بهترین عایق صدا

اغلب ما تصور می‎‌کنیم عایق دارای مفاهیم حرارتی است. ساختمان‌ها را در زمستان گرم و در تابستان خنک نگه می دارد. عایق صوتی و عایق صدا تقریباً اصطلاحات قابل تعویض هستند و وقتی مردم از این اصطلاحات استفاده می‌کنند، معمولاً به دنبال راه هایی برای جلوگیری از عبور صدا هستند.

عایق کاری دیوار و کف ساختمان تاثیر زیادی در کاهش صدا دارد
عایق کاری دیوار و کف ساختمان تاثیر زیادی در کاهش صدا دارد
عایق کاری دیوار و کف ساختمان تاثیر زیادی در کاهش صدا دارد

عایق صدا چیست؟

همسایه های پر سر و صدایی که از دیوار آجری گوش می دهند
همسایه های پر سر و صدایی که از دیوار آجری گوش می دهند
همسایه های پر سر و صدایی که از دیوار آجری گوش می دهند

وقتی در مورد عایق صدا صحبت می کنیم، در مورد کاهش صدای ناخواسته از منبع صحبت می‌کنیم، (اغلب در موقعیت‌های خانگی) این صدا از همسایگان پر سر و صدا و انتقال  انرژی صوتی به گیرنده (شما) می آید. برای مطالعه عمیق تر در مورد نحوه عایق صدا دیوار در برابر همسایه های پر سر و صدا، روی لینک زیر کلیک کنید.


آیا عایق صوتی همان عایق صدا است؟

عایق صوتی پشم معدنی یا پشم سنگ
عایق صوتی پشم معدنی یا پشم سنگ
عایق صوتی پشم معدنی یا پشم سنگ

راه حل های عایق صدا می تواند شامل استفاده از مواد عایق صوتی برای جلوگیری از سر و صدا در خانه، مکان یا محل کار و استودیو افراد باشد. پشم معدنی آکوستیک یا پشم سنگ یکی از این محصولات است و برای جذب صداهای موجود در هوا در حفره‌های چوبی و دیوارهای فلزی مهمانی، تیرچه‌های چوبی و هر اتاق مهر و موم شده ای طراحی شده است که صدا می تواند طنین انداز کند. استفاده از عایق صوتی می‌تواند به طور موثر صدا را جذب کند و هنگامی که با سایر راه حل‌های عایق صدا استفاده شود.

در ادامه سیستم دیوار خشک را معرفی می کنیم که شامل استفاده از پشم معدنی صوتی به عنوان بخشی از سیستم کامل عایق صوتی است. توجه به این نکته ضروری است که عایق های صوتی از نوع پشم عایق لفت با کیفیت حرارتی بالا نیستند. این به این دلیل است که آنها با چگالی خاصی تولید می‌شوند تا حداکثر جذب صدا را داشته باشند. پشم معدنی آکوستیک سطح بالایی از جذب صدا و عایق صوتی را در پارتیشن های حفره ای ارائه می دهد.

نکته مهم: 

بسیاری از محصولات مارک دار وجود دارند که ادعا می کنند عایق صوتی موثری ارائه می دهند. همیشه جرم محصول را بررسی کنید. این نکته کلیدی است که در مسدود کردن صدا و عایق صوتی دیوار شما چقدر خوب عمل می‌کند. در زیر به تفصیل در این مورد بحث می کنیم.

عایق صوتی چگونه کار می کند؟

عایق صوتی (یا عایق صدا) همه چیز در مورد اضافه کردن جرم بیشتر است. این به جلوگیری از عبور آسان نویز از سازه کمک می کند. موثرترین راه حل‌های عایق صدا فقط مقدار بیشتری از همان جرم را اضافه نمی کنند، بلکه جرمی را اضافه می کنند که از مواد مختلف تشکیل شده است. این بسیار مهم است، زیرا مواد مختلف در مسدود کردن انواع مختلف صدا بهتر از سایرین هستند.

