رونمایی نسل ۱۲ پردازنده‌های شرکت اینتل برای لب‌تاپ

شرکت اینتل بالاخره پردازنده های نسل 12 خودش رو برای لپتاپ ها معرفی کرد.

Image for post
Image for post

این پردازنده ها همانند نسخه دسکتاپشون، از معماری ترکیبی برای هسته ها استفاده میکنن که مجموعه ای از هسته های با سرعت بالا و مصرف انرژی زیاد و مجموعه ای از هسته ها با سرعت متوسط و مصرف انرژی پایین هستن.

Image for post
Image for post

هدف این ساختار هم اینه که پروسه هایی که نیاز به سرعت بالا و تاخیر کم دارن روی هسته های با سرعت بالا اجرا بشن و پروسه هایی کم اهمیت که حساسیت زمانی ندارن و معمولا در پس زمینه اجرا میشن، روی هسته های کم مصرف قرار بگیرن. بدین صورت میشه تعادلی بین سرعت بالا و مصرف بهینه انرژی برقرار کرد که به خصوص برای لپتاپها مهم هست.

در نسل جدید پردازنده های اینتل هسته های سرعت بالا P-Core نام دارن و میتونن همزمان 2 رشته رو اجرا کنن و هسته های کم مصرف E-Core هستن و توانایی اجرای یک رشته رو دارن.

Image for post
Image for post

اینتل برای لپتاپ های با عملکرد بالا سری H رو معرفی کرده که شامل پردازنده های 45 واتی i5 تا i9 هست. قویترین اونها i9-12900HK هست که 6 هسته P و 8 هسته E داره. ضعیفترین این سری هم i5-12450H با 4 هسته P و 4 هسته E هست.

Image for post
Image for post

به ادعای اینتل، این سری در بازی ها 28 درصد از نسل قبل سریعتر هست، در نرم افزار پریمیر پرو 44 درصد سریعتره، در نرم افزار اتوکد از نسل قبلی 14 درصد سرعت بیشتری داره و در نرم افزار بلندر رندرهارو در 30 درصد زمان کمتری انجام میده.

اینتل حتی ادعا کرده که این پردازنده ها از پردازنده M1 Max اپل هم سریعتره ولی حتی در نمودار اینتل هم مصرف انرژی بالاتر پردازنده های اینتل از پردازنده اپل کاملا مشهود هست.

اینتل برای این نسل، سری جدیدی به نام P رو هم معرفی کرده که 28 وات هستن و در بین سری قدرتمند H و سری به نسبت ضعیف U قرار میگیرن. اگر دقت کنین پردازنده های سری P عملا سخت افزاری یکسانی با سری H دارن ولی فرکانس اونها و همچنین مدت زمانی که میتونن رو حداکثر فرکانسشون بمونن، کمتر هست.

Image for post
Image for post

و در نهایت سری U رو داریم که در عمده لپتاپ هایی که کاربران میخرن قرار میگیرن و به دو دسته 15 وات برای لپتاپهای معمول و 9 وات برای لپتاپ های نازک و سبک تقسیم میشن. این سری شامل پردازنده های سلرون تا i7 هستن ولی بالاترین مدل اونها یعنی i7-1265U فقط 2 هسته P و 8 هسته E داره که به خصوص برای نرم افزارهایی که از تعداد هسته های بالا استفاده نمیکنن، مثل بازیها، احتمالا عملکرد پایینتر یا بدون تغییری نسبت به نسل قبل داشته باشن.

این پردازنده ها از Wi-Fi 6E ،Thunderbolt 4 ،PCIe 4 و رم های DDR5 پشتیبانی میکنن و از فصل اول سال 2022 اونها در لپتاپهای مختلف خواهید دید.