خرید لنت ترمز را به تعویق میندازند. اگر قصد خرید لنت ترمز تویوتا و لیفان را دارید، پیشنهاد ما فروشگاه لنت ترمز Lent.ir است. در این فروشگاه با بیش از 2000 لنت و تنوع زیاد، یکی از فروشگاه‌های معتبر و قدیمی در زمینه لوازم یدکی و لنت ترمز می‌باشد. اگر قصد خرید لنت از این فروشگاه را دارید، اصلا نگران کیفیت آن نباشید. زیرا که کیفیت و اصالت کالا در این فروشگاه تضمین شده‌است. همچنین اگر سوالی داشتید، می‌توانید با بخش فنی تماس بگیرید. فروشگاه لنت ترمز با داشتن متخصصان حرفه‌ای به شما در خرید لنت ترمز موردنظرتان کمک می‌کند.