اصول و ضوابط طراحي موزه فیل در تایلند

اصول و ضوابط طراحي موزه فیل در تایلند فیل ها در تایلند جایگاه ویژه ای دارند. آنها بخشی از مراسم بزرگ سلطنتی هستند و در طول تاریخ باستانی کشور حیوانات جنگی برای پادشاهان بودند. علاوه بر احترام، رابطه بین فیل ها و مردم تایلند منحصر به فرد است - با آنها به عنوان اعضای خانواده رفتار می شود تا حیوان خانگی یا کارگر. این پیوند شاید در روستای قومی کوی در استان سورین، شمال شرقی تایلند قوی‌تر باشد.اصول و ضوابط طراحي موزه فیل برای قرن‌های متمادی، جامعه با فیل‌ها زندگی می‌کرده است که راه‌های زندگی آن‌ها، از تولد تا مرگ، به سختی قابل تفکیک است.

Image for post
Image for post


جنگل سورین که زمانی سرسبز بود، در نیم قرن گذشته به نفع محصولات نقدی ویران شد. کوی ها و فیل هایشان از خشکسالی شدید، کمبود غذا و گیاهان دارویی رنج می بردند که زمانی جنگل فراهم می کرد. این دو که از معاش محروم بودند، به شهرهای توریستی آواره شدند و برای غذا گدایی کردند یا در اردوگاه های فیل کار می کردند، برخی با شرایط نامناسب زندگی.
موزه فیل بخشی از دنیای فیل ها است،اصول و ضوابط طراحي موزه فیل پروژه ای که توسط دولت محلی برای بازگرداندن این دو به سرزمین خود و تضمین شرایط زندگی مناسب برای فیل ها آغاز شده است. نه تنها اشیاء را به نمایش می گذارد، بلکه موزه همچنین باید صدای روستاییان و بیش از 200 فیل ساکن اینجا را به تصویر بکشد - از رابطه خانوادگی قدیمی آنها که از ظلم استثمار حیوانات و امید آنها به آینده ناراضی است.
در میان چشم‌انداز بی‌درخت وسیع، دیوارهای منحنی در ارتفاع‌های مختلف از زمین جوانه می‌زنند و ظاهراً ساختمان را به روی بازدیدکنندگانی به اندازه یک فیل باز می‌کنند. دیوارها شیب دارند و از یکدیگر عبور می کنند و شکاف هایی را نمایان می کنند که بازدیدکنندگان را به داخل هدایت می کند.
حیاط هایی با اشکال و اندازه های مختلف از چهار گالری نمایشگاه باز می شوند.اصول و ضوابط طراحي موزه فیل برخی از آنها با استخرهای کوچک پر شده اند، برخی با خاک مایل به قرمز درست مانند منظره بیرونی. مقیاس‌های مختلف مسیرهای بیرونی، فضای سرپوشیده و حیاط‌های باز، عناصر منطقه را به یاد می‌آورد: از فیل‌ها، انسان‌ها، خانه‌هایشان، حوض‌هایی که هر دو حمام می‌کنند تا حمام خاکی که فیل‌های بازیگوش از آن لذت می‌برند.
به تصویر کشیدن زندگی زیر نور خورشید، نور خورشید یک عنصر ضروری در طراحی است. اتاق ها و مسیرها در مناطق خاصی با نور خورشید روشن می شوند و در برخی دیگر کم نور می شوند. اثرات در طول روز بسته به زاویه تابش خورشید تغییر می کند. نمایشگاه ها ممکن است در حیاط ها یا روی دیوارهای بیرونی برگزار شوند.اصول و ضوابط طراحي موزه فیل و در داخل گالری‌ها، فرد تنها می‌تواند صندلی‌هایی برای استراحت پیدا کند و به محتوای نمایش داده شده در بیرون نگاه کند و در عین حال به همزیستی بین این دو گونه فکر کند.
بیش از 480000 آجر سفالی پخته شده با دست از خاک لومی موجود در این منطقه با تکنیکی که در طول نسل‌ها منتقل شده است ساخته می‌شود. در شهری که فرصت های شغلی زیادی وجود ندارد، روند ساخت و ساز باعث ایجاد شغل و درآمد برای مردم محلی می شود و در عین حال ارزش مواد محلی که اغلب نادیده گرفته می شوند را افزایش می دهد. پس از دهه‌ها تلاش دور از خانه، موزه باید کوی‌ها، فیل‌ها و مردم سورین را تقویت کند. برنامه و روند ساخت آن آنها را تشویق خواهد کرد که به میراث خود افتخار کنند و یک بار دیگر حیثیت فیل های محبوب خود را بازگردانند.