کلاب هاوس (Clubhouse) چیست؟

اخیراً چیزهای زیادی در مورد کلاب هاوس می شنوید اما نمی دانید چرا؟ دقیقاً مانند جنجال «گیم استانک»، می توانیم تا حد زیادی ایلان ماسک را مقصر بدانیم. با حضور او در یک اتاق کلاب هاوس در ژانویه امسال، ثروتمندترین مرد حال حاضر جهان این برنامه خدماتی را مورد توجه بسیاری از مردم قرار داد و اخیراً بیل گیتس نیز همین کار را کرده است. در ادامه آنچه که شما باید در مورد این برنامه چت که همه از آن صحبت می کنند، بدانید را خواهم گفت.

خوب ، پس کلاب هاوس دقیقاً چیست؟

تصور کنید یک برنامه در تلفن خود دارید که به شما امکان می دهد مکالمه های زنده دیگران را گوش دهید. کلاب هاوس را به عنوان یک شبکه اجتماعی چت صوتی تصور کنید یا برای درک بهتر فکر کنید «اگر توییتر، پادکستی بود که از آن به صورت زنده استفاده می کردید چه می شد؟»

بنابراین هیچ عکس یا ویدیویی در برنامه وجود ندارد؟

خیر، فقط عکس های نمایه (پروفایل) کاربران وجود دارند.

در کلاب هاوس تنها عکسی که می بینید عکس نمایه (پروفایل) کاربران است.
در کلاب هاوس تنها عکسی که می بینید عکس نمایه (پروفایل) کاربران است.
در کلاب هاوس تنها عکسی که می بینید عکس نمایه (پروفایل) کاربران است.

برنامه کلاب هاوس را از کجا می توان دریافت کرد؟

کلاب هاوس در حال حاضر فقط برای سیستم عامل iOS موجود است و هر کاربر آیفون می تواند برنامه را بارگیری کند.

بنابراین فقط ثبت نام نیاز است؟

در حال حاضر، برای دسترسی به یک دعوت نامه از یکی از کاربران فعلی کلاب هاوس نیاز دارید. هر کاربر جدید دو دعوت دریافت می کند و با استفاده بیشتر از برنامه، تعداد بیشتری کسب می کند. از دوستان خود بپرسید آیا آنها یکی دارند یا می توانید یک دعوت نامه بخرید، اما مراقب کلاهبرداران باشید. شاید هم بهتر باشد منتظر بمانید تا کلاب هاوس عمومی شود.

آیا می توان از کلاب هاوس در iPad استفاده کرد؟

مطمئناً ، اما برای iPadOS بهینه نشده است. بنابراین تنها می توانید از این برنامه در یک پنجره کوچک  یا در اندازه ی عجیب با بزرگنمایی دو برابر استفاده کنید.

قرار نیست روی اندروید باشد؟

تیم توسعه دهندگان در حال کار روی یک برنامه اندرویدی هست، اما می خواهند به آرامی مقیاس کاربران خود را افزایش دهند چون تعداد کاربران اندروید در سراسر جهان بیشتر از کاربران آیفون است. شروع کار با اندروید ممکن بود باعث ایراد در سرورهای کلاب هاوس شود. با این همه باز هم ضربه افزایش شدید کاربران و رسیدن به 3 میلیون کاربر در مدت زمانی کوتاه، سنگین بوده و آنان به سختی توانستند بدون مشکل جدی به سرویس دهی ادامه دهند.

رسیدن به 3 میلیون کاربر در مدت زمانی کوتاه به کمک افراد مشهور و سرمایه گذاران حوزه فناوری
رسیدن به 3 میلیون کاربر در مدت زمانی کوتاه به کمک افراد مشهور و سرمایه گذاران حوزه فناوری
رسیدن به 3 میلیون کاربر در مدت زمانی کوتاه به کمک افراد مشهور و سرمایه گذاران حوزه فناوری

هیچ وب سایتی وجود ندارد؟

تنها وب سایتی که این شرکت در اختیار دارد joinclubhouse.com است و صرفاً به عنوان اشاره گری برای دسترسی به صفحه برنامه در فروشگاه اپل است.

