واقعیت‌های شگفت انگیز در مورد زنبور عسل

بیشتر افراد با شنیدن نام زنبور عسل یاد دو چیز میفتند: شیرینی آنها (به شکل عسل) یا نیش آنها. اما این موجودات خیلی بیشتر از این دو مورد هستند. به عنوان مثال زنبورهای عسل در گروه‌های اجتماعی با ساختار بسیار پیچیده‌ای زندگی می‌کنند که هر زنبور عسل نقش خاصی در آن دارد. بعضی از زنبورها تنها هستند و می‌توانند چوب‌هایی را بجوند یا برخی از آنها می‌توانند به رنگ آبی، سفید یا سبز باشند. در حقیقت، بیش از 20 هزار گونه زنبور عسل در سراسر جهان وجود دارد.

بیش از 20 هزار گونه زنبور عسل در سراسر جهان وجود دارد.
بیش از 20 هزار گونه زنبور عسل در سراسر جهان وجود دارد.
بیش از 20 هزار گونه زنبور عسل در سراسر جهان وجود دارد.

از نظر انسان‌ها زنبورهای عسل برای سلامتی و بقای حیاتی ما بسیار مهم هستند. به عنوان گرده افشان، آنها مسئول تقریباً یک سوم غذای مصرفی ما هستند. با این حال جمعیت زنبورهای عسل در سراسر جهان در حال کاهش است، که بیشتر به دلیل تغییرات آب و هوایی است. انتشار کربن منجر به افزایش دما می‌شود که باعث از بین رفتن زیستگاه، افزایش کنه‌های انگلی و شکارچیانی می شود که در دمای گرمتر رشد می‌کنند و افزایش استفاده از سموم دفع آفات برای مقابله با این آفات جدید نیز تاثیر زیادی در نابودی این حشرات دارد. همه این عوامل از دو طریق بزرگ (اختلال سقوط کلنی) و کوچک بر زنبورها تأثیر می‌گذارند (بادهای متحرک باعث می شوند زنبورها کمتر کارایی داشته باشند).

در این مقاله 7 واقعیت شگفت انگیز آورده شده است که ممکن است شما در مورد این حشرات شگفت انگیز ندانید و چگونه می‌توانید به محافظت از آنها کمک کنید.

زنبورها عسل را در ماه عسل قرار می دهند

ممکن است بیش از 20000 گونه زنبور وجود داشته باشد اما فقط اعضای گونه Apis (11 گونه شناخته شده) عسل تولید می‌کنند. شاید باید زنبورهای عسل را مدیون اصطلاح "ماه عسل" بدانیم. شیرین کننده شربت یکی از ترکیبات اولیه نوشیدنی‌های الکلی شناخته شده است. مید، یک نوشیدنی از عسل تخمیر شده است. مید از اوایل قرن پنجم نقش مهمی در آیین های ازدواج نوردیک داشت. اعتقاد بر این است که این یک عادت برای زوجین تازه ازدواج کرده است که در اولین چرخه ماه کامل یا ماه ازدواج ، مقدار زیادی گوشت مصرف می‌کنند. این عمل یکی از چندین ریشه پیشنهادی ریشه شناسی ماه عسل است.

ماه عسل یک آیین برای زوج های جوان
ماه عسل یک آیین برای زوج های جوان
ماه عسل یک آیین برای زوج های جوان

برخی از گونه‌های زنبورهای عسل با گلوله‌های غول پیکر گرما از کندوی خود دفاع می‌کنند

مانند همه حشرات زنبورهای عسل خونسرد هستند، به این معنی که درجه حرارت بدن آنها معمولاً شبیه محیط اطراف آنها است. اما در داخل یک کندو جایی که بچه‌ زنبورهای جوان در حال رشد هستند، زنبورها دمای ثابت خود را در طول سال در حدود 92-93 درجه فارنهایت حفظ می‌کنند. زنبورها می‌توانند با استفاده از بال‌های خود هوای گرم را از کندو خارج کنند تا ناحیه‌ای خنک شود و یا عضلات پرواز خود را بلرزانند تا گرم شود.

تعدادی از کندوها بر روی هم
تعدادی از کندوها بر روی هم
تعدادی از کندوها بر روی هم 

از آنجا که تغییر شرایط آب و هوایی شکارچیان جدیدی را سر راه آنها قرار می‌دهد، برخی از گونه‌های زنبور عسل توانایی تنظیم دمای خود را به سطح بعدی برسانند. دانشمندان مشاهده کرده اند که زنبورهای عسل ژاپنی بر روی شاخ های غول آسای مهاجم کندو، زنبورخوار (که به آن شاخک های قتل نیز می گویند) که از آستانه خود عبور می کنند، می پرند. آنها با هم یک توپ غول پیکر در اطراف شاخک ایجاد می‌کنند و از همان روش‌های گرمایش کندو برای پختن زنده مهاجم استفاده می کنند.

زنبورها به کشاورزان کمک می‌کنند تا غذای بهتر تولید کنند و قیمت مواد غذایی را پایین نگه دارند

زنبورهای گرده افشان بسیار کارآمد هستند و برای تنوع گیاه ضروری هستند. وقتی زنبورها برای گرده افشانی محصولاتی مانند آووکادو، زغال اخته و خیار به کار می روند، بازده و وزن میوه در مقایسه با محصولاتی که در غیاب زنبورها یا سایر گرده افشان‌ها رشد می کنند افزایش چشمگیری می یابد. اما تغییرات آب و هوایی می‌تواند سیستم‌های غذایی ما را تهدید کند.

