رونمایی از ویندوز 11 با رابط کاربری جدید

سیستم عامل ویندوز 11 مایکروسافت در چند روز گذشته بصورت آنلاین رونمایی شده است. پس از انتشار عکس‌های صفحه برای اولین بار در سایت چینی Baidu، کل سیستم عامل ویندوز 11 همراه با یک رابط کاربری جدید منوی استارت و موارد دیگر به صورت آنلاین رونمایی شده است.

رابط کاربری جدید ویندوز 11
رابط کاربری جدید ویندوز 11
رابط کاربری جدید ویندوز 11

رابط کاربری جدید ویندوز 11 و منوی Start بسیار شبیه ویندوز 10 ایکس است. مایکروسافت قبل از لغو این پروژه به نفع ویندوز 11، ویندوز را برای دستگاه‌های دو صفحه‌ای ساده کرده بود. از نظر بصری، بزرگترین تغییرات را می‌توانید در نوار وظیفه مشاهده کنید. مایکروسافت آیکون‌های برنامه را در اینجا متمرکز کرده، منطقه دسکتاپ را تمیز کرده و یک دکمه و منوی شروع جدید نیز در آن گنجانده است.

این منوی شروع به روز شده یک نسخه ساده از آنچه در حال حاضر در ویندوز 10 وجود دارد، بدون Live Tiles است. این برنامه شامل برنامه‌های پین شده، فایل‌های اخیر و قابلیت خاموش کردن یا راه اندازی مجدد سریع دستگاه‌های ویندوز 11 است. این قابلیت‌ها واقعاً بسیار ساده تر از آنچه است که امروز در ویندوز 10 وجود دارد است.

اگر آیکون‌های برنامه‌ها و منوی استارت در مرکز قرار نداشته باشند، گزینه‌ای برای انتقال همه آنها به سمت چپ وجود دارد. همراه با حالت تاریکی که در دسترس است، ویندوز 11 شروع به شبیه شدن نسخه ای تصفیه شده از ویندوز 10  تا چیزی کاملاً جدید می کند.

 

می توانید منوی استارت ویندوز 11 را به سمت چپ ببرید.
می توانید منوی استارت ویندوز 11 را به سمت چپ ببرید.
می توانید منوی استارت ویندوز 11 را به سمت چپ ببرید.

مایکروسافت همچنین از گوشه‌های گرد در ویندوز 11 استفاده می‌کند. این موارد در منوهای زمینه و اطراف برنامه‌ها و File Explorer قابل مشاهده هستند. منوی استارت نیز گوشه‌های گرد دارد. این هنوز یک نسخه اولیه از ویندوز 11 است که به بیرون درز کرده است، بنابراین هنوز همه قابلیت‌ها در این نسخه موجود نیست.

انتظار بر ایننن است که تغییرات بیشتری در برنامه‌های داخلی در ویندوز 11 مشاهده کنیم، اما به نظر نمی‌رسد بیشتر این موارد هنوز وجود داشته باشند. بخش بزرگی از سیستم عامل تکمیل شده است، بنابراین بتای این نسخه به زودی برای تست Windows Insiders مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

رابط جستجوی ویندوز 11 File Explorer در ویندوز 11.
رابط جستجوی ویندوز 11 File Explorer در ویندوز 11.
رابط جستجوی ویندوز 11                                                  File Explorer در ویندوز 11.

 در نوار وظیفه ویندوز 11 ممکن است به یک نماد جدید توجه کرده باشید و در سیستم عامل به آن عناصر برچسب خورده است. شایعات حاکی از آن است که مایکروسافت در حال بازگرداندن ابزارک‌های ویندوز است و به نظر می رسد این نسخه اولیه شامل برخی از آنها باشد.

از آنجا که این نسخه به وضوح نسخه بسیار ابتدایی ویندوز 11 است، ویجت‎‌ها به طور کامل در سیستم عامل بارگیری نمی شوند، اما برای جابجایی و دسترسی سریع به اخبار، آب و هوا و سایر محتوای وب طراحی شده اند.

نسخه اولیه ابزارک‌های (widget) ویندوز در ویندوز 11.
نسخه اولیه ابزارک‌های (widget) ویندوز در ویندوز 11.
نسخه اولیه ابزارک‌های (widget) ویندوز در ویندوز 11.

