رهبری بازار استخراج بیت‌کوین در دستان نسل دوم ماینرهای اینتل

شرکت اینتل که شایعه شده بود در حال ساخت ماینر اختصاصی خودش برای ماین بیت کوین هست، رسما این موضوع رو تایید کرده و اطلاعات بیشتری در مورد این ماینرها منتشر کرده. همونجور که میدونید ماین کردن بیت کوین با سخت افزارهای عادی مثل پردازنده کامپیوتر یا کارت گرافیک ممکن نیست و به پردازنده های خاصی به اسم ASIC نیاز داره که دقیقا برای یک الگوریتم خاص (در اینجا الگوریتم هش بیت کوین) بهینه شدن و با مصرف انرژی بسیار پایینتر، میتونن بیت کوین ماین کنن. در حال حاضر عمده ماینرهای بیت کوین در بازار توسط شرکتهای چینی مثل Bitmain و MicroBT ساخته میشن و ورود اینتل به این بازار، اون رو رقابتی تر میکنه.

Image for post
Image for post

اینتل تاکنون دو نسل از ماینرهاشون رو توسعه داده و این شرکت در حال تحویل سفارشهای نسل دوم این ماینرها به مشتریانش هست. نسل اول ماینر اینتل، BMZ1 نام داره که توسعه اون در سال 2018 شروع شد، با فناوری ساخت 7 نانومتری تولید شده، قدرت اون 40 تراهش بر ثانیه هست و مصرف انرژی تا 2800 وات داره.

Image for post
Image for post

اما نسل دوم ماینر اینتل که BMZ2 هست، با فناوری ساخت 5 نانومتری TSMC ساخته شده، قدرتش 135 تراهش بر ثانیه با مصرف انرژی 3500 وات هست. چنین قدرتی اون رو به یکی از بهترین ماینرهای حال حاضر تبدیل میکنه.

برای مقایسه ماینر بیتکوین S19j Pro از شرکت Bitmain که قویترین ماینر موجود در بازار هست، قدرت 110 تراهش بر ثانیه با مصرف انرژی 3250 وات داره. ماینر اینتل نه تنها از اون قویتره بلکه با ماینر جدید Bitmain یعنی S19j XP که هنوز به بازار عرضه نشده و قدرت 140 تراهش بر ثانیه با مصرف انرژی 3010 وات داره هم رقابت میکنه.

علاوه بر قدرت، ماینر اینتل چندین مزیت دیگه هم داره. بزرگترین مزیت اون قیمت