پارافریز مقاله یعنی چه؟

چرا پارافریز و بازنویسی متون مهم است و چطور قرار است به ما کمک کند؟

پارافریز و بازنویسی مناسب و صحیح برای کار یک دانشجو بسیار مهم است، و همینطور در زندگی حرفه ای و شغل شما نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

در نظر بگیرید چه احساسی خواهید داشت زمانی که متوجه شوید چیزی که گفته ­اید تقریبا کلمه به کلمه در مطلبی که توسط شما ایجاد نشده، گفته شده است.

نویسندگان و خالقان نیز همین احساس را دارند زمانیکه متوجه می ­شوند ایده ها و مطالبی که گفته­ اند متفاوت از آنچه در نظر داشتند بیان شده است.

پارافریز یا Paraphrase چیست؟

پارافریز‌کردن یکی از مهم‌ترین توانایی‌ها و مهارت‌ها در دنیای نویسندگی است. این اصطلاح به معنای تغییر واژه‌ها و عبارات یک متن است. در نگاهی کلی‌تر، زمانی که می‌خواهید پارافریز یا بازنویسی انجام بدهید، باید ادراکتان از یک متن و مطلب را به زبان خود دربیاورید و بدون تغییر در پیام و معنای واقعی محتوا، شروع به نگارش آن کنید.

انتقال معنا و پیام محتوا در یک متن بازنویسی‌شده بسیار حائزاهمیت است. پس باید بدانید که پارافریزکردن چیزی فراتر از تغییر کلمات و عبارات با مترادف‌هاست. در روند این کار، شما نوشته دیگران را می‌خوانید، درک می‌کنید و با زبان خود به رشته‌تحریر درمی‌آورید. به‌عبارت دیگر، ایده‌ها و اطلاعات در این فرایند به شیوه‌ای جدید از سوی شما عرضه می‌شوند.

کاربردهای مختلف بازنویسی و پارافریز

بازنویسی و پارافریز در ادبیات

پارافریز در انواع منابع خبری از جمله روزنامه یا فیلم­‌های مستند و همچنین منابع ادبی یافت می‌­شود.

 

بازنویسی و پارافریز در فرهنگ معاصر

بازنویسی اغلب در فرهنگ معاصر ، زمانی استفاده می‌شود­ که می­خواهیم یک نوشته، شعر یا داستان قدیمی را به زبانی ساده‌تر بیان کنیم. از نمونه‌های آن می­‌توان به کارهای شکسپیر اشاره کرد.

 

انواع پارافریز و بازنویسی

پارافریز و بازنویسی انواعی دارد که باید با آنها آشنا باشید. در ادامه به شرح گونه‌های مختلف آن پرداخته شده است.

 

تغییر اقسام کلمه

اقسام کلمه از جمله افعال، اسم‌ها و صفات و … در این نوع بازنویسی تغییر می­‌کنند. مثلا شما می‌توانید در یک متن  قید را به صفت تبدیل کنید. 

 

نوشته اصلی

The boy quickly ran across the finish line, seizing yet another victory.

 

متن بازنویسی شده

The quick boy seized yet another victory when he ran across the finish line.

 

تغییر ساختار

این نوع پارافریز شامل تغییر ساختار جمله می­شود، مثلا تغییر جمله معلوم به جمله مجهول یا برعکس. این تغییر در ساختار می‌تواند برای انعکاس تعبیر نویسنده از نوشته اصلی استفاده شود.