شتاب اسطوره‌های دنیای تایتان‌فال؛ اِیپِکس به رکوردزنی ادامه می‌دهد!

Apex Legends عنوانی عظیم است و شکوهمندتر هم می‌شود. Apex Legends از استودیوی Respawn Entertainment به تازگی به یک نقطه عطف بزرگ رسیده است: رکورد 100 میلیون بازیکن فعال در طول عمر این بازی تا کنون. دو سالی هست که Apex خود را به عنوان یکی از بزرگترین عنوان‌ها در فضای بتل‌رویال (Battle Royale) در کنار فورتنایت (Fortnite) و کال‌آف‌دیوتی (Call of Duty: Warzone) مطرح کرده است (کال‌آف‌دیوتی هم در 20 آوریل، سه‌شنبه گذشته، به 100 میلیون بازیکن رسید).

Apex Legends رکورد 100 میلیون بازیکن فعال را زد تا به اسطوره‌ای در دنیای Battle Royale تبدیل شود!
Apex Legends رکورد 100 میلیون بازیکن فعال را زد تا به اسطوره‌ای در دنیای Battle Royale تبدیل شود!
Apex Legends رکورد 100 میلیون بازیکن فعال را زد تا به اسطوره‌ای در دنیای Battle Royale تبدیل شود!

با توجه به تاریخچه خود بازی، این رکورد یک شاهکار کامل است. Apex با آرامش و بدون سروصدا در فوریه سال 2019 آغاز به کار نمود و به دلیل رشد عالی و معرفی شخصیت‌های قابل‌بازی مختلف و فوق‌العاده در فضای بتل‌رویال مورد ستایش قرار گرفت. البته این آغاز بدون مشکل و مسئله نبوده است. لانچ بازی باگ داشت و در برخی موارد تعادل بازی کاملاً درست و خوب نبود. اما با گذشت زمان، سلاح‌ها تنظیم شده و لجندها نیز برای منصفانه‌تر شدن گیم‌پلی تغییر یافتند. در این میان، لجندهای بیش‌تری نیز معرفی شدند و لیست 8 لجند ابتدای انتشار بازی به 16 لجند که در حال حاضر قابل‌بازی هستند، افزایش یافت. هر لجند احساس منحصر‌به‌فرد بودن را القا می‌کند و هر گونه معایبی که از ابتدای چرخه حیات بازی داشته، تقریباً از بین رفته است.
بخشی از آنچه Apex را از بقیه ‌بتل‌رویال‌ها و بازی‌ها متمایز می‌کند‌، جریان مداوم ارتباط با تیم توسعه‌دهنده است. توسعه‌دهندگان Apex لیستی جامع از اطلاعات پچ‌های بازی را قبل از هر نسخه مهم منتشر می‌کنند، جزئیات همه‌چیز‌، از نقشه‌های کاملاً جدید گرفته تا تغییرات کوچک در الگوهای شلیک و مبارزه با هر سلاح.
اگرچه قطعاً کاربران از این ارتباط استقبال می‌کنند، اما جای تردید نیست که Apex هنوز مشکلات مختلفی دارد. گاهی اوقات کاربر احساس می‌کند که این بازی زمین آزمایش ایده‌های جدید است. جدیدترین رویدادی که در دنیای Apex با نام بازی‌های جنگی (War Games) برگزار شد، یک مثال عالی است: علی‌رغم برنامه‌ای عظیم برای داشتن 5 حالت مختلف بازی در بازه 10 روزه‌ این رویداد، به سرعت ورق برگشت! زیرا از روز اول این رویداد، باگ‌های جدیدی بروز کرد. بعداً چند ترمیم سریع انجام شد و سرانجام تصمیم بر این شد که از 5 حالت بازی که عجولانه و هیجانی اعلام شده بود، فقط 2 حالت در دسترس باشد و با شرایطی متفاوت از آن‌چه در ابتدا پیش‌بینی و اعلام شده بود. ارتباط آزادی که Respawn با کابران خود برقرار می‌کند، مورد استقبال آن‌ها است، اما مطمئناً یک تجربه بهتر از بازی باعث ناامیدی کمتری در آن‌ها می‌شود. این بخشی از رویه‌ای است که Respawn در Apex Legends ساخته است، ملقمه‌ای بد و خوب از تولید بازی است.


خوشبختانه‌، به ازای هر تجربه منفی از تغییر در بازی، تعداد بیش‌تری تجربه مثبت وجود دارد. این آزمایش کردن‌های Respawn منجر به اضافه شده چندین مورد کلیدی در بازی شده است و به وضوح نشان می‌دهد که مودهای با زمانِ محدود (LTM, Limited Time Mode) هدفشان آزمایش کیفیت بالقوه محتوای مفید در بازی است. مواردی مانند سپرهای در حال تکامل، که به آنها سپر Evo می‌گویند، نتیجه‌ی یک آزمایش انجام شده در LTM بود. اکنون‌، همان‌طور که می توانید سپرهای خود را فقط با میزان خسارتی که ایجاد می‌کنید ، تولید و بهبود ببخشید، باعث می‌شود که در بازی بیش‌تر از دفاع روی جنگ تهاجمی متمرکز باشد. در حالی‌که پیش از این، مهم بود که در ابتدای بازی سپر و اسلحه به دست بیاورید، اکنون فقط گرفتن اسلحه و پیش‌رفتن در بازی منطقی به نظر می‌رسد.
نمونه‌های فراوانی از این دست وجود دارد که باعث می‌شود بازی نه تنها از نظر زیبایی‌شناسی منحصربه‌فرد به نظر برسد‌، بلکه باعث ایجاد احساس متفاوت‌بودن و مهم‌تر از همه، سرگرم‌کننده‌تر شدن آن شود. این موارد اضافه شده در گیم‌پلی باعث افزایش تجربه بازیکنان بدون تغییر فضای بازی و ایجاد یک محیط کاملاً متفاوت از آن‌چه دو سال پیش بازیکنان در آن ثبت‌نام کرده اند‌، شده است.
اکنون، Apex در حال آماده‌سازی برای شروع فصل نهم خود است و به تازگی یکی از تریلرهای خود که بیشتر شبیه یک فیلم کوتاه است تا تبلیغات بازی را منتشر کرده و یک شخصیت جدید را در آن معرفی کرده است. پرده‌های سینمایی بسیار عالی در عین حال که محبوبیت بیشتری برای بازی ایجاد می‌کنند؛ Apex را به بیش‌بر از همیشه اندازه به سری دیگر Respawn، یعنی عنوان Titanfall، که در همان جهان Apex رخ می‌دهد، نزدیک می‌کند.

فصل 9 Apex به احتمال زیاد، شامل تغییرات اساسی نقشه و انبوهی از تغییرات در جزییات بازی است که بر روند بازی تأثیر به سزایی می‌گذارد‌، چیزی که به ویژه برای بازیکنان حرفه‌ای مورد توجه خواهد بود. با ورود به فصل جدید، اگر ارتباطی مستحکم با فصل‌های گذشته وجود داشته باشد، در طول فصل شاهد ارجاعات جالب‌توجهی به الگوی گیم‌پلی سنتی وجود خواهد داشت تا بازیکنان قدیمی را راضی نگه دارد. به نظر می‌رسد ما می‌توانیم بر روی Respawn حساب کنیم تا به تکرار یک تجربه عالی از این عنوان محبوب ادامه دهد و آن را جایگاه آن را برای مدت قابل ملاحظه‌ای در میان طرفداران آن حفظ کند.