در حالی که مایکروسافت سیستم عامل ویندوز 10 ایکس خود را لغو کرد، این شرکت به وضوح در حال استفاده مجدد از بخش‌های بزرگی از این پروژه در ویندوز 11 است. ویندوز 10 ایکس چندین جنبه تصفیه شده و ساده برای ویندوز دارد و بیشتر این کارها در این نسخه فاش شده از ویندوز 11 وجود دارد.

ویندوز 11 همچنین شامل کنترل‌های ضربه محکم و ناگهانی جدیدی است که می توانید از طریق دکمه more در همه برنامه‌ها به آنها دسترسی داشته باشید. آنها معادل عملکرد مدرن  پنجره های آبشاری هستند که سالها در سیستم عامل وجود داشته است. می توانید به سرعت پنجره ها را کنار هم قرار دهید یا آن ها را به صورت جداگانه روی دسکتاپ خود مرتب کنید.

snap feature جدید ویندوز 11.
snap feature جدید ویندوز 11.
 snap feature جدید ویندوز 11.

متأسفانه، به نظر می رسد هنوز به روزرسانی بزرگی در فروشگاه Windows وجود ندارد. از آنجا که این یک نسخه اولیه درز کرده است، به احتمال زیاد هر آنچه که به روزرسانی مایکروسافت در نظر دارد هنوز نشان داده نشده است.

رابط ویندوز استور تقریباً با دسترسی به همه برنامه‌های مشابه موجود امروزه همان چیزی است که هم اکنون در ویندوز 10 وجود دارد.

The existing Windows Store in Windows 11.
The existing Windows Store in Windows 11.
The existing Windows Store in Windows 11.

مایکروسافت در ماه‌های اخیر در حال کار بر روی یک فروشگاه برنامه جدید برای ویندوز بوده است، و شایعات نشان می‌دهد که این یک تغییر بزرگ نسبت به آنچه امروز وجود دارد خواهد بود. مدیر عامل شرکت مایکروسافت Satya Nadella قول داده است که "فرصت اقتصادی بیشتری را برای توسعه دهندگان و سازندگان" با ویندوز باز کند، و این احتمالاً به شکل یک فروشگاه جدید است.

 احتمالا مایکروسافت فروشگاه برنامه Windows خود را تعمیرات اساسی میکند تا به توسعه دهندگان اجازه دهد هر برنامه Windows، از جمله مرورگرهایی مانند Chrome یا Firefox را ارائه دهند. مایکروسافت همچنین ممکن است در حال بررسی دسترسی به سیستم عامل‌های تجاری شخص ثالث در برنامه‌ها باشد، به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا از برش مایکروسافت از سیستم های خرید درون برنامه ای جلوگیری کنند.

در جای دیگر مایکروسافت تجربه جدید نصب را در ویندوز 11 نیز قرار داده است. این قابلیت شباهت زیادی به ویندوز 10 ایکس دارد، از طریق مجموعه ای از مراحل پیکربندی ویندوز، کاربران سخت افزار جدید یا افرادی را که به ویندوز 11 ارتقا می دهند راه می اندازیم. 

مایکروسافت همچنین در حال بهبود تجربه Xbox در ویندوز 11 است. برنامه جدید Xbox اکنون در ویندوز 11 ادغام شده است ، دسترسی سریع به بازی های Xbox Game Pass، قسمت‌های اجتماعی شبکه Xbox و فروشگاه Xbox را ارائه می دهد. نوار بازی ایکس باکس و حالت بازی ویندوز همگی در نسخه اولیه منتشر شده همانند ویندوز 10 باقی مانده اند.

تجربه جدید Xbox در ویندوز 11. برنامه جدید Xbox در ویندوز 11.
تجربه جدید Xbox در ویندوز 11. برنامه جدید Xbox در ویندوز 11.
تجربه جدید Xbox در ویندوز 11.                                                         برنامه جدید Xbox در ویندوز 11.

مایکروسافت نکاتی را درباره آماده بودن برای راه اندازی ویندوز 11 اعلام کرده است. این غول نرم افزاری در حال برگزاری یک رویداد ویژه ویندوز است تا سیستم عامل بعدی خود را در 24 ژوئن فاش کند. این رویداد از ساعت 11 صبح شروع می شود،  مدیران مایکروسافت نیز ماه هاست که در حال اعلامیه "نسل بعدی ویندوز" هستند و این درز اکنون تأیید می کند که ویندوز 11 در اواخر ماه جاری رسماً مشخص خواهد شد.