ايده و کانسپت براي مجتمع تجاري با کلاه فرنگی

ايده و کانسپت براي مجتمع تجاري با کلاه فرنگی معماران ژاپنی یک کلاه فرنگی غول پیکر کاشته شده را برای ایجاد یک منطقه جدید در قلب شهر طراحی می کند.
ساخت و ساز در بازسازی نوآورانه منطقه تورانومون-آزابودای توکیو آغاز شده است. مراسم کلنگ زنی در 5 آگوست 2019 برگزار شد و این پروژه قرار است در مارس 2023 به پایان برسد.ايده و کانسپت براي مجتمع تجاري این اولین پروژه استودیو هیترویک در ژاپن است که در حال ساخت است. این استودیو واقع در شهر میناتو توکیو، قلمرو عمومی و معماری سکوی سطح پایین، محوطه سازی و خرده فروشی را برای سایت طراحی کرده است که شامل یک میدان سخاوتمندانه 6000 متر مربعی مرکزی است. به طور کلی، این طرح شامل ترکیبی از ساختمان‌های اداری، مسکونی، خرده‌فروشی، مدرسه و معبد است که همگی در یک قطعه جدید و پر جنب و جوش از توپوگرافی شهری برای دستیابی به جاه‌طلبی شرکت ساختمان موری برای ایجاد یک منطقه عمومی استثنایی برای شهر تنظیم شده‌اند.ايده و کانسپت براي مجتمع تجاري انتظار می رود سالانه حدود بیست و پنج تا سی میلیون نفر از این منطقه بازدید کنند.
این استودیو با کار با زمینی پیچیده و نامنظم که بیش از هشت هکتار وسعت دارد، به دنبال ایجاد هماهنگی و ایجاد یک هویت متمایز است که مخصوص توکیو است.ايده و کانسپت براي مجتمع تجاري این تیم یک سیستم آلاچیق مانند را ابداع کرد که به نسبت ناحیه‌ای مقیاس‌بندی شده بود تا بسیاری از عناصر مختلف در اندازه‌های مختلف را سازماندهی و متحد کند. به این ترتیب، طراحی فضای سبز قابل توجهی را هم در سطح زمین و هم در بالا رفتن از ساختمان‌های سکو، بدون از بین بردن اتصال به زمین، امکان پذیر می‌سازد. با تکرار اشکال طبیعی محیط دره پروژه، ساختار مواج مانند یک تپه با شیب ملایم پیش از سوراخ کردن زمین بالا می رود تا نور طبیعی به اعماق مناطق خرده فروشی زیرزمین برود.
صنایع دستی سنتی ژاپنی نیز مانند تکنیک اچینگ شیشه ای Edo kiriko مورد اشاره قرار گرفته اند تا اطمینان حاصل شود که پروژه حتی از کوچکترین جزئیات در مقیاس انسانی کاملاً به توکیو احساس می شود.
توماس هترویک، موسس استودیو هیترویک، گفت:
«کار کردن بر روی پروژه تورانومون-آزابودای بسیار هیجان انگیز بود و بیشتر تلاش ما بر روی طراحی فضاهای عمومی متمرکز شده است که هر کس وقتی زمانی را در این منطقه جدید سپری کند، تجربه خواهد کرد. از آنجایی که بسیاری از پیشرفت‌های جدید در سرتاسر جهان می‌توانند خشن و عقیم باشند، ما به این فکر کردیم که آیا می‌توانیم با ادغام مقادیر شگفت‌انگیز کاشت و سبزی، جایگزینی انسان محورتر ارائه کنیم.
"به عنوان راهی برای ترکیب یک سیستم ساخت و ساز معماری با مقادیر قابل توجهی از طبیعت، ما ایده آلاچیق باغ را در مقیاس منطقه ایجاد کردیم.ايده و کانسپت براي مجتمع تجاري این مفهوم به ما این امکان را می‌دهد که منطقی فراگیر را به یک قطعه هشت هکتاری توکیو بیاوریم و در عین حال فضایی را برای امکاناتی مانند مسکن، مغازه‌ها، هتل‌ها، اسپا، مدرسه و معبد در بخش‌های قاب‌بندی شده توسط شبکه ایجاد کنیم.
نیل هابارد، رهبر گروه در استودیو هیترویک، گفت:
«در طول چهار سال گذشته، کار با شرکت ساختمانی موری، برای ایجاد این بخش جدید از توکیو – فراتر از هنجارهای توسعه‌های معمولی با کاربری ترکیبی بزرگ، برای ایجاد یک دوره قابل توجه بوده است. چیزی که به طور معناداری در داخل شهر جاسازی شده است.
طراحی ما برای پروژه به لایه بندی توکیو پاسخ می دهد. کنار هم قرار گرفتن مقیاس و ویژگی ساختمان هایی که چشم را به سمت بالا می کشاند. در درون یک دره طبیعی، ما انتخاب کرده‌ایم که از طریق طراحی خود، آن توپوگرافی را برجسته کنیم و یک آرایش مواج ایجاد کنیم که از یک سیستم ساختاری آلاچیق مانند برای ایجاد انواع فضاهای چشم‌انداز، از باغ‌های مخفی گرفته تا حیاط‌های غرق‌شده استفاده می‌کند. با بافتن و جاری شدن در طرح، خانواده ای از آلاچیق ها از شبکه آلاچیق بیرون می آیند. به جای تمرکز بر یک برداشت واحد، امیدواریم با ایجاد صدها لحظه برای آشکار شدن و کشف، کاوش را تشویق کنیم.