7 فناوری برتر که در دوران همه‌گیری کرونا ترند شدند

در سال اخیر کرونا جهان را به شدت متزلزل کرد، کشورها در قرنطینه هستند و بسیاری از مردم سردرگم شده‌اند. اگرچه این ممکن است شبیه فیلم‌های علمی تخیلی به نظر برسد، اما این واقعیت فعلی جهان است. با این حال، مانند هر نوع بحرانی، مردم مجبور شدند تا ابزارهای برخورد با این مسئله را توسعه دهند.
این ویروس زندگی جامعه را تحت تأثیر قرار داد اما فناوری‌ها پیشرفت بی سابقه‌ای را در توسعه تجربه کرده‌اند. از این گذشته، کووید-19 نشان داد که جامعه به شدت برای حفظ عملکردهای خود به فناوری وابسته است. در نتیجه، اکنون می‌توانیم از تحویل ربات و هواپیماهای بدون سرنشین، راه حل های سلامت از راه دور، خدمات مجهز به هوش مصنوعی و VR/AR استفاده کنیم. در اینجا نگاهی داریم به 7 فناوری برتر که در دوران همه گیری توسعه پیدا کردند.


سرویس تحویل ربات

پلتفرم‌های مختلف آنلاین به طور فعال از نوآوری‌های جدیدی مانند پهپادها برای تحویل در کالاهای خود استفاده می‌کنند. برخی از شرکت‌ها درحال آزمایش روبات‌های تحویل بر روی زمین هستند. وقتی صحبت از فناوری های روباتی می‌شود، بطور مشخص می‌توان به صنعت سلامت اشاره کرد که امروزه نمونه‌های کاربردی بسیاری در روش‌های درمانی مانند توانبخشی، روش‌های جراحی و همراهی با بیماران استفاده می کند. یا کشور ژاپن که به دلیل استفاده پویا از روباتها در رستوران‌ها شناخته می‌شود، که درحال حاضر بر روی به کارگیری روبات‌ها در تهیه غذا تلاش می‌کند، به عنوان مثال، شرکت Moley در حال کار بر روی یک آشپزخانه خانگی کاملا خودکار است.

Image for post
Image for post

 

محلولهای ضدعفونی هوشمند

شیوع COVID-19 باعث قرنطینه شدید جهانی شد، اما راه‌حل‌های نوآورانه فناوری به اکثر کشورها این امکان را داد تا آرامش خود را حفظ کرده و با توجه به شرایط به حالت عادی بازگردند. به عنوان مثال، فرودگاه‌ها، سالن‌های سینما و دیگر اماکن عمومی به طور فعال از جدیدترین فناوری‌ها مانند تونل‌های ضدعفونی‌کننده برای اطمینان از یک محیط امن و تمیز استفاده می‌کنند. در این روش با استفاده از نوعی مه خشک که از مواد ضدعفونی کننده تحریک کننده ایجاد شده اکثر ویروس‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها از بین می‌روند.

تونل‌های ضدعفونی‌کننده sanipass
تونل‌های ضدعفونی‌کننده sanipass
تونل‌های ضدعفونی‌کننده  sanipass

 

اپلیکیشن‌های پزشکی از راه دور

این فناوری که تا پیش از کرونا بسیار بحث برانگیز بود، اما در شرایط بحرانی امروز توجیه‌های محکمی برای اجرای آن بوجود آمده است. پیش از این فناوری Telehealth برای دهه‌ها در حال توسعه بوده است. اما، عموم مردم در مورد این فناوری شک دارند، زیرا طب سنتی هنوز اصرار به ملاقات حضوری با بیمار دارد. با این حال کووید19 تغییرات زیادی در مراقبت‌های بهداشتی ایجاد کرده است که تهدیدی واقعی برای سلامت عمومی می‌باشد.

در دوران اپیدمی کرونا هجوم بیماران با علائم مختلف در محیط های پزشکی کاملاً خطرناک بوده است. در اینجا، برنامه‌های پزشکی از راه دور برای حل این مشکل وارد عمل می شوند. کاربران این اپلیکیشن‌ها می‌توانند ضمن حفظ فاصله با پزشکان ارتباط برقرار کرده و در نتیجه از شیوع ویروس جلوگیری می‌کند. اپلیکیشن‌های مانند LiveHealth و PlushCare کاملاً ساده طراحی شده‌اند. به این صورت که کاربر ثبت نام می‌کند، وارد سیستم می‌شود و پزشک را انتخاب می‌کند. در ایران نیز سرویس‌های مشابهی مانند اسنپ‌دکتر وجود دارند، که البته با توجه به استانداردهای موجود هنوز جای کار بسیار است. در نهایت، درک این نکته مهم است که ارائه دهندگان خدمات درمانی در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا هستند و خطر قرار گرفتن در معرض بیماری برای آنها بسیار بیشتر است. بنابراین، برنامه‌های پزشکی از راه دور می توانند کارکنان پزشکی را ایمن‌تر نگه دارند.

