راپور های دوخت لباس افغانی

راپور های دوخت لباس افغانی

15 سپتامبر (رویترز) - وازما سایله، مخالف امتیازات جوانان افغان، می گوید که از دیدن عکسی در وب شگفت زده شد، که ظاهراً زنانی با پوشیدن نقاب و لباس های تیره، نمایشگاهی را در کنار حاکمان جدید طالبان کشور در دانشگاه کابل ترتیب داده بودند. .

این زن 36 ساله که در سوئد زندگی می کند، بعداً عکسی از خود در توییتر منتشر کرد که لباس سبز و نقره ای خیره کننده ای به تن داشت و روی آن نوشته بود: "این فرهنگ افغانی است و ما چگونه لباس می پوشیم! !"

Image for post
Image for post

گزارش آگهی

سایل در یک مصاحبه تلفنی گفت: "این نبردی برای شخصیت ماست." من ترجیح می‌دهم شیوه‌ای را که طالبان به من نشان داده‌اند به رسمیت نشناسند، من نمی‌توانم آن را تحمل کنم.

سایر بانوان افغان در خارج از کشور تصاویر مقایسه ای را منتشر کرده اند که باعث واکنش احساسی در کابل شده است.

فاطمه، یک جوان 22 ساله در پایتخت افغانستان، گفت: «در اصل آنها می توانند به دنیا بگویند که ما، خانم های افغانستان، از طالبان حمایت نمی کنیم. من دیگر نمی‌توانم چنین عکس‌هایی را پست کنم یا لباس‌های آنچنانی را در اینجا بپوشم. اگر چنین کنم، طالبان مرا خواهند کشت.»

گزارش ارتقاء

بسیاری از خانم‌ها گفتند که این دعوای ضمنی را که از طریق سرگرمی‌های مبتنی بر وب و رسانه‌های غربی نشان داده شده است، سازمان‌دهی شده بود و تعداد کمی از افرادی که لباس‌های برقع تیره سر به پا می‌پوشیدند، پذیرفتند. رویترز صحت عکس ها را بررسی نکرده است.

ختیمه، یک بانوی جوان دیگر در کابل، گفت: «خیلی خوب است که خانم های ما (خارج از کشور) این گزینه را داشتند که در این مورد مبارزه کنند. در واقع، برقع نشان دهنده زنان در افغانستان نیست.

هر زمان که طالبان بیست سال قبل در قدرت بودند، خانم ها باید از سر تا پا خود را بپوشانند. افرادی که این جا و آنجا دستورالعمل ها را به هم می زدند، خجالت و ضرب و شتم عمومی توسط پلیس سخت گیر طالبان را تحمل کردند.

یک خانم با لباس های متعارف افغانی در کابل

خانمی با لباس های معمولی افغانی در استکهلم حاضر می شود

خانمی با لباس مرسوم افغانی در استاوانگر حاضر می شود

در این تصویر که از سرگرمی های مبتنی بر وب به دست آمده است، یک خانم با لباس های رایج افغانی، در استکهلم، سوئد، 21 مارس 2021 ارائه می کند. Wazhma Sayle/از طریق رویترز این تصویر توسط یک شخص ثالث ارائه شده است. اعتبار اجباری بدون فروش مجدد بدون آرشیو.

در حالی که سیستم جدید طالبان قول داده است که زنان فرصت های بیشتری را فراهم کند، گزارش هایی از ممنوعیت رفتن زنان به سر کار، و برخی از آنها به دلیل مبارزه با حکومت طالبان مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند.

کالج ها برای منزوی کردن افراد، سایه هایی را در داخل سالن های مطالعه معرفی کرده اند.

جنگ صلیبی مبتنی بر وب با هشتگ‌ها، به‌عنوان مثال، #لباس من را لمس نکن و #افغانستان فرهنگ زمانی آغاز شد که بهار جلالی، متخصص تاریخ افغانستان در ایالات متحده، در توئیتی به لباس‌های تاریک تظاهرکنندگان کالج توبیخ کرد.

او گفت: "هیچ زنی در سراسر وجود افغانستان چنین لباسی نپوشیده است. این کاملاً ناآشنا و بیگانه با فرهنگ افغانستان است."

سپس جلالی در آن لحظه عکسی از خود با لباس سبز با زیرنویس «این فرهنگ افغانی است» منتشر کرد و از دیگران نیز خواست که پست کنند. خیلی از خانم ها این کار را کردند.

 

لما افضل، دانش آموخته 25 ساله افغان در بلژیک، گفت: "ما معتقد نیستیم که طالبان باید زنان افغان را هدایت کنند."

افضل که در افغانستان تحت تصمیم اصلی طالبان که از سال 1996 تا 2001 ادامه داشت به دنیا آورده شد، گفت که وقتی تصویر تظاهرکنندگان تیره پوش را دید، وحشت زده شد.

او گفت که مادرش لباس‌های برقع بلند آبی را که در آن زمان برای خانم‌ها محدود شده بود، پوشیده بود و به سختی می‌توانست استنشاق یا از زیر آن‌ها ببیند.

"تصویر باعث شد من تاکید کنم که مجموعه ای از تجربیات تکرار همان چیز است. خانواده مادرم در دهه های 70 و 80، زمانی که پوشیدن دامن های کوچک در افغانستان ولخرجی بود، سر خود را به هیچ وجه نمی پوشاندند."