کسب و کارهای نوپا یا استارتاپ - مقدمه

 امروزه در جامعه ایران و جهان عبارت استارتاپ بسیار شنیده می شود جالب اینجاست با آنکه تقریباً همه افراد تصاویر مشابه نسبت به  این موضوع در ذهن خود دارند، به طور دقیق مشخص نیست که کدام دسته از  کسب و کارها استارتاپ هستند.

Image for post
Image for post

تعریف استارتاپ

با این که استارتاپ ها در تمامی جهان شکل گرفته، رشد کرده و بخشی از زندگی انسان ها را دستخوش تغییر کرده اند، اما به واقع تعریف دقیقی برای آن ها وجود ندارد؛ بسیاری از پیشگامان این عرصه با یکدیگر بر سر هیچ تعریفی به توافق نرسیده اند.

تقریباً تصور افراد از استارتاپ ها، با علت ریشه ای این تصویر تناسب قابل توجهی دارد. افراد عادی استارت آپ ها را از معدود تصاویر موفقی که همه گیر شده است، به خاطر سپرده اند؛ حال آن که ضریب شکست در استارتاپ ها از کسب و کار های عادی بسیار بالاتر و حتی در برخی نقاط در کشورهای پیشرفته ۹0 درصد است.

با این همه، تب و تاب ناشی از این پدیده نوظهور فروکش نمی کند؛ چرا که تصور مردم عادی و یا حتی بسیاری از متخصصان آن است که این دست کسب و کارها بسیار سودآور هستند.

این تصور اشتباه از آنجایی نشأت می گیرد که عمده کسانی که به عنوان مربی یا مشاور برای این کسب و کارها به فعالیت می پردازند به گونه‌ای به مخاطبان القا می کنند، استارتاپ ها نقشه های گنج هستند و این گونه است که یک مسابقه جستجوی طلای جدید در دنیای ما به وجود آمده است. نکته جالب اینجاست که این افراد عمدتاً خود هیچ کسب و کار نوپایی ندارند و درآمد خود را از طریق کسب و کارهای سنتی مشاوره، مربیگری و تدریس به دست می آورند.

 حال سوال اینجاست که، اگر این افراد این سرنوشته از کسب و کارهای نوپا ندارند، چطور فرمول موفقیت در این کسب و کارها را به دیگران می فروشند؟

 حقیقت این است که تمام افرادی که در حوزه استارتاپ‌ها مشغولند یا شکست خورده اند و در نتیجه، در حال یادگیری عوامل شکست خود هستند تا در تلاش های بعدی از آنها جلوگیری کنند و یا به موفقیت رسیدند، لذا مشغول گسترش کسب و کار خودند یا سرگرم ایجاد یک کسب و کار جدید با استفاده از تجربیات موفق خود در گذشته هستند.

 نگارنده این سطور قصد دارد تا به آنان که علاقمند به این حوزه هستند، آگاهی لازم را بدهد تا منابع مالی انرژی و زمان خود را در راستای موفقیت خود صرف کنند. برای رسیدن به این هدف، در قالب مقالات بعدی تلاش می‌کنم نکات سودمندی را که تجربه شخصی خود من یا دیگر فعالان این عرصه است را در اختیار شما عزیزان قرار دهم.