روس های افغان در حال بازگشت

عروس های افغان در حال بازگشت به شیوه سنتی قدیمی لباس پوشیدن برای عروسی هستند. این را می توان در دو کلمه توضیح داد: نفوذ طالبان. برای اطلاعات و حقایق بیشتر راهنمای ما را بخوانید…از زمانی که طالبان در سال 2002 از افغانستان بیرون رانده شدند، زنان در آنجا خواستار آزادی بیشتری برای بیان خود شده‌اند و این کار را با استفاده از لباس‌های غربی و لباس افغانی برای عروس انجام داده‌اند. این امر به ویژه در لباس عروس صادق است. عروس مدرن افغان ممکن است لباس خود را از ابریشم و ساتن سنتی انتخاب کند، اما شباهت مدرن و سنتی در اینجا به پایان می رسد. لباس عروسی مدرن اغلب دست‌ها و شانه‌های برهنه را نشان می‌دهد و اغلب دارای یقه‌ای است که در دوران حکومت طالبان دیده نمی‌شود.

Image for post
Image for post

افسوس که روزگار دوباره در حال تغییر است نفوذ طالبان به دولت افغانستان باز می گردد و قوانینی توسط دولت وضع می شود که زنان و نحوه پوشش آنها را محدود می کند. در نتیجه، لباس‌های عروسی سنتی بازگشت بزرگی به خود می‌کنند.لباس عروس سنتیاقوام مختلف در افغانستان وجود دارند و نوع لباس عروس واقعاً به فرهنگ آن بستگی دارد. بسیاری از زنان افغان برای لباس عروسی سنتی خود ساری می پوشند یا لباس می پیچند. برخی حتی به نوع کندوی عسل برمی‌گردند، اما در رنگ‌های مختلف به جای سیاه طالبان.

«لباس نیکاه» یک لباس عروس سنتی است که توسط بسیاری از عروس‌های افغان انتخاب می‌شود. اگرچه بدن را تقریباً به طور کامل می پوشاند، اما خود لباس می تواند بسیار دوست داشتنی باشد. معمولاً از ابریشم یا ساتن ساخته می شود. رنگ های متعددی در لباس ساخته شده است. گلدوزی های پیچیده با طرح های گل و آینه که توسط بسیاری از عروس ها انتخاب می شود، محبوب است. جواهرات مد قدیمی نیز در لباس بافته می شود. برای اینکه صورت زن دیده نشود، شال هم دارد. این از همان مواد با گلدوزی به همان اندازه نفیس ساخته شده است. برای اینکه لباس کاملاً کامل باشد، لباس داماد ممکن است از همان مواد و مد ساخته شده باشد.همانطور که قبلا گفته شد، طالبان در حال بازیابی نفوذ هستند. این را می توان با نگرش امروز دولت دید. در حالی که اوضاع به بدی گذشته نیست، محدودیت‌های جدیدی در مراسم عروسی اعمال می‌شود. در حالی که تحت نفوذ آمریکا بودند، مردان و زنان اجازه داشتند در یک اتاق باشند. لباس برای هر جنس غربی تر بود و عروسی اغلب بیشتر شبیه یک عروسی معمولی آمریکایی بود تا عروسی سنتی قدیمی افغان.اگرچه لباس عروس‌ها در حال سنتی‌تر شدن هستند، اما این بدان معنا نیست که لباس عروس عروس ضخیم است. آنها به قدری رنگارنگ هستند که بسیاری از عروس های افغان در واقع لباس های سنتی تر را انتخاب می کنند. این امر به ویژه در صورتی صادق است که داماد بیشتر یک سنت گرا باشد.