چطور ام دی اف (MDF) را رنگ کنیم

Image for post
Image for post

تخته فیبر با چگالی متوسط ​​یا MDF یک متریال ساختمانی است که برای بسیاری از موارد در خانه استفاده می‌شود: کابینت آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی حمام، قفسه‌های کتاب، طبقات داخلی، درهای داخلی و فهرست همچنان ادامه دارد. با تعداد زیادی از قطعات ساخته شده از MDF نتیجه می‌شود که آنها در نهایت از بین می‌روند و تکه تکه ، مبهم یا فقط قدیمی به نظر می‌رسند.

خوشبختانه می توانید ام دی اف را رنگ کنید و این قطعات را زنده کنید. شما حتی می‌توانید کابینت‌ها، قفسه‌ها و مبلمان جدیدی از ام دی اف بسازید و آنها را رنگ آمیزی کنید در نتیجه یک سطح صاف و شیشه ای به دست خواهید آورد.

قبل از اینکه شروع کنید

MDF با سطح متخلخل و پوسته ممکن است کاندید مناسبی برای یک کار رنگ آمیزی موفق به نظر نرسد. درست است که رنگی که مستقیماً روی MDF اعمال می‌شود می‌تواند باعث متورم شدن و تحریف سطح شود. لبه‌ها، هر چقدر هم که رنگ بزنید، رنگ را به خود می کشند. اما با ترمیم MDF ابتدا با محصولات نرم کننده، می‌توانید MDF را مانند سایر سطوح کم متخلخل رنگ کنید.

سیلر سطح

سطوح بزرگ و مسطح MDF راحت‌تر از لبه‌ها رنگ آمیزی می‌شوند زیرا الیاف چوب فشرده پیوند محکم تری در سطح ایجاد می‌کنند. به آب بندی کمتری نیاز دارد. به علاوه شما نباید با گودال‌های بزرگ روی سطح برخورد کنید. قبل از رنگ آمیزی از حالت دهنده سنباده یک مرحله‌ای برای حالت دادن به MDF استفاده کنید. سیلرهای سنباده زنی بر اساس روغن به خوبی کار می کنند، اما اگر ترجیح می دهید می توانید از یک سنباده بر پایه آب نیز استفاده کنید.

پر کردن لبه‌های ام دی اف

لبه‌های ام دی اف را می‌توان با همان سنباده‌ای که برای سطوح استفاده کرده‌اید حالت داد. از آنجا که لبه‌ها بسیار متخلخل هستند، هنوز باید چندین لایه سیلر سنباده و بتونه بین هر لایه بمالید.

یک روش بهتر این است که لبه‌ها را با یک پرکننده بر پایه پلیمر اکریلیک پر کنید. این پرکننده فقط به یک یا دو بار تکرار نیاز دارد و چاله‌های بزرگی که گاهی در لبه های MDF با آنها روبرو می شوید را پر می کند.

ملاحظات ایمنی

هنگام استفاده از رنگ، بتونه یا روکش، همیشه در یک منطقه با تهویه خوب کار کنید. دستکش لاتکس بپوشید. هنگام سنباده زدن از ماسک تنفسی استفاده کنید.

آنچه شما نیاز دارید

تجهیزات / ابزار
روکش غلتکی و روکش فوم
قلم مو
کاردک
بلوک سنباده زنی
تکه پارچه
مواد لازم
رنگ
سیلر 
بتونه
سینی رنگ و آستر


دستورالعمل‌ها

سطح کار و لبه

با کاغذ سنباده شماره 220 روی یک بلوک سنباده، سطح را کمی سنباده بزنید. اگر لبه‌های 90 درجه دارای ناهمواری یا پوسته پوسته شدن هستند، آنها را نیز با دقت سنباده بزنید. هدف شما این است که به جای دستیابی به یک سطح صاف، هرگونه پوشش مومی را بردارید و نقاط بلند یا ناهنجاری‌های دیگر را از بین ببرید. سنباده زنی بیش از حد MDF بدون روکش باعث ساییدگی آن می‌شود و آب بندی و رنگ آمیزی را دشوارتر می‌کند.

سیلر سنباده بزنید

سیلر سنباده را هم بزنید تا مخلوط شود. محصول را در یک سینی رنگ پوشانده شده بریزید. محصول را روی سطح بچرخانید.

سنباده سطح 

اجازه دهید سطح کار حداقل یک ساعت خشک شود. سیلر سنباده به احتمال زیاد سطح MDF را بالا برده است. با کاغذ سنباده 220 سطح MDF را صاف کنید. مراقب باشید که از طریق صاف سنباده بزنید.

سطح MDF را تمیز کنید

ابتدا سطح MDF را با جاروبرقی ، سپس با یک پارچه تمیز کنید.

لایه دوم سیلر را بمالید

دومین لایه سیلر سنباده را بمالید، درست مانند لایه اول.

سنباده سطح سیلر شده

بعد از اینکه اجازه دادید لایه دوم سیلر حداقل یک ساعت خشک شد برای بار دوم سطح را سمباده بزنید. از آنجا که سطح نباید بیش از این بلند شود، باید از کاغذ سنباده ظریف تر 320 استفاده کنید.

بتونه را روی لبه ها اعمال کنید

با کاردک بتونه  پرکننده را به لبه های MDF بمالید. پرکننده را به عمق سوراخ ها و ترک ها فشار دهید. بگذارید دو تا سه ساعت خشک شود.

نکته

یکی دیگر از روش های پرکننده روی لبه های MDF مالیدن آن با انگشت است. این روش کاربردی آشفته تر است، بنابراین برای از بین بردن برجستگی‎‌ها باید سنباده زنی MDF بیشتری انجام دهید.

دومین لایه بتونه را بزنید و سنباده بزنید

با دست لبه‌های MDF را با کاغذ سنباده شماره 220 کمی سمباده بزنید. با یک پارچه خشک پاک کنید. لایه دوم بتونه را اضافه کنید. اجازه دهید این لایه پرکننده بیشتر خشک شود - حدود چهار ساعت.

سنباده زنی نهایی

لایه دوم پرکننده لبه را با کاغذ سنباده 320 سنباده بزنید. کاغذ سنباده را دوباره به سطح MDF منتقل کرده و آن را نیز سنباده بزنید. توجه ویژه ای به زاویه 90 درجه بین لبه و سطح داشته باشید.

رنگ ام دی اف

MDF را با یک پارچه تمیز پاک کنید. با غلتک، قلم  مو یا اسپری کردن رنگ را روی MDF بمالید. فاصله بین روکش‌ها را حدود یک ساعت بگذارید. در صورت نیاز دو یا سه بار رنگ را بپوشانید.

نکاتی در مورد رنگ آمیزی ام دی اف

هنگام استفاده از بتونه لبه، در صورت تمایل می توانید لبه‌ها را گرد کنید. به سادگی بتونه را تا نیم سانت حجم دهید، سپس آن را با کاغذ سنباده به شکل گرد در آورید. سیلندر سمباده و پرکننده پلیمری رنگ را با سرعت کمی متفاوت جذب می کند. برای برابری ، قبل از رنگ آمیزی یک لایه نازک از پرایمر را روی لبه ها بمالید. از استفاده از ترکیب دیوار خشک به عنوان پرکننده لبه خودداری کنید. برای استحکام بیشتر فقط از محصول تقویت شده با پلیمر استفاده کنید. MDF آب بندی شده و پر شده را نمی توان رنگ آمیزی کرد. فقط می توان آن را رنگ آمیزی کرد.