درمان عرق با بوتاکس

آیا تزریق بوتاکس می تواند تعریق را کاهش دهد؟

تزریق بوتاکس برای افرادی که بیش از حد عرق می کنند، نوعی درمان است که می تواند تعریق آن ها را کاهش دهد. سازمان غذا و داروی ایالات متحده، تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد را تایید کرده است. در بدن همه ما نوعی ماده شیمیایی وجود دارد، که غدد عرق را تحریک می کند. بوتاکس از طریق مسدودکردن این ماده شیمیایی مانع فعال شدن غدد عرق می شود و بدین طریق تعریق را کاهش می دهد.

تعریق بیش از حد، که با نام علمی هایپرهیدوزیس شناخته می شود، از طریق تزریق بوتاکس تا 80 درصد کاهش میابد. اثربخشی تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق، به مدت 4 تا 12 ماه است و باید در طول سال تمدید شود. اثرات تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بدن، طی مدت 2 هفته قابل مشاهده است.
تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق، در نواحی مختلفی همچون زیر بغل، پیشانی، دست ها و پاها استفاده می شود. این روش یک جراحی غیرتهاجمی است که نیاز به بیهوشی ندارد، فقط قبل از انجام تزریق، پزشک از بی حسی موضعی برای کاهش درد استفاده می کند.

Image for post
Image for post

چگونه بوتاکس تعریق را کاهش می دهد؟

ماده اصلی بوتاکس، سمی است به نام بوتولینیوم که از نوعی باکتری تولید می شود. این سم بر ساختار و عملکرد سیستم عصبی تاثیر می گذارد و می تواند تغییراتی در عملکرد آن ایجاد کند. بوتاکس، عملکرد برخی از انتقال دهنده های عصبی را تغییر می دهد. انتقال دهنده های عصبی، مواد شیمیایی ای هستند که فرمان های مغز را اجرا می کنند و باعث واکنش نشان دادن بدن می شوند. بوتاکس از طریق مسدود کردن این انتقال دهنده ها، عملکرد سلول عصبی را بلوکه می کند.

تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بدن نیز از طریق مسدود کردن انتقال دهنده ها صورت می گیرد. بوتاکس از طریق غیر فعال کرن مواد شیمیایی تحریک کننده غدد عرق، از تعریق زیاد جلوگیری می کند. به همین دلیل از تزریق بوتاکس برای درمان هایپرهیدروزیس یا تعریق شدید استفاده می شود.

مراقبت های قبل و بعد از عمل

می توان تزریق را در مطب پزشک انجام داد و زمان نسبتا کمی برای تزریق مورد نیاز خواهد بود پس از انجام این روش، محدودیتی در کار کردن و فعالیت های تفریحی وجود نخواهد داشت جز این که در روز تزریق، باید از انجام ورزش های شدید و استفاده از سونا خودداری کرد.

Image for post
Image for post

 طی انجام این روش، از یک سوزن بسیار باریک استفاده می شود تا میزان بسیار کمی بوتاکس درست زیر سطح پوست و به طور مقطع به تمام ناحیه ی تعریق تزریق شود.

 تعداد تزریق ها، به ارزیابی پزشک از ناحیه ی تحت درمان بستگی دارد. به منظور کاهش هر ناراحتی احتمالی حین تزریق، ممکن است پزشک از تکنیک های مختلف بی حسی استفاده کند. 

از خوردن غذاهای چرب خودداری کنید. از خوردن بروکلی، مارچوبه، پیاز سفید، سیر، کاری و قهوه خودداری کنید. از سبزیجات برگ دار استفاده کنید. از الکل دوری کنید.با ورزش، میزان اضطراب خود را کاهش دهید. این راه بسیار مناسبی برای کاهش تشویش است.

موارد منع مصرف

درمان عرق با بوتاکس دست بیش از حد در زنان باردار یا مادران شیر ده تجویز نمی‌شود. این روش همچنین برای کسانی که دارای مشکلات عضلانی یا عصبی هستند یا به خاطر این مشکلات تحت درمان می‌باشند، توصیه نمی‌شود.

هزینه

اگر پزشک تشخیص دهد که شما به مشکل عرق کردن بیش از حد مبتلا هستید، از داروهای مناسب برای درمان شما استفاده خواهد کرد. 

به هر حال به همه افراد مبتلا به این مشکل توصیه می شود از روش درمانی تزریق بوتاکس برای عرق کف دست خود استفاده کنند. هر چند هزینه داروهای استفاده شده برای درمان تعریق بیش از حد، ممکن است تحت پوشش موسسات خدمات بیمه باشد، اما در این درمان لازم است به هزینه انجام تزریق های مورد نیاز نیز توجه کرد. 

در این رابطه باید توجه داشت که هزینه تزریق ها معمولا تحت پوشش بیمه نمی باشد و این هزینه ها با زمان و امکانات مورد نیاز برای درمان بیمار رابطه مستقیم دارد. به خاطر داشته باشید، نتایج حاصل از تزریق بوتاکس برای عرق کف دست برای مدت یک سال دوام و ماندگاری دارد و این هزینه ها برای حفظ نتایج درمان در جلسات بعدی می بایست دوباره پرداخت شود.