joinclubhouse.com
joinclubhouse.com
joinclubhouse.com

کلاب هاوس چه مقدار از اطلاعات شخصی را برای ثبت نام می خواهد؟

شما باید شماره تلفن و نام واقعی خود را به کلاب هاوس بدهید. قبل از اینکه حتی دعوت شوید، می توانید نام کاربری نهایی خود را برای سرویس ثبت کنید. اما شخصی که شما را دعوت می کند، تنها به شماره تلفن شما احتیاج دارد. پیوندی از طریق پیامک دریافت خواهید کرد و به شما می گوید از joinclubhouse.com/app بازدید کنید و با آن شماره وارد سیستم شوید.

اگر نمی خواهید از صفر نمایه (پروفایل) تنظیم کنید، می توانید حساب توییتر خود را با کلاب هاوس هماهنگ کنید. در این حالت برنامه می تواند عکس موجود در نمایه توییتر شما را در تنظیمات استفاده کند. کلاب هاوس همچنین به شما کمک می کند تا در صورت نیاز مخاطبان خود را به برنامه بیافزایید؛ به این منظور که پیدا کردن افراد برای ارتباط آسان تر شود. پس از ورود به سیستم، بهتر است آدرس ایمیل خود را در این سرویس تأیید کنید تا در صورت بروز مشکل، آن را به عنوان روشی برای اتصال مجدد در اختیار داشته باشید؛ هر چند اجباری در کار نیست.

چرا الان این همه از کلاب هاوس می شنوم؟

کلاب هاوس (هم زمان با شیوع کرونا در ایالات متحده، در مارس 2020 راه اندازی شد و به دلیل انحصاری بودن و ثبت نام با دعوت نامه، تا حدود زیادی به عضویت باشگاه در دنیای واقعی شبیه شده بود. در روزهای اولیه، این جامعه فوق العاده کوچک بود و عمده کاربران متشکل از سرمایه گذاران خطرپذیر بودند. از این گذشته، شرکتی که در پشت کلاب هاوس قرار دارد (Alpha Exploration Co) پس از دو ماه از فعالیت، 12 میلیون دلار سرمایه از آندرسن هورویتس دریافت کرد و ارزش آن به سرعت به 100 میلیون دلار رسید و در آن زمان فقط 1500 کاربر داشت.

موضوعات در کلاب هاوس
موضوعات در کلاب هاوس
موضوعات در کلاب هاوس

در کلاب هاوس دقیقاً به چه چیزی گوش می دهید؟

وقتی شما به برنامه دسترسی پیدا کردید، برنامه صفحه ای پر از موضوعات گفتگو (از ورزش گرفته تا فناوری، عمومی یا کاری) را برای دنبال کردن به شما ارائه می دهد. در هر یک از آن ها، افراد علاقه مند به همان موضوع را پیدا می کنید و می توانید آنها را دنبال کنید. هرچه مباحث و افراد بیشتری را دنبال کنید، پیشنهادات بهتری از طرف برنامه برای اتاقی متناسب با خواسته هایتان خواهید داشت.

گفتگوها دائمی نیستند؟

اتاق های مکالمه با راه اندازی یا پایان دادن افراد تولیدکننده آن ها، می آیند و می روند. مطابق با ادعای توسعه دهندگلن هیچ چیزی توسط کلاب هاوس ثبت نمی شود. اما کاربران خود به دنبال یافتن راه هایی برای ضبط چت هستند.

چند نفر می توانند در یک مکالمه حضور داشته باشند؟

محدودیت فعلی 5000 نفر در هر اتاق کلاب هاوس است.

منظور از مکالمه واقعاً چیست؟ آیا همان پادکست نیست؟

به یاد داشته باشید همه کاربران دارند با تلفن های آیفون خود صحبت می کنند ، نه با تنظیمات صوتی درون برنامه ای. کاربران یکدیگر را نمی بینند و بنابراین واقعاً مانند گوش دادن به تماس تلفنی است. هیچ ویرایش حرفه ای ، جلوه های صوتی ، انتقال و تبلیغات به طور رسمی در برنامه وجود ندارد. البته، «سبک مکالمه» انعطاف پذیر است: یک اتاق ممکن است یک مکالمه بین دوستانتان باشد؛ در حالی که اتاق دیگر یک مصاحبه رسمی به سبک گفتگو، یک بحث گروهی بزرگ یا حتی یک سخنرانی زنده باشد.

