کاربرد سیستم‌های تشخیص گفتار یا Speech Recognition

تشخیص گفتار (Speech Recognition) به سرعت در حال تبدیل شدن به یک فناوری پرکاربرد و موثر است. شرکتهای بزرگ برای قدرتمند کردن سیستم‌های خود از مجموعه داده‌های بزرگ بلندگوها و منابع نویز مختلف استفاده می‌کنند تا سرویس‌های بهتری بر بستر تشخیص گفتار را پیاده‌سازی کنند. مدل‌های پیچیده پردازش گفتار برای کمک به جدا کردن کلمات موجود در صدا استفاده می‌شوند. در پردازش زبان و گفتار روشهای یادگیری عمیق تأثیر بسزایی داشته و بسیاری از گروههای بزرگ صنعتی روشهای یادگیری عمیق مانند شبکه‌های عصبی را با روش‌های کلاسیک تشخیص گفتار جایگزین کردند.

به طور معمول سیستم تشخیص گفتار را دستیار صوتی دیجیتال یا دستیار صوتی هوشمند می‌نامند. دستیارهای دیجیتال برای کمک به مردم در انجام کارهای اساسی و پاسخ به سوالات طراحی شده‌اند. این ربات‌ها با توانایی دسترسی به اطلاعات پایگاه‌های گسترده و منابع دیجیتالی مختلف، به حل مشکلات در زمان کمتر و افزایش تجربه کاربر کمک می‌کنند.

Image for post
Image for post

فناوری‌های تشخیص گفتار مانند Alexa ،Cortana ،Google Assistant و Siri در حال تغییر نحوه تعامل افراد با دستگاه‌ها، خانه‌ها، اتومبیل‌ها و مشاغل خود هستند. این فناوری به ما این  امکان می‌دهد تا با یک رایانه یا دستگاهی صحبت کنیم که صحبت‌های ما را تفسیر می‌کند تا به سوال یا دستور ما پاسخ می‌دهد.

 فناوری تشخیص گفتار و استفاده از دستیارهای دیجیتال به سرعت از تلفن‌های همراه ما به خانه‌های ما منتقل شده و کاربرد آن در صنایعی مانند تجارت، بانکداری، بازاریابی و مراقبت‌های بهداشتی به سرعت آشکار می‌شود.

 

کاربرد بلندگو هوشمند در منزل

بیش از سه سال پس از راه اندازی Siri توسط شرکت Apple، شرکت آمازون Alexa و Echo را ارائه داده است که در آن زمان فقط در دسترس اعضای Prime بود. طبق گزارش Microsoft که در سال 2019 منتشر شد، سه چهارم خانواده‌های آمریکایی  تا پایان سال 2020 حداقل یک بلندگو هوشمند خواهند داشت. جنبه جالب توجه این گزارش این است که بیش از 50٪ صاحبان بلندگوهای هوشمند به این دستگاه ها اجازه می دهند که خانه های خود را اداره کنند.

Image for post
Image for post

 

سیستم بانکی آنلاین با استفاده از تشخیص گفتار

بانک‌ها و استارت آپ‌های FinTech یکی از اولین پذیرندگان فناوری تشخیص صدا و گفتار بوده‌اند. طبق برخی گزارش‌ها، بانک‌ها در آمریکای شمالی فقط در سال 2017 بیش از 20 میلیارد دلار اختصاص داده‌اند تا تشخیص صدا را در برنامه‌ها و خدمات خود بگنجانند.

امروزه شرکتهای پرداخت گسترده مانند Venmo و PayPal و بانکهایی مانند N26 و Bank of Canada از قبل امکان پردازش نقل و انتقالات و پرداختها را با استفاده از دستیارهای صوتی مانند Siri در اختیار مشتریان خود قرار داده‌اند. به طور مثال، بانک Garanti  یک نرم افزار مبتنی بر صدا راه اندازی کرده است که به مشتریان خود امکان انتقال و پرداخت خدمات را می‌دهد فقط با گفتن:

 من نیاز به انتقال پول  ‘ذکر نام کسب و کار یا شخص’ را دارم.

 

بهداشت و درمان و سیستم تبدیل گفتار به متن

امروزه در صنعت بهداشت و درمان مدرن، دستیار هوشمند پزشکی جهت تبدیل گفتار به متن به بخشی ضروری از قرار ملاقات‌ها با پزشکان تبدیل شده است که به طور قابل توجهی ذخیره‌سازی و دسترسی به اطلاعات موجود در پرونده پزشکی بیماران را تسهیل می‎‌کند.

Image for post
Image for post

استفاده از دستیار هوشمند جهت ترجمه صدا به متن در پزشکی مزایای بی‌شماری دارد. برای نمونه به پزشکان این امکان را می‌دهد که با ترجمه صدا به متن برای نسخه بیمار وقت ملاقات را کوتاه‌تر کنند و در نتیجه، بیماران بیشتری را در طول ساعات کار خود ببینند. دستیار هوشمند، این اطمینان را می‌دهد که تمام داده‌های اساسی به صورت دیجیتالی ذخیره می‌شوند و به راحتی برای سایر متخصصانی که مرتبط با مراحل درمان بیمار هستند قابل دسترسی هستند. ذخیره خودکار اطلاعات در سیستم‌های الکترونیکی سوابق سلامت، منجر به بهبود سرعت و دقت در ارائه خدمات پزشکی می‌شود. کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها محیط های بسیار حساس به زمان هستند. بعضی اوقات، چند دقیقه می‌تواند تفاوت قابل توجهی در نجات جان یک شخص ایجاد کند. تبدیل گفتار به متن تأثیر مفیدی در روند کار پزشک خواهد داشت و کارایی او را به صورت موثری افزایش می دهد.

