مسدود شدن گوشیهای شیائومی در کشورهای تحت تحریم آمریکا

در اتفاقی بزرگ و جنجالی، برخی از کاربران شیائومی در کوبا و سوریه گزارش کردند که گوشی های آنها بعد از فعال شدن و گذر چند هفته‌ای، غیرفعال شده و امکان استفاده شدن را از دست دادند! این در حالیست که شیائومی به طور صریح در قوانین خود عنوان کرده است که فروش دستگاه‌ها در کشورهای تحت تحریم آمریکا یعنی ایران، کوبا، سوریه، سودان، کریمه و کره شمالی ممنوع هست اما تا به حال اقدامی در مقابله با فروش گوشی‌ها در این کشورها انجام نداده بود.

غیرفعال شدن یک کاربر کوبایی
غیرفعال شدن یک کاربر کوبایی
غیرفعال شدن یک کاربر کوبایی

متن خبر در سایت xda-developer:

در صفحه ای که در هنگام قفل شدن گوشی ظاهر می‌شود، شیائومی توضیح داده است:

  سیاست شیائومی اجازه فروش یا فعال شدن این گوشی در منطقه شما رو نمی‌دهد. در نتیجه با نمایندگی فروش تماس بگیرید.

این قضیه ظاهرا محدود به گوشی‌هایی هست که در کشورهای تحت تحریم فعال شدند. یعنی در این کشورها برای اولین بار روشن شده و روی آنها سیم کارت قرار گرفته است. در این صورت شیائومی پس از چند هفته استفاده از گوشی، آن را مسدود می‌کند. اما اگر گوشی در جایی که خریداری شده، مثلا دبی، فعال شود و در آنجا برای چند هفته استفاده شود و سپس توسط کاربران کشورهای تحت تحریم مورد استفاده قرار گیرد، چنین مشکلی بوجود نخواهد آمد.

علاوه بر این، این مشکل مختص گوشی‌های تازه خریداری شده هست و گوشی‌های شیائومی که در حال حاضر کار می‌کنند و استفاده می‌شوند بعید اسن با چنین مشکلی روبه رو شوند.

این اقدام شیائومی احتمالا برای جلوگیری اجلوگیری از صادرات غیرمجاز گوشی به کشورهایی ثانویه هست که در آن فروشندگان یا دلالان با خرید این گوشی‌ها با قیمت کمتر در یک کشور و فروش آنها با قیمت بالاتر در یک کشور دیگه سود می‌برند. علاوه بر این، این حساسیت ممکن است برای جلوگیری از تحریم شدن این شرکت توسط امریکا یا تصمیم این شرکت برای ورود به صورت رسمی به بازار موبایل آمریکا باشد.

 گوشی های مذکور کوبایی و سوری احتمالا از کشورهای اروپایی به کوبا و سوریه وارد شدن و چرا که شیائومی در قوانین استفاده از دستگاه‌هاش برای کشورهای اروپایی به صراحت عنوان کرده که فروش این دستگاه‌ها در کشورهای تحت تحریم امریکا یعنی ایران، کوبا، سوریه، سودان، کریمه و کره شمالی ممنوع هست. ولی این پاراگراف در قوانین استفاده از دستگاه هاش برای بقیه کشورها از جمله هند دیده نشده‌است:

 

در نتیجه اگر مبدا گوشی یکی از کشورهای اروپایی باشد و اگر در کشورهای تحت تحریم فعال شود، شیائومی آن گوشی را مسدود خواهد کرد. اما اگر مبدا گوشی باقی کشورها مثلا هند باشه (که عمده گوشی‌های موجود در ایران از همین نوع هستند) چنین اتفاقی برای آن گوشی نخواهد افتاد. یکی از راه های فهمیدن این موضوع این هست که گوشی رام گلوبال داشته باش و نه اروپایی!

برای فهمیدن این مساله، فقط کافیه به تنظیمات قسمت About Phone بروید و MIUI Version رو پیدا کنید. طبق عکس اگر در چهار حرف آخر نسخه، عبارت EU موجود بود یعنی رام شما متعلق به اروپاست و جای ریسک دارد. ولی اگر EU نبود، خطری گوشی شما را تهدید نمی‌کند.

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post

 

در این رابطه هم انجمن واردکنندگان موبایل بیان کرده که شیائومی قرار نیست برای گوشی هایی موجود در ایران (اگر مبدا اروپایی نداشته باشند) محدودیتی اعمال کند.

علاوه بر این شرکت رایانه همراه کیان که یکی از نمایندگی های شیائومی در ایران هست هم این موضوع رو تکرار کرده و تصریح کرده مشکلی متوجه کاربران ایرانی نیست و وقتی شیائومی اپدیتی برای رفع مشکل شماره‌های اضطراری در ایران منتشر می‌کند، منطقی نیست مدتی بعد گوشی‌ها را مسدود کند.


تا به الان اخباری مبنی بر محدود شدن گوشی‌های ایرانی در خبرگذاری‌های رسمی ایران مطرح نشدند یا لااقل من چیزی مشاهده نکردم، دوستان اگر موردی بوده حتما در کامنت‌ها مطرح کنند. گوشی خودم که شیائومی هست و رام گلوبال، این مقالات رو هم با همین گوشی منتشر می‌کنم، امیدوارم موردی پیش نیاد توی این گرونی هزینه اضافی متحمل نشیم!!!