چطور یک اتاق را عایق صدا کنیم

خانه باید مکانی آرام برای استراحت و سپری در برابر شلوغی  و سر و صدای دنیای بیرون باشد. وقتی محیط اطراف ما هر روز شلوغ‌تر و پر سر و صداتر می‌شود، تحقق این امر به طور فزاینده‌ای سخت‌تر می‌شود به خصوص اگر  در خانه کار می‌کنید و برای انجام هر کاری به خلوتی نیاز دارید.

شما می‌توانید با ایجاد اتاق‌های عایق صدا به‌طور مؤثری صداهای مزاحم را کاهش دهید تا هیاهوی ترافیک، آژیرها، هواپیماها، صداای بوق و سایر نفوذهای پر سر و صدایی را که در داخل و اطراف خانه شما اتفاق می‌افتد کم کنید - به خصوص اگر طرفدار استفاده از هدفون‌های حذف صدا نباشید. در اینجا، ما اطلاعات دقیقی در مورد هشت راه برای عایق‌بندی یک اتاق، از جمله نکات بسیار ساده و تکنیک‌های پیشرفته‌تر که از محصولات جاذب صدا استفاده می‌کنند، ارائه می‌کنیم.


درزگیری و عایق درب‌ها

 

درزگیری درب
درزگیری درب
درزگیری درب

درهای داخلی معمولاً خیلی کیپ و درزبدی نیستند، اما اضافه کردن مقداری درزگیر در اطراف محیط درب می‌تواند به خفه کردن صداها کمک کند. برای این منظور درزگیرهای موجود در بازار مقرون به صرفه و دارای نصب آسان است. درزگیرهای نمد یکی از قدیمی‌ترین انواع عایق صدا است که به صورت رولی یا با پشتی چسبی عرضه می‌شود و بسیار مقرون به صرفه است و به طرز شگفت‌آوری در جلوگیری از سر و صدا مؤثر است. همچنین می‌توانید یک جاروب یا درپوش کشنده را در پایین درب نصب کنید تا شکاف در امتداد کف را ببندید.

اگر با انجام موارد فوق بازهم احساس کردید صدا از سطح درب عبور داده می‌شود باید تمام درب را عایق کنید. به این کار در اصطلاح لمسه کاری گفته می‌شود. انجام این کار نیاز به ابزار آلات و تخصص کافی دارد تا علاوه بر تاثیر دارای زیبایی خاصی نیز باشد. برای انجام این کار و دریافت مشاوره حتما از متخصصین مربوطه استفاده کنید. یکی از گروه های متخصص در این زمینه گروه ونوس است که می‌توانید از طریق لینک زیر با آنها ارتباط برقرار کنید.


استفاده از فوم‌های جاذب صدا

 

فوم جاذب صدا
فوم جاذب صدا
فوم جاذب صدا 

سطوح سخت مانند دیوار خشک، گچ و کاشی صداها را منعکس و تقویت می‌کنند. بنابراین، منطقی است که سطوح نرم صداها را جذب کرده و اتاق‌ها را بسیار ساکت‌تر کند. دیوارها را با پتوهای ضخیم، پدهای متحرک، ملیله‌ها یا لحاف بپوشانید. تقریباً هر ماده نرمی کار می‌کند، اگرچه مواد ضخیم تر نسبت به مواد نازک تر، صدای بیشتری را جذب می کنند.

اگر برایتان مهم نیست که ظاهری صنعتی به اتاق اضافه کنید، پانل های جاذب صدا را به دیوارها و در صورت لزوم سقف ببندید. این پانل‌ها از مواد میرایی برتر صدا مانند لاستیک فوم نرم، فیبر پلی استر متراکم و چوب پنبه ساخته شده اند.

برای دریافت مشاوره و خرید پانل های آکوستیک جاذب صدا می‌توانید از گروه ونوس مشاوره بگیرید.


استفاده از فرش و موکت ضخیم

 

فرش یا موکت ضخیم برای عایق صدا
فرش یا موکت ضخیم برای عایق صدا
فرش یا موکت ضخیم برای عایق صدا

صدا نه تنها از دیوارها منعکس می‌شود بلکه می‌تواند توسط کف‌های سخت نیز منعکس شود. اگر اتاق شما دارای سطح سختی مانند چوب، کاشی یا لمینت است ساده ترین راه حل این است که یک قالیچه پهن کنید تا به جذب صدا کمک کند. و باز هم فرش‌های ضخیم بهتر از فرش‌های نازک هستند. همچنین، برای محافظت بیشتر از صدا، یک پد ضخیم برای زیر فرش بخرید.

برای عایق کردن کف واحد مسکونی می‌توانید از گروه ونوس مشاوره بگیرید. 


ارتعاشات را جذب کنید
 

Image for post
Image for post


صدا از طریق ارتعاشات منتقل می شود. بنابراین، هر قطعه پر سر و صدا از ماشین آلات یا تجهیزات ارتعاشی تولید می‌کند که می‌تواند سر و صدا را به اتاق‌های مجاور منتقل کند. این مورد شامل بلندگوها، لوازم خانگی، دوچرخه‌های ثابت و تردمیل می‌شود. برای کاهش ارتعاشات و آرام کردن اتاق، مورد را روی یک تکه ضخیم از لاستیک فوم متراکم، مانند تشک کف سالن بدنسازی خانگی قرار دهید.

استفاده از کف پوش‌ها در این مورد تاثیر زیادی دارد. برای مشاوره و خرید کف پوش مناسب حتما با گروه ونوس ارتباط برقرار کنید.


عایق  پنجره‌ها

عایق پنجره ها
عایق پنجره ها
عایق پنجره ها

حتی پنجره‌های سطح بالا، در جلوگیری از نویز چندان موثر نیستند. و هر چه پنجره قدیمی تر باشد، در ساکت نگه داشتن اتاق‌ها بدتر است. ساده ترین راه برای کاهش صدای پنجره، پوشاندن پنجره ها با پتوهای ضخیم یا لنت‌های متحرک لحافی است. اعتراف می کنم جذاب ترین گزینه نیست، اما کار می کند.

برای راه حل بهتر و جذاب تر، نصب پرده‌های کاهش صدا را در نظر بگیرید. این پرده های ضخیم و سنگین به طور ویژه برای جلوگیری از سر و صدا طراحی شده اند و همچنین به عنوان پرده های خاموش برای جلوگیری از نور خورشید طراحی شده اند.

وقتی همه چیز ناموفق بود اگر بودجه شما اجازه می دهد - می توانید با تعویض پنجره، صدای پنجره را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. این پانل‌های شیشه‌ای شفاف و سفارشی در داخل پنجره‌های موجود نصب می‌شوند و کار بسیار خوبی برای جلوگیری از سر و صدا انجام می‌دهند.


دیوار خشک اضافه کنید

 

Image for post
Image for post


این روش کاهش صدا نیاز به هزینه در زمان و پول دارد، اما یکی از موثرترین راه ها برای آرام کردن اتاق است: دیوارها و سقف موجود را با یک لایه اضافی از دیوار خشک به ضخامت  6 سانتی متر بپوشانید. این دیوراها با استفاده از عایق های مختلفی در لای آنها که معمولا از پشم سنگ می‌باشد طراحی و اجرا می‌شوند. برای مشاوره و اجرای این نوع از دیوراها می‌توانید با گروه ونوس در ارتباط باشید.