 

امنیت پیشرفته با بیومتری صوتی

یکی از پیشرفت‌های حائز اهمیت در امنیت که با کمک فناوری تشخیص صدا بوجود آمده است، بیومتری صدا می‌باشد. این فناوری به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد که با تجزیه و تحلیل مجموعه‌ای از ویژگی‌های خاص مانند لحن، صدا، شدت، پویایی، فرکانس های غالب و موارد دیگر، تصویر دیجیتالی صدای شخص را ایجاد کنند. در حالی که استفاده از صدا برای بهبود خدمات به مشتری چیزی است که تقریباً همه شرکتها به آن علاقه دارند، اما باید بیومتریک صوتی با کیفیت بالا ایجاد شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ اطلاعات شخصی حساس در طی این تعاملات از بین نرود.

بازار جهانی بیومتریک صدا در حال رشد و ارتقا می باشد. بسیاری از سازمان‌ها قبلاً تشخیص صدا را به کار گرفته اند و از آن در طی تعامل با مشتری خود استفاده کرده‌اند. Swisscom، یکی از بزرگترین ارائه دهندگان زیرساخت‌ مخابراتی سوئیس، اخیراً فناوری احراز هویت صوتی را در تمام مراکز تماس آنها تلفیق کرده است.

Image for post
Image for post

شرکت‌ها اطمینان دارند که این نوع شناسایی به طور قابل توجهی ایمن تر از روش های موجود است، زیرا این امر باعث می‌شود مشتریان آن اطلاعات شخصی مانند مجوز یا داده‌های مالی خود را از طریق تلفن به اشتراک نگذارند.

 

دستیارهای صوتی در محل کار

فناوری تشخیص صدا به تدریج در حال وارد شدن به محل کار است و امروزه توانسته به بخشهای منابع انسانی برای مدیریت کارآمد شرکتهای بزرگ کمک کند. افراد حرفه‌ای در سراسر جهان اکنون می‌توانند از دستیاران مجازی و بلندگوهای هوشمند برای دسترسی به نرم افزار مدیریت سرمایه انسانی خود مانند Dayforce برای ارسال درخواست زمان تعطیلات، درخواست و لغو جلسات و موارد دیگر استفاده کنند. شرکت‌هایی مانند Salesforce نیز می‌خواهند راهی ایجاد کنند که در آن مشتریان می‌توانند به جای تایپ کردن، از طریق دستورات صوتی با CRM خود ارتباط برقرار کنند.

بسیاری از متخصصان فکر می‌کنند که آینده تعامل انسان و سیستم کار با ارتباط صوتی و نه صفحه کلید و صفحه رایانه تعریف می‌شود، فقط به این دلیل که رابط های مکالمه می‌توانند اطلاعات بیشتر کارگران را در زمان کمتری و به روش قابل فهم تری به ویژه برای کارگران در محل کار ارائه دهند.

 

یادگیری زبان

یادگیری زبان از طیف گسترده‌ای از دیدگاه ها فرآیند فوق العاده پیچیده‌ای است. یک شخص باید نظم کلمات، تلفظ، فرهنگ لغت، دستور زبان را همراه با تعداد زیادی از حوزه‌های زبانی دیگر درک کند. برنامه‌هایی که از نرم افزار تشخیص صدا استفاده می‌کنند، هم اکنون به عنصری اصلی برای یادگیری خودآموز برای آموزش زبان تبدیل شده اند.

Image for post
Image for post

بیشتر این برنامه‌ها می‌توانند به کاربران در یادگیری تلفظ صحیح کلمات به زبان‌های خارجی کمک کنند. به طور معمول آنها گفتار فرد را با مجموعه‌ای از مدلهای زبان با تلفظ درست مقایسه می کنند و مشخص می‌کنند که این دو به اندازه کافی مشابه هستند و به کاربر اطلاع می‌دهند که آیا جنبه‌های خاصی از نحو یا تلفظ آنها وجود دارد که باید اصلاح شود.

 

ترجمه و زیرنویس مطالب آسان به کمک تشخیص گفتار

ترجمه خودکار به دلیل توانایی آن در از بین بردن موانع زبانی، به تدریج از جذاب‌ترین تحولات انقلاب تشخیص صدا در می آید. امروزه ابزارهای ترجمه‌ مجهز به تشخیص صدا می‌توانند محتوای ویدئویی و صوتی را با سرعت قابل قبولی ترجمه و به صورت زیرنویس با کیفیت بالا به ما ارائه دهند. از همه مهم تر، ترجمه اتوماتیک با کیفیت بالا یکی از مولفه های اساسی مشارکت‌های جهانی موثر هستند، زیرا باعث می‌شود ارتباط بین زبان‌ها بسیار مقرون به صرفه و در دسترس باشد. همه نمی‌توانند مترجم بگیرند، به ویژه در مناطق فقیرنشین جهان، در حالی که یک نرم افزار ممکن است به ما این امکان را بدهد که بتوانیم ایده ها و نظرات خود را به زبان دیگر بیان کنیم.