تولید لباس افغانی

تولید لباس زنانه

محسنه ثاقب با توجه به مد و علاقه به کمک به زادگاه دوست داشتنی خود، به دنبال یافتن شغل ایده آل خود در صنعت مد بود. محسینه که در کابل، افغانستان در یک خانواده هشت نفره به دنیا آمد، راه پدرش را دنبال کرد تا به یک کارآفرین تجاری با تحصیلات خوب تبدیل شود. محسنه فارغ التحصیل از برنامه صلح از طریق کسب و کار در سال 2018، هنر را به لباس مد فرهنگ خود، اشتغال بیش از 30 زن زحمتکش افغان

Image for post
Image for post

، تولید پوشاک افغانی

  و امید برای همه زنان کارآفرین در سراسر جهان وارد کرد.محسنه در مراحل اولیه کار خود به پیشاور پاکستان نقل مکان کرد و در آنجا با فرصت شروع کسب و کار خود بیدار شد.من همیشه تمام تلاش خود را کرده‌ام تا فردی متکی به خود باشم و بر چالش‌هایی که زنان در کشورم با آن روبرو هستند غلبه کنم.» سعی کردم شغل تمام وقت ایده آل خود را پیدا کنم اما به شغلی که می خواستم نرسیدم. این باعث شد به فکر راه اندازی کسب و کار خودم باشم.»

محسینه همیشه آرزوی راه اندازی کسب و کار صنعت مد را در درون خود داشت

افغانستان و جهان. ارزش‌های طراحی مد پیوندی در ارزش‌های فرهنگی ایجاد می‌کند، ارزش یک ملت را شناسایی می‌کند و سود و ثبات اقتصادی را در سطح جهانی فراهم می‌کند. از طریق برنامه PEACE THROUGH BUSINESS®، محسینه از تمایل خود برای کمک به توسعه کشورش استفاده کرد و با موفقیت تجارت صنایع دستی خود را تأسیس کرد، شرکت تولیدی صنایع دستی جام ثاقب، که به نام جاما نیز شناخته می شود. موشینا با الهام از این برنامه و زنان کارآفرین قدرتمندی که او را احاطه کرده بودند، هدف خود را ارتقاء سطح کسب و کار خود و ایجاد ارتباط با سایر مشاغل تحت مالکیت زنان قرار داد.در سال 2018، محسینا به عنوان دانش آموز برتر کلاس خود، واجد شرایط برنامه مربیگری حضوری در ایالات متحده شد. او بازاریابی، امور مالی، ابزارهای صنعتی و سایر اصول اخلاقی کسب و کار را آموخت تا یک طرح تجاری بهتر برای ارتقای شرکتش به سطح بعدی ایجاد کند. بدون هیچ تجربه قبلی، کسب و کار خانوادگی محسین در مدت کوتاهی پیشرفت کرد. جاما که تنها با دو چرخ خیاطی و دو خیاط شروع به کار کرد، اکنون فرش و وسایل مبلمان را جدا از قطعات سفارشی خود توزیع می کند.در چند سال گذشته، محسینه با ایجاد طرح‌های مد منحصر به فرد برای هنرمندان مشهوری مانند آریانا سید، سوپراستار ایرانی، در معرض دید جهانی قرار گرفته است و جوایز بسیاری مانند جایزه زنان کارآفرین را دریافت کرده است. محسنه پس از فارغ التحصیلی از برنامه صلح از طریق کسب و کار، از سال 2017 تا 2019 در اتاق بازرگانی و صنایع زنان افغانستان خدمت کرد و در آنجا برای پیشبرد منافع اقتصادی زنان افغان به حمایت پرداخت. محسینه با ایجاد راه‌های جدید برای افزودن ارزش فرهنگی از خلاقیت و نیروی کار، راهی برای الهام بخشیدن به اطرافیانش پیدا کرد. شریک تجاری و شوهر او، همراه با کارکنان، بازگشت او از LD را جشن گرفتند. محسنه در عوض برای هر یک از تیم هایش هدیه ای برای قدردانی از او در نظر گرفت.

نتیجه آخر

امروز، محسنه مفتخر است که می‌داند در توسعه کشورش و کمک به 

برنامه PTB مشارکت

 می‌کند.» هدف کسب‌وکار ما رشد مالی نیست، بلکه ارائه محصولات با بهترین کیفیت به مشتریانم است. هدف اصلی محسینه از ارائه انواع پوشاک محلی، کیف‌های دستی، جواهرات، لوازم آرایش، بسته‌های هدیه و کاور تلفن همراه، بهبود معیشت زنان روستایی و شهری از طریق افزایش درآمد آنها از مواد صنایع دستی برای محصولات جاما است. تغییر مدبازی در افغانستان، زنانی مانند محسینه در صنعتی که سنت دارد شکوفا شده اند!