پاک کردن لکه روی چوب

مبلمان و کفپوش‌های چوبی در بسیاری از خانه ها از لوازم اصلی هستند. در حالی که چوب ماده ای ماندگار است، اما به راحتی لک می شود. کفپوش های چوبی خود را زیبا نگه دارید یا با حذف آب، بخار و لکه های تیره، یک مبلمان قدیمی را بازسازی کنید. تمام نکات مورد نیاز شما در این مقاله  آمده است.

پاک کردن لکه روی چوب
پاک کردن لکه روی چوب
پاک کردن لکه روی چوب

چگونه لکه های آب را از چوب پاک کنیم

آیا یک مهمان در مهمانی فراموش کرده است که زیر لیوانی بگیرد؟ اکنون یک حلقه سفید ناخوشایند روی میز قهوه‌خوری زیبای شما وجود دارد. خوشبختانه شما چندین گزینه برای از بین بردن لکه آب با استفاده از وسایل معمولی خانگی دارید. در اینجا چند روش برای امتحان وجود دارد:

  • خمیر دندان بدون ژل را روی یک پارچه نرم بمالید و آن را روی حلقه آب بمالید. سپس، با یک پارچه مرطوب پاک کنید. قبل از استفاده از پولیش مبلمان، اجازه دهید چوب خشک شود.
  • با مقدار مساوی آب و جوش شیرین یک خمیر خانگی درست کنید. لکه را با حرکات دایره ای مالش دهید تا زمانی که از بین برود. وقتی کارتان تمام شد، جوش شیرین را پاک کنید.
  • ژله نفتی را روی واترمارک بمالید و بگذارید یک شب بماند. صبح، ژله را پاک کنید و لکه باید همراه آن باشد.


 چگونه لکه های حرارتی را از چوب پاک کنیم

علائم گرما معمولاً به رنگ سفید ظاهر می شوند. برای پاک کردن آنها از روی سطوح چوبی لاکی، این نکته را امتحان کنید:

با استفاده از خمیر دندان غیر ژله ای و جوش شیرین خمیر درست کنید. مخلوط را با یک پارچه به چوب بمالید تا گرم شود. با یک پارچه مرطوب دوم پاک کنید و بلافاصله خشک کنید. ممکن است لازم باشد این فرآیند را چندین بار تکرار کنید. وقتی علامت از بین رفت، چوب را با پولیش مبلمان یا روغن احیا کنید.

چگونه لکه های تیره را از روی چوب پاک کنیم

اگر با یک لکه تیره روی کف چوبی یا مبلمان خود برخورد کردید، ممکن است تعجب کنید که از کجا آمده است. مگر اینکه یک مورد رنگ شده اثری از خود باقی بگذارد، می تواند یک لکه آب عمیقاً نافذ باشد.

حلقه های سفید زمانی تشکیل می شوند که آب یا بخار به پایان آسیب می زند. با این حال، اگر آب به چوب برسد، لکه های سیاه می توانند ایجاد شوند. همانطور که می توانید تصور کنید، پاک کردن این نوع لکه ها بسیار دشوارتر است. در اینجا دو روش برای امتحان وجود دارد:

  • لکه تیره را با سمباده 100 سنباده بزنید. برای ترکیب شدن در ناحیه، لبه ها را با کاغذ سنباده 150 پر کنید. با حوصله کار کنید و زیاد فشار ندهید. هنگامی که لکه را سمباده زدید، چند لایه لاک سبک بمالید تا با رنگ اصلی مطابقت داشته باشد. لبه ها را با پشم فولادی فوق ریز پر کنید تا با چوب اطراف ترکیب شود. با پولیش چوب با کیفیت به پایان برسانید.
  • با پوشیدن دستکش لاستیکی، یک برس را در یک کاسه سفید کننده فرو کنید و آن را به آرامی روی ناحیه لکه دار بمالید. اجازه دهید سفید کننده برای چند ساعت بماند زیرا لکه به رنگ اصلی خود محو می شود. سفید کننده را با یک اسفنج مرطوب بردارید و برای خنثی کردن چوب و جلوگیری از روشن شدن بیشتر از سرکه استفاده کنید. اجازه دهید چوب خشک شود و در صورت لزوم با لکه به پایان برسد و سپس یک جلا دهنده چوب با کیفیت انجام دهید.

البته بهترین راه برای از بین بردن لکه های چوب این نیست که در وهله اول آنها را به دست آورید! برای محافظت از چوب خود در برابر آب، گرما و لکه های تیره، از زیر لیوانی و تخته سنگ استفاده کنید.

اگر نمی توانید این تغییر رنگ های مزاحم را از بین ببرید، همیشه می توانید مبلمان چوبی قدیمی را با رنگ آمیزی بازسازی کنید.