Image for post
Image for post

 

پول دیجیتال

استفاده از کارت و کیف پول الکترونیکی در حال حاضر به عنوان یک روش پرداخت ترجیحی در حال افزایش است. معاملات بدون تماس که از پول دیجیتال استفاده می‌کنند، مخصوصاً برای خریدهای آنلاین، خدمات و پرداخت‌های مختلف مناسب است. ظهور بلاک چین و پیاده‌سازی فعال آن در امور مالی باعث شد شرکت‌هایی مانند SETL روی توسعه کارت‌های پرداخت بدون تماس که از فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کنند، کار کنند. با این حال، مزیت اصلی روش‌های پرداخت دیجیتال این است که آنها تماس فیزیکی بین افراد را محدود کرده و از شیوع ویروس جلوگیری می‌کند.

Image for post
Image for post

 

آموزش همراه با هوش مصنوعی

از آنجا که آموزش از راه دور بعنوان یک نرم جدید برای اکثر کشورها تعریف شده‌است، فناوری‌ها به گونه ای توسعه یافته‌اند که ترندهای فعلی را در نظر می‌گیرند. بحران کرونا فرصتی عالی برای توسعه سرویس‌هایی آموزشی بر پایه هوش‌مصنوعی است. برنامه‌های Edutech ابزارهای مناسبی به تعداد زیادی از مردم ارائه می‌دهند و بنابراین یک بستر برای آموزش از راه دور ایجاد می‌کنند. درحال حاضر شیوه سنتی آموزشی فردی وجود دارد، اما هوش مصنوعی فاکتوری است که به شدت بر فرآیند آموزشی را تاثیر می‌گذارد. هوش مصنوعی می تواند در مورد دانش آموزان بیاموزد و با توجه به نیاز آنها یک برنامه آموزشی ایجاد کند.

Image for post
Image for post

 

واقعیت مجازی و واقعیت افزوده (VR/AR)

اگرچه این فناوری‌ها هنوز به طور کامل توسعه نیافته‌اند، اما پتانسیل عظیمی دارند. برخی از صنایع مانند گردشگری و سرگرمی به طور قابل توجهی تحت تأثیر کووید-19 قرار گرفته‌اند و در اینجاست که استفاده از فناوری‌های VR و AR مناسب‌ترین راه در این زمینه است. گذشته از این، محدودیت‌های سفر در میان سایر عواملی که بر توانایی افراد در جابجا شدن تأثیر می‌گذارد، می‌تواند توسعه VR و AR را به طور موثری تقویت کند تا این نوآوری‌ها در زندگی روزمره عموم مردم قابل اجرا باشد. این فناوری‌ها صنعت خرده‌فروشی را بازتعریف می‌کند و نیاز به حضور فیزیکی در فروشگاه‍ها نیز را برطرف کرده است.

Image for post
Image for post

 

5G

اگرچه پیشرفت این فناوری هنوز بسیار کند است، پذیرش 5G در حال انجام است. شاید بپرسید که چگونه 5G یک نوآوری در IT است که باید در دوران کووید-19 به آن توجه کرد. پاسخ ساده است؛ اینترنت اشیاء (IoT) در حال تبدیل شدن به یک واقعیت است. همانطور که مشاهده کردید تمام نوآوری‌هایی که در این مثاله هم ذکر شد به اینترنت متکی است. به همین دلیل است که یک اتصال اینترنتی مقرون به صرفه جدید و بسیار موثر بسیار مهم است.

Image for post
Image for post

انتظار می‌رود 5G حدود 100 برابر سریعتر از نسخه قبلی خود باشد در حالی که تأخیر کمتری نسبت به 4G در اختیار کاربران قرار می‌دهد. از اینرو 5G بیش‌ از فناوری‌های قبلی به احتمال زیاد توسعه IoT را افزایش می‌دهد زیرا تاخیرهای کمتر و ارتقاء سریعتر قابلیت‌های بیشتری را برای اجرای از راه دور نسبت به 4G ارائه می‌دهد. از این گذشته، تکامل ارتباطات اینترنتی بهترین المان به نفع عمق بیشتر در بهینه‌سازی فناوری‌های موجود و توسعه راه‌حل‌های ابداعی برای ایجاد آینده‌ای بهتر است.


این 7 فناوری برتر به وضوح نشان می‌دهد که چگونه کووید-19 توسعه راه‌حل‌های خلاقانه را تقویت می‌کند. با وجود قرنطینه جهانی و بحران های اقتصادی ناشی از همه گیری، پیشرفت فناوری در حال افزایش است و می‌توان با اطمینان گفت که این روند در آینده تشدید می‌شود. اما اقتصاد در نهایت بهبود خواهد یافت، و کسب و کارها قادر خواهند بود منابع بیشتری را برای ایجاد تکنولوژی‌های جدید و افزایش پروژه‌های موجود تخصیص دهند.