شیرهای هیدرولیک کجا استفاده می شوند؟

شیرهای هیدرولیک دستگاه های مکانیکی هستند که برای تنظیم جریان سیال در یک مدار یا سیستم هیدرولیک استفاده می شوند. می توان از آنها برای بستن کامل یک خط، هدایت مجدد سیال تحت فشار یا کنترل سطح جریان به یک منطقه خاص استفاده کرد.

این شیرها که در طیف گسترده ای از سبک ها طراحی شده اند، می توانند به صورت دستی یا خودکار، با فعال سازی فیزیکی، مکانیکی، پنوماتیکی، هیدرولیکی یا الکتریکی کنترل شوند.

شیرهای هیدرولیک باید توانایی تحمل مقادیر زیادی از فشار سیال را داشته باشند، زیرا ماهیت بسیاری از سیستم های هیدرولیک مستلزم فشارهای بالای 3000 psi یا بیشتر است.

به همین دلیل، آنها اغلب از فولاد، آهن یا سایر فلزات ساخته می شوند که دارای استحکام کافی برای مقاومت در برابر عملکرد مداوم در شرایط تحت فشار هستند.

در این مقاله اطلاعاتی در مورد شیرهای هیدرولیک، از جمله انواع مختلف، ساختار آنها و مشخصات مربوطه ارائه می شود پس تا انتهای این مقاله همراه باشید قبل از پرداختن به ادامه این مقاله اگر تمایل به خرید، اطلاع از قیمت و مشخصات شیر های هیدرولیک دارید حتما سری به فروشگاه هیدرولیک نادری بزنید

 

Image for post
Image for post

 

انواع شیرهای هیدرولیک

شیرهای هیدرولیک در انواع مختلفی در دسترس هستند، از جمله بسیاری از آنها که در انواع دیگر شیرها مشترک هستند، مانند توپی، پروانه ای، بای پس، چک، سوزنی، دیورتر، تنظیم کننده، پایلوت، متناسب و جهت دار.

از یک دیدگاه گسترده، این شیرهای هیدرولیک را می توان به عنوان سه نوع اصلی که عبارتند از :

شیرهای کنترل فشار هیدرولیک

شیرهای کنترل جریان هیدرولیک

شیرهای کنترل جهت هیدرولیک

شیرهای کنترل فشار هیدرولیک

دریچه های کنترل فشار هیدرولیک برای تنظیم فشار سیالی که از سیستم های هیدرولیک می گذرد استفاده می شود تا فشار در سطوح دلخواه که توسط اپراتور سیستم تعیین می شود حفظ شود. سیستم های سیال معمولاً برای کار در محدوده فشارهای معینی طراحی می شوند.

این نوع شیرها برای جلوگیری از افزایش فشار که ممکن است منجر به نشتی سیال هیدرولیک یا ترکیدگی لوله ها و لوله ها شود، نقش کلیدی ایفا می کنند. آنها همچنین برای حفظ فشار تنظیم شده در بخشی از مدار هیدرولیک استفاده می شوند.

انواع مختلفی از شیرهای کنترل فشار مورد استفاده در سیستم های هیدرولیک شامل شیرهای تخلیه، شیرهای کاهنده، شیرهای ترتیبی، شیرهای تعادل و شیرهای تخلیه می باشد.

Image for post
Image for post

 

شیرهای کنترل جریان هیدرولیک

شیرهای کنترل جریان هیدرولیک برای تنظیم سرعت جریان سیال هیدرولیک در یک سیستم هیدرولیک استفاده می شود. این دریچه ها دارای یک پورت هستند که می توان آن را به گونه ای تنظیم کرد که منطقه جریان ممکن است تغییر کند تا تغییری در سرعت جریان از طریق شیر ایجاد شود.

نمونه ای از نحوه استفاده از این نوع شیر هیدرولیک در مدارهای کنترل دستگاه هایی مانند سیلندرها، موتورها یا محرک ها است.

سرعت حرکت این دستگاه ها تابع مستقیم دبی است – کاهش دبی باعث کاهش سرعت عملکرد آنها می شود و بالعکس.

انواع مختلف شیرهای کنترل جریان هیدرولیک شامل شیرهای کنترل جریان ثابت، شیرهای کنترل جریان قابل تنظیم، دریچه های کنترل جریان دریچه گاز و شیرهای کنترل جریان جبران شده با فشار هستند.

مکانیسم کنترل جریان در این شیرها بر اساس طراحی مکانیکی شیر، که معمولاً یکی از سبک های آشنای شیرهای رایج در سایر شیرها است، متفاوت خواهد بود، یعنی:

توپ

پروانه

دیافراگم

سوزن

پلاگین

سرعت جریان را می توان به چند روش مختلف اندازه گیری کرد که معادل نیستند، بنابراین انتخاب یک شیر کنترل جریان مستلزم درک منظور از نرخ جریان است. سه معیار رایج نرخ جریان عبارتند از:

سرعت جریان حجمی – بر حسب واحد حجم در واحد زمان اندازه گیری می شود، مانند in3/sec یا cc/min. سرعت جریان وزن – بر حسب واحد وزن در واحد زمان اندازه گیری می شود، مانند پوند در ثانیه. نرخ جریان جرمی – بر حسب جرم در واحد زمان اندازه گیری می شود، مانند راب در ثانیه یا کیلوگرم در دقیقه.