بنابراین فقط می توان گوش داد؟

نه لزوماً. هرکسی که گوش می دهد، می تواند «دست بلند کند» و این به خالق اتاق بستگی دارد که بخواهند اجازه دهند تا شما صحبت کنید یا نه.

دست خود را بالا بیاورید یا بی سر و صدا بروید
دست خود را بالا بیاورید یا بی سر و صدا بروید
دست خود را بالا بیاورید یا بی سر و صدا بروید

به نظر نمی رسد کمی درباره خاص بودن برنامه بزرگنمایی شده است؟

شما همیشه می توانید «زوم» یا «گوگل میت» را بدون ویدئو روشن انجام دهید، اما جلسات زوم و گوگل میت به طور پیش فرض برای عموم مردم آزاد نیست. مکالمات کلوپ هاوس برای هر عضوی که بتواند آن را پیدا کند ، باز است؛ نه تعداد محدودی.

چه کسی باید از کلاب هاوس استفاده کند؟

در حال حاضر ، کلاب هاوس برای افرادی است که دوست دارند صحبت کنند و در این وضعیت جامعه مخاطب نزدیکی ندارند یا تنها می خواهند در نزدیکی مکالمات جالب باشند. کلاب هاوس ممکن است با رشد و تبدیل شدن به برنامه ای بزرگ، رسانه جدیدی باشد که همه بتوانند از آن بهره ببرند.

آیا کلاب هاوس رقیب هم دارد؟

مارک کوبان از شرک تانک، یکی از کاربران اولیه کلاب هاوس، روی یکی از آنها به نام فایرساید کار می کند. توییتر در حال آزمایش «Spaces» است. اینستاگرام در حال حاضر، پخش گروهی خود را به نام «Live Rooms» بهبود داده است تا به بیش از دو کاربر امکان پخش همزمان (اما همراه با ویدئو) را بدهد.

آیا اشخاص ثالث افزونه هایی برای کلاب هاوس ایجاد می کنند؟

بله ، اما کار آسانی نیست زیرا هیچ رابط برنامه نویسی برنامه ای (API) برای توسعه دهندگان وجود ندارد تا بتوانند چیزی به کلاب هاوس متصل کنند. به عنوان مثال، در زمینه تجزیه و تحلیل برای نمایه های کلاب هاوس، تابلوهای صوتی، ضبط کننده مکالمه مبتنی بر تلگرام، تابلوهای پرسش و پاسخ مخاطبان، کوتاه کننده های لینک مخصوص کلاب هاوس و یک سری برنامه دیگر وجود دارند که همه نشان می دهد کلاب هاوس باید به زودی درباره داشتن یک API برای توسعه دهندگان ثالث تصمیم بگیرد.

نکات منفی کلاب هاوس چیست؟

  • این سرویس قبلاً در رابطه با سخنان نفرت انگیز و سوءاستفاده کلامی دارای مشکلاتی بود. بنابراین، کلاب هاوس مجبور شد دستورالعمل های تعدیل جامعه را از نو تنظیم کند.
  • از 8 فوریه 2021 در چین مسدود شده است ، زیرا کمی بیش از حد آزادی بیان فراهم می کند. اگر در چین زندگی کنید این فقط یک نقطه ضعف است.
  • پس از اینکه یک توسعه دهنده شخص ثالث در چین سعی در ایجاد نسخه اندروید کلاب هاوس کرد که نیازی به دعوت ندارد ، این سرویس در حال حاضر اولین نقض داده را داشته است.
  • در صورت تمایل، حذف یک حساب کلاب هاوس آسان نیست. برای ارسال درخواست باید از طریق ایمیل درخواست کنید و امیدوار باشید که آن را تأیید کنند.