نسل دوم ماهواره های استارلینک در راه اند

سرویس اینترنت ماهواره ای استارلینک در حال حاضر بیش از 90 هزار کاربر در 12 کشور جهان دارد و تا به حال بیش از نیم میلیون پیش سفارش دریافت کرده است. این سرویس نیاز به تجهیزات 500 دلاری همراه با اشتراک ماهانه 100 دلار دارد. می‌توانید برای آشنایی بیشتر با ماهواره‌های استارلینک در مقاله دیگری که در همین سایت منتشر کردم مراجعه کنید:


اخیرا شرکت SpaceX بمنظور قرار دادن نسل دوم ماهواره‌های استارلینک درخواست مجوز جدیدی از کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا (FCC) داده است. این شرکت در حال حاضر حدود 1700 ماهواره استارلینک در مدار دارد ولی در این درخواست جدید گفته شده که قرار هست نزدیک به 30 هزار ماهواره نسل جدید استارلینک در 8 ارتفاع مختلف، و در مدارهای پایینی زمین بین ارتفاع 328 تا 614 کیلومتری پرتاب شود.

مجموعه ای از ماهواره های اینترنتی Starlink درست قبل از پرتاب.
مجموعه ای از ماهواره های اینترنتی Starlink درست قبل از پرتاب.
مجموعه ای از ماهواره های اینترنتی Starlink درست قبل از پرتاب.

این ماهواره‌های نسل جدید وزن و قدرت بیشتری دارند و با قرارگیری در این ارتفاع ها، می‌توانند پوشش پایدارتر و بهتری در سطح جهان برای کاربران ایجاد کنند. شرکت SpaceX همچنین قرار هست این ماهواره های جدید را بر روی موشک قدرتمند استارشیپ به مدار زمین پرتاب کند. تا پیش از این، این ماهواره ها با موشک فالکون 9 پرتاب می‌شدند که ظرفیت حمل 60 ماهواره استارلینک را در هر بار پرتاب داشت.

نمونه اولیه استارشپ در 6 آگوست
نمونه اولیه استارشپ در 6 آگوست
نمونه اولیه استارشپ در 6 آگوست

موشک استارشیپ، بعد از عملیاتی شدن قادر هست بیش از 400 ماهواره استارلینک را در هر بار پرتاب در مدار زمین قرار دهد. با ظرفیت بالای استارشیپ و تغییر مدارهای عملیاتی استارلینک، SpaceX می‌تواند این ماهواره‌ها را به جای ماه‌ها، تنها در چند هفته در مدار عملیاتی خودشان مستقر کند.

البته این درخواست جدید شرکت SpaceX بدون اعتراض هم نبوده و شرکت آمازون، معترض همیشگی فعالیت‌های SpaceX، نسبت به این درخواست و تغییر مدارها در آن، به FCC اعتراض کرده  و گفته که این درخواست با قوانین FCC در تضاد و جزییات اصلی آن مبهم هستند.

شرکت SpaceX در جواب گفته است:

با اینکه شرکت آمازون تا به حال 1700 ماهواره در مدار قرار داده است اما تا بحال ایراداتی که FCC به برنامه اینترنت ماهواره ای امازون گرفته است را برطرف نشده‌اند که  این امر باعث شده که هر چقدر آمازون بیشتر از رقبا عقب میافتد، بیشتر مایل است که از طریق موانع قانونی، کار رقبا رو کند کند.


منبع خبر