اصل دیگر در عایق صوتی موثر، جداسازی یا نمناک ساختن ساختمان است. هنگامی که صدا به دیوار یا زمین برخورد می کند، به عنوان یک ارتعاش حرکت می کند. برای جلوگیری از عبور ارتعاشات صوتی در ساختمان‌ها، ارتعاش باید تعدیل شود تا از عبور آن جلوگیری شود. موثرترین راه برای جلوگیری از حرکت انرژی ارتعاش صوتی جدا کردن ساختار و سپس اضافه کردن جرم است. در زیر به موثرترین روش انجام این کار خواهیم پرداخت.


بالاترین عملکرد سیستم عایق صوتی چیست؟

سیستم دیوار خشک دیوارهای اصلی را با ایجاد یک لایه دیوار از  اتاق جدا می‌کند. این نوع از دیوار به بالاترین سطح عایق صوتی منجر می‌شود. این سیستم نه تنها عملکرد عایق صوتی استثنایی را در خانه های خانگی در برابر همسایگان پر سر و صدا ایجاد می کند، بلکه به عنوان یک سیستم حرفه‌ای در عایق صدا در استودیوهای ضبط صدا و اتاق های موسیقی نیز استفاده می شود. همچنین سیستمی برای تایید مقررات ساختمانی است.

سیستم دیوار خشک برای دیوارها چگونه کار می کند؟

دیوار خشک برای دیوارها، هم در برابر نویزهای موجود در هوا (صحبت کردن، صدای تلویزیون و غیره) و هم در برابر نویز ضربه (جابجایی مبلمان، قدم زدن و غیره) عمل می کند. یکی از عناصر سیستم استفاده از پشم معدنی آکوستیک (همانطور که در بالا ذکر شد) است که به عنوان یک عایق صوتی عمل می کند. پشم معدنی آکوستیک بین سازه ها اضافه می‌شود تا صدای معلق در هوا را در حفره‌ها و دیوارها جذب کند. پشم معدنی آکوستیک با بهبود قابل توجه عملکرد آکوستیک و کاهش طنین، عایق صوتی را فراهم می کند.

عایق صوتی برای دیوارها

بهترین عملکرد صفحه عایق صوتی مستقیم به دیوار است اگر با سیستم دیوار خشک فضایی برای از دست دادن (ساختن یک اتاق در یک اتاق) ندارید، پس این گزینه صرفه جویی در فضا عملکرد خوبی در برابر همسایگان پر سر و صدا ارائه می دهد.

همانطور که قبلا ذکر شد، بهترین عملکرد عایق صوتی باید سنگین باشد (توده صدا را مسدود کند). بر خلاف سایر راه حل های عایق صوتی پشم سنگ دارای لایه مختلف با جرم بالا است. از مواد، (که طیف وسیعی از فرکانس های صوتی را مسدود می‌کند) .

آیا عایق حرارتی صدا را کاهش می دهد؟

جواب کوتاه، نه است. اغلب از ما سؤال می شود که آیا محصولاتی که برای عایق حرارتی و برودتی استفاده می شوند(مانند یونولیت، پلی یورتان و فوم الاستومری) در عایق صدا نیز مؤثر هستند یا خیر. تا حدی با افزودن مواد حرارتی، جرم بیشتری نسبت به قبل ارائه می‌دهد، اما این امر به قدری ناچیز است که به این معنا نیست که دیوارها، کف‌ها یا سقف‌ها نسبت به گذشته قابلیت عایق صوتی بیشتری دارند.

برای عایق‌سازی موفقیت‌آمیز کف در برابر صدا، باید:

با افزودن محصولات با تراکم جرم بالا، جرم کف را بهبود بخشید (موضوع اجرای دیوارها، سقف ها و کف ها!)
بهبود توانایی کف برای جذب انرژی صوتی و ارتعاشات (پا). همانطور که قبلا ذکر شد، بدون این، افزودن هر جرمی تاثیر بسیار کمی بر نویز ضربه خواهد داشت.
از عایق صوتی بین تیرهای چوبی استفاده کنید تا هرگونه تشدید و تقویت صدا در این محفظه مهر و موم شده را حذف کنید.
از مواد مختلف با جرم زیاد استفاده کنید، زیرا صرفاً استفاده بیشتر از یک ماده هرگز نتیجه مشابهی با استفاده از مواد مختلف نخواهد داشت. (به همه دلایلی که در بالا ذکر کردیم).