میوه استوایی آواکادو
میوه استوایی آواکادو
میوه استوایی آواکادو

با ادامه تغییر الگوهای آب و هوایی بسیاری از گونه‌های جانوری به دلیل شرایط مطلوب زیستگاه‌های قبلی خود به شرایط آب و هوایی ایده آل‌تری منتقل می شوند. اما کارشناسان می‌ترسند که زنبورهای عسل مانند برخی از گونه‌های دیگر با دمای جابجایی سازگار نشوند‌، که می تواند منجر به کاهش سریع جمعیت شود. در برخی مناطق، گلها نیز زودتر با دمای گرم شدن شروع به شکوفا شدن می کنند و مشخص نیست که زنبورها چگونه با این تغییرات فصلی سازگار می شوند. این امر می‌تواند دردسر بزرگی را هم برای محصولات وحشی و هم برای محصولات پرورشی به وجود آورد. 

زنبورهایی وجود دارند که می توانند جوان شوند 

برخی از زنبورهای عسل توانایی قابل توجهی دارند که به طور معکوس پیر می‌شوند. هنگامی که زنبورهای جوان کارگر کمبود دارند، زنبورهای مسن‌تر می‌توانند به خود جوان‌تر و با انرژی‌تر خود برگردند و این وظیفه را انجام دهند. در حقیقت، این زنبورها برای برداشتن شلیک عمر طولانی‌تری دارند. این پدیده باورنکردنی در حال حاضر توسط محققان در دست بررسی است تا مکانیسم‌های اساسی و کاربردهای بالقوه زوال عقل مرتبط با سن را در انسان درک کند.

دانشمندان از زنبورهای عسل برای مطالعه قاتلان زنجیره ای استفاده می کنند

جرم شناسان برای مطالعه جرایم تکرار مثل قتلهای زنجیره‌ای و سرقت، یک روش آماری به نام مشخصات جغرافیایی (GP) را ایجاد کردند. براساس محل وقوع جرایم، پلیس می‌تواند در مورد محل سكونت یا ملاقات مظنون به طور منظم حدس‌های تعالی زده شده‌ای بزند. این به این دلیل است که به طور کلی، مجرمین تکراری از ارتکاب جرم در نزدیکی محل زندگی خود اجتناب می‌کنند تا بتوانند از کشف آن جلوگیری کنند اما برای راحتی بیشتر به خانه نزدیک هستند. به نظر می‌رسد الگوی تغذیه زنبورهای عسل مشابه این رفتار است.

Image for post
Image for post

زنبورها با ایجاد یک منطقه حواس پرتی از شناسایی توسط شکارچیان و انگلی جلوگیری می‌کنند. آنها گلهای نزدیک به لانه خود را دست نخورده رها می‌کنند و در فاصله دورتر از کندو تغذیه می‌کنند. در سال 2008 ، تیمی از محققان مشاهده کردند زنبورهایی که از گلهای مختلف بازدید می‌کنند. آنها دریافتند که الگوهای جستجوی زنبورهای عسل به اندازه انسان قابل اعتماد و قابل پیش بینی است. اکنون متخصصان جرم شناسی می توانند از بینش الگوهای زنبورهای عسل برای اصلاح روش‌های پروفایل جغرافیایی استفاده کنند.

زنبورهای عسل طبق یک سلسله مراتب سختگیرانه زندگی می‌کنند

سه نوع زنبور عسل وجود دارد: ملکه‌ها، کارگران و درون‌ها (هواپیماهای بدون سرنشین). فقط یک ملکه وجود دارد و او معمولاً بزرگترین و با دوام ترین فرد در یک کندو است. زنبورهای کارگر همه زن هستند. هنگامی که یک زنبور عسل نیش می زند ، می میرد و بوی موز مانند به جا می گذارد که به زنبورداران دیگر کارگر خطر هشدار می دهد. و در حالی که کارگران از نظر ژنتیکی با ملکه یکسان هستند، فقط ملکه می‌تواند تخمگذاری کند. در حقیقت، زنبورهای ملکه می‌توانند سالانه بیش از 1000 تخم را هر روز آزاد کنند. این تخمها با اسپرم حاصل از ده‌ها هواپیمای بدون سرنشین نر که تنها عملکرد آنها بارور کردن ملکه در طی یک پرواز جفت گیری یک بار در طول زندگی است ، لقاح می شوند (هواپیماهای بدون سرنشین پس از جفت گیری می میرند.)

Image for post
Image for post

زنبورها می توانند چهره انسان را به خاطر بسپارند

ممکن است زنبورهای عسل مغزهایی به اندازه دانه خشخاش داشته باشند اما قادر به تشخیص ویژگی‌های فردی صورت انسان هستند و طی تعاملات مکرر آنها را تشخیص می‌دهند. در یک مطالعه، دانشمندان تصاویری از چهره انسان‌ها را با آب شکر دار جفت کردند و دریافتند که زنبورهای عسل چهره های مرتبط با پاداش شیرین را شناسایی و به خاطر می سپارند. این درک دقیق نه تنها به این موجودات کاملاً اجتماعی کمک می‌کند تا یکدیگر را بشناسند، بلکه به آنها کمک می‌کند گلهایی را که گرده بیشتری تولید می کنند شناسایی و به آنها بازگردند.