اسماعیل ایوبی نویسنده‌ی کردستانی

استاد "اسماعیل ایوبی"، مولف و پژوهشگر و محقق کردستانی، در سال ۱۳۱۹ خورشیدی، در روستای قلاگایگرر شهرستان کامیاران دیده به جهان گشود. 

Image for post
Image for post


ایشان ابتدا فراگیری فقه شافعی را در مدارس علوم دینی کردستان و در دهه ۳۰ و ۴۰ خورشیدی، شروع و دارای اجازه افتاء در فقه شافعی از علمای مشهور منطقه بوده‌اند. سپس در سال ۱۳۵۴ به عنوان دانشجوی ممتاز، موفق به اخذ مدرک لیسانس جامعه شناسی از دانشگاه تهران شد.
وی دارای ده‌ها اثر پژوهشی اعم از کتاب و مقاله در حوزه تاریخ باستان، تاریخ زبان و زبان‌شناسی تطبیقی و مسائل اجتماعی بود.
سرانجام ایشان پس از عمری مجاهدت فرهنگی و ادبی در ۱۵ آبان ۱۴۰۰ بدرود حیات گفت.


▪︎کتاب‌شناسی:
- فه‌رهه‌نگ ناو و واتای ئاوایی یه‌کان (له‌کوردستان) - نشر تابش فرهنگ - ۱۳۸۲ (در مجموعه حاضر که به زبان کوردی به رشته تحریر درآمده، اسامی قدیم و جدید تعدادی از روستاهای کوردنشین _ به ترتیب حروف الفبا _ درج شده و ضمن معنی نام هر روستا به مکان جغرافیای آن اشاره شده است.)

- میژووی برووسکه: پروشی له رووناکی به‌ره‌به‌یانی میژووی نه‌ته‌وه‌ی کورد له ئاسوی ئازادی میژووی گشتی نه‌ته‌وه‌ی کورد و میدیا - تابش فرهنگ - ۱۳۸۳ (این کتاب به زبان کوردی، گویای بخشی از تاریخ و فرهنگ کردستان است که در آن سنن و آیین مردمان کورد، حکومت‌ها و همچنین جنبش‌ها و قیام‌های مردم کردستان معرفی شده است.)

- پاک مسای - نشر تابش فرهنگ - ۱۳۸۳ (این کتاب به زبان کوردی به طبع رسیده و در چهار فصل به زبان‌شناسی و شیوه نگارش زبان کوردی اختصاص دارد. در فصل اول، الفبا و ادبیات کوردی و شیوه نگارش آن شرح داده شده نیز زبان کردی با زبان عربی، فارسی و انگلیسی مقایسه شده است. در فصل دوم، کلماتی که در گذشته استفاده می‌شد با کلمات استفاده شده در حال تطبیق داده می‌شود. فصل سوم به بررسی شیوه نگارش زبان کوردی اختصاص دارد. در فصل چهارم به تاثیرات نویسندگان و روزنامه‌نگاران کرد زبان بر ادبیات کوردی اشاره شده است.)

 

گردآوری و نگارش:
#لیلا_طیبی (رها)

 

منابع
https://t.me/tajlilkurdistan
www.gisoom.com