چگونه یک اتاق یا آپارتمان را عایق صدا کنیم؟

گیتار در یک آپارتمان
گیتار در یک آپارتمان
گیتار در یک آپارتمان

 صدای کامیون‌های زباله، صدای بلند دستگاه پخش خودرو، یا هیاهوی عمومی ترافیک پیاده‌روی بیرون پنجره‌تان و سر و صدای شهر همگی می‌تواند عاملی باشد تا شما به فکر عایق کردن اتاق یا آپارتمان خود بیفتید. اگر شما نیز با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنید پس حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

 برای بسیاری از ساکنان آپارتمان، صدای مزاحم و ناخواسته یک واقعیت زندگی است، چیزی که اغلب اجتناب ناپذیر به نظر می رسد. برای جذب صدا، راه حل هایی مانند عایق دیوارها با پانل‌ها و پتوهای آکوستیک، عایق صوتی درب‌ها و مسدود کردن پنجره ها با پوشش های کارآمد پنجره را در نظر بگیرید. 
خوشبختانه، مهم نیست که در کجا زندگی می کنید یا چه نوع فضایی دارید، عایق صدا یک گزینه است. در حالی که این ممکن است تصاویری از بازسازی و تخلیه حساب های بانکی را تداعی کند، اما راه های زیادی وجود دارد که می توانید بدون نیاز به پس انداز یا بازسازی خانه، سر و صدا را کاهش دهید. عایق صدا لازم نیست پیچیده باشد، ممکن است ارزان باشد، و حتی ساده ترین استراتژی های DIY می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. فقط باید مواد مناسبی را بشناسید که می توانند صدا را جذب یا مسدود کنند، خواه از داخل یا خارج از اتاق می آید.

دیوارها را عایق کنید

عایق صدای دیوار یک راه حل موثر و بسیار کارآمد برای جلوگیری از ورود و خروج صدا به داخل و خارج اتاق است. در این روش شما می توانید با پرداخت هزینه مناسب یک دیوار را عایق کنید. معمولا در این روش از عایق پشم سنگ و دیوار خشک استفاده می شود که بسیار سریع اجرا می شود و نیاز به تخریب یا تعمیر دیوار قبلی نیست.

دیوارها را عایق کنید
دیوارها را عایق کنید
دیوارها را عایق کنید

عایق صدا کردن درب ها

اگر هر مکالمه ای در راهروی ساختمان که صحبت می شود را می شنوید، به احتمال زیاد شکاف های هوایی بزرگی در اطراف درب ورودی شما وجود دارد. مهر و موم کردن این نشت ها برای جلوگیری از ورود صدا، صدای پچ پچ را ساکت می کند. صدا در هوا پخش می شود، و هر شکافی که بتوانید نور را از آن ببینید، صدا را نیز از آن عبور می دهد.

عایق صدا کردن درب ها
عایق صدا کردن درب ها
عایق صدا کردن درب ها

اگر شکاف زیادی زیر درب آپارتمان خود دارید، یک درزگیر جارویی درب اضافه کنید. از یک جاروی تجاری با یک نوار لاستیکی ضخیم استفاده کنید که در برابر آستانه درب  مهر و موم می شود. این روش همچنین به جلوگیری از گرد و غبار و همچنین سر و صدا کمک می کند. اگر بقیه قسمت های درب محکم روی درب بسته نمی شود، کناره ها و بالای درب را با نوار فوم آب بندی کنید.

استفاده از پرده های ضخیم 

می توانید یک لایه دیگر از عایق صوتی روی درب جلو با پرده های سیاه شدید ایجاد کنید. هنگامی که بسته هستند، به جذب هر گونه سر و صدایی که از درب نشت می کند کمک می کند.

استفاده از پرده برای عایق صدا
استفاده از پرده برای عایق صدا
استفاده از پرده برای عایق صدا

مانند درب جلو، شکاف‌های زیر درهای داخلی صدای زیادی را از خود عبور می‌دهند، گویی درب تا حدی باز است. شکاف ها را با یک درپوش کشنده، خریداری شده یا خانگی پر کنید. راحت‌ترین نسخه‌ها به در وصل می‌شوند (معمولاً با یک نوار الاستیک) بنابراین لازم نیست آنها را همیشه در جای خود قرار دهید.

عایق صوتی درب اتاق خواب
عایق صوتی درب اتاق خواب
عایق صوتی درب اتاق خواب

کاهش انعکاس صدا

سر و صدا از سطوح سخت مانند دیوارها، کف و سقف منعکس می شود و به سطح کلی سر و صدای داخل اتاق می افزاید. برای کاهش انعکاس صدا با موادی برای جذب صدا، دیوارهای خالی و حتی سقف را با چیزی نرم بپوشانید، بنابراین صداهایی مانند صداها، پارس کردن یا حتی سروصدای که توسط جاروبرقی در حال کار ایجاد می شود منعکس نشوند. یک فرش روی سطح  و تشک‌های پارچه‌ای لاستیکی روی دیوارها صدای آزاردهنده داخل آپارتمان را کاهش می‌دهد و همچنین صدا را از واحدهای مجاور جذب می‌کند.

یک فرش ضخیم پهن کنید

احتمالاً می دانید که هیچ چیز مانند فرش صداهای مزاحم را در یک منطقه پرتردد خفه نمی کند. بنابراین اگر کف‌های سختی دارید، منطقی است که یک فرش ضخیم را پایین بیاندازید. اما در اینجا یک نکته کمتر شناخته شده وجود دارد: لغزش یک پد فرش تراکم در زیر آن، پتانسیل له کردن صدای فرش شما را افزایش می دهد. این همچنین به کاهش هیاهوی صداهایی که از همسایگان طبقه پایین شما می آید کمک می کند.

فرش ضخیم در یک آپارتمان
فرش ضخیم در یک آپارتمان
فرش ضخیم در یک آپارتمان

صداها را با قفسه کتاب مسدود کنید

دیوار نازکی دارید؟ افزودن توکار مصنوعی دیوار به دیوار یک ترفند زیرکانه است که سر و صدای آپارتمان مجاور را خاموش می کند. ایده اضافه کردن جرم به پارتیشن است. مواد و اجسام عظیم در برابر لرزش مقاومت می کنند و در نتیجه انتقال صدا را کاهش می دهند. اطمینان حاصل کنید که لبه های توکار به خوبی به دیوارها، کف و سقف منطبق است تا هیچ شکاف هوایی وجود نداشته باشد، راه دیگری برای صدا.

افزودن قفسه کتاب برای عایق صدا
افزودن قفسه کتاب برای عایق صدا
افزودن قفسه کتاب برای عایق صدا

عایق صدا پنجره ها

اگر به دنبال جلوگیری از سر و صدای بیرون هستید اما منظره آپارتمان خود را مسدود نمی کنید، درج های پنجره را در نظر بگیرید. آنها صفحات شفاف شیشه ای یا اکریلیک هستند که روی پنجره های موجود خود نصب می کنید. آنها طوری طراحی شده اند که یک مهر و موم هوابند ایجاد کنند که صدای بیرون را تا 50 درصد یا بیشتر کاهش دهد. برخی از آن‌ها طوری طراحی شده‌اند که در مواقعی که نیازی به آن‌ها نیست، به سرعت بیرون می‌آیند و باز کردن پنجره برای هوای تازه راحت است.

سوالات متداول

آیا صدا از شکاف ها یا شکاف ها عبور می کند؟

کاملا! برای مثال، اگر در اطراف درب بیرونی شکاف یا شکافی وجود داشته باشد، هر صدایی می تواند وارد یا خارج شود. با قرار دادن نوار آب و هوا و جارو کردن درب، آن را عایق صدا کنید.

آیا پرده های عایق صدا کمک می کنند؟

قرار دادن پرده های عایق صدا در پنجره ها می تواند سر و صدای بیرون را کاهش دهد و در واقع آن را به بیرون منحرف کند.

چگونه می توانید سر و صدای بین دیوارهای آپارتمان مشترک را مسدود کنید؟

قرار دادن قطعات بزرگ مبلمان روی دیوار بین شما و آپارتمان همسایه می تواند به کاهش هر گونه سر و صدایی کمک کند. همچنین پارچه های کاهنده صدا و دیوارپوش ها را روی دیوار مشترک آویزان کنید.