قابلیت‌های جدید اپل به مناسبت روز جهانی دسترس‌پذیری 

Image for post
Image for post

اپل به مناسبت روز جهانی دسترس پذیری قابلیت های جدیدی رو برای افراد دارای ناتوانی ‌های جسمی معرفی کرد.

‏🔷 اولین اونها، قابلیت Live Captions هست که دقیقا مشابه قابلیتی با همین نام در اندروید کار میکنه و میتونه از هر جایی صدایی تولید میشه، اون رو برای کاربر به متن تبدیل و اون رو زیرنویس کنه. این قابلیت در اپهای مختلف از جمله اپهای تماس تصویری، اپهای استریم ویدیو و غیره کار میکنه.

‏🔷 قابلیت بعدی تشخیص در هست که به کاربران نابینا یا دارای اختلالات بینایی کمک میکنه تا بتونن درهایی که در مسیرشون وجود داره رو تشخیص بدن، فاصله خودشون از اون درهارو بفهمن و ویژگیهای مختلف در مثل باز یا بسته بودن، روش باز کردن اونها مثل هل دادن، چرخوندن دستگیره و غیره و همچنین اگر علامت یا عددی (مثل شماره اتاق) روی اونها باشه رو متوجه بشن.

‏🔷 همچنین کاربران اپل واچ حالا میتونن تصویر نمایشگر ساعتشون رو روی ایفون هم مشاهده کنن و از طریق نمایشگر ایفون با اون کار کنن که برای کسانی که دارای اختلالات حرکتی هستن میتونه کاربردی باشه.

‏🔷 علاوه بر این اپل زبان های جدیدی رو به قابلیت VoiceOver اضافه کرده که بالاخره فارسی هم جزو اونها هست. کاربرانی که دارای اختلالات بینایی هستن با استفاده این قابلیت سیستم عامل نوشته هایی که روی نمایشگر گوشی وجود داره رو براشون میخونه (که حالا فارسی هم توسط اون قابل خوندنه) و میتونن راحتتر بین منوها و گزینه های مختلف بگردن و با گوشی کار کنن.

این قابلیت ها طی ماه های آینده برای دستگاه های اپلی عرضه خواهند شد.