برخی از شیرهای کنترل جریان هیدرولیک رایج عبارتند از:

دریچه های جریان متغیر جبران شده با فشار

دریچه های جریان متغیر جبران شده با فشار و دما

دریچه های اولویت

دریچه های کاهش سرعت

شیرهای کنترل جریان متناسب با فشار جبران شده

دریچه های منطقی کنترل جریان متناسب

Image for post
Image for post

 

شیرهای کنترل جهت هیدرولیک

شیرهای کنترل جهت هیدرولیک برای هدایت سیال هیدرولیک در مدار یا سیستم به دستگاه های مختلف در صورت نیاز استفاده می شود.

برای کنترل یک سیلندر هیدرولیک، به عنوان مثال، آنها بین موقعیت های گسسته مانند امتداد، جمع شدن یا موقعیت خنثی جابجا می شوند. آنها همچنین می توانند به حالت های میانی تبدیل شوند که در آن می توان از آنها برای کنترل سرعت، جهت یا شتاب یک محرک استفاده کرد.

یک شکل ساده از شیر کنترل جهت هیدرولیک گسسته، یک شیر دوتایی است که جریان سیال را مسدود یا عبور می دهد. سوپاپ‌های چک نمونه‌ای هستند و زمانی که سیال تلاش می‌کند در خلاف جهت جریان از آنچه که مورد نظر است عبور کند، از یک پیستون، توپ یا پاپت برای آب‌بندی در برابر صندلی استفاده می‌کنند.

شیرهای کنترل جهت هیدرولیک پیچیده تر ممکن است چندین پورت داشته باشند زیرا به دلیل ماهیت آنها سیال را بین این پورت های مختلف سوپاپ برای تغذیه دستگاه های هیدرولیک جابجا می کنند در نتیجه، آنها با یک سیستم شماره گذاری استاندارد مشخص می شوند که از دو مقدار عددی مانند 2/2 یا 4/3 تشکیل شده است.

عدد اول در این سیستم تعداد پورت های سیالی را که دریچه در آن قرار دارد را مشخص می کند و عدد دوم تعداد وضعیت ها یا موقعیت های سوپاپ را نشان می دهد که شیر می تواند به آن دست یابد.

 

Image for post
Image for post

 

مشخصات شیر ​​هیدرولیک

شیرهای هیدرولیک با استفاده از پارامترهای متعددی که به اندازه، ظرفیت جریان، اتصالات و مکانیسم تحریک آنها مربوط می شود، مشخص می شوند.

مشخصات معمولی برای این شیرها در زیر مشخص شده است، اما می‌دانید که ممکن است تغییراتی در این پارامترها بین تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان مختلف شیر وجود داشته باشد، بنابراین ممکن است تفاوت‌هایی در نمایندگی از تامین‌کننده‌ای به تامین‌کننده دیگر وجود داشته باشد.

داده های ارائه شده در زیر باید به عنوان یک شاخص کلی از آنچه باید در هنگام تعیین یک شیر هیدرولیک در نظر گرفته شود، عمل کند.

نوع سوپاپ - به نوع خاصی از شیر هیدرولیک مورد نیاز اشاره دارد، که ممکن است منعکس کننده سبک فیزیکی (توپ، چک، سوزن، و غیره) باشد یا ممکن است به کنترل مورد نظر (کنترل جریان، کنترل فشار، یا کنترل جهت) اشاره داشته باشد.

مکانیسم فعال سازی سوپاپ - نشان دهنده وسایلی است که به وسیله آنها موقعیت سوپاپ تغییر می کند یا نحوه عملکرد سوپاپ مانند پیلوت، شیر برقی یا مکانیکی.

پیکربندی سوپاپ - تعداد پورت‌ها، تعداد وضعیت‌ها یا موقعیت‌های سوئیچینگ، و حالت استراحت تعریف‌شده برای شیر را نشان می‌دهد، به عنوان مثال. 3/2 به طور معمول بسته (NC).

مواد بدنه – موادی را که بدنه شیر از آن تولید می‌شود، مشخص می‌کند، که ممکن است آلومینیوم، برنج، برنز، فولاد ضد زنگ یا پلاستیک مهندسی شده باشد تا چند گزینه ممکن را نام ببریم.

نوع رسانه - ماهیت سیال خاصی (مایع یا گاز) را مشخص می کند که دریچه قادر به کار با آن است بدون اینکه هیچ گونه اثرات مضری را تجربه کند. نمونه هایی از انواع رسانه ها عبارتند از سوخت، روغن و آب.

اندازه پورت - نشان دهنده اندازه ابعادی درگاه های ورودی و خروجی شیر است که در واحدهای امپراتوری مانند اینچ یا واحدهای متریک مانند میلی متر نشان داده می شود.

نوع پورت (یا نوع نصب) - سبک پورت یا اتصال/رابط مورد نظر برای شیر، مانند فلنج، منیفولد، رزوه‌دار و غیره را مشخص می‌کند.

نرخ جریان - به جای ضریب جریان، تامین کنندگان شیر ممکن است نرخ جریان شیر را به واحدهایی مانند گالن یا لیتر در دقیقه مشخص کنند.

کاربرد – کاربرد یا بازار مورد نظر شیر را نشان می‌دهد، مثلاً نمونه‌های شیمیایی، آسانسورها یا هواپیماها. داشتن تعریفی در مورد صنعت مورد نظر یا مورد استفاده می تواند هنگام انتخاب یک شیر مفید باشد زیرا درک این موضوع که صنعت ممکن است به ارائه الزامات یا مشخصات اضافی که توسط این شرایط عملیاتی ضروری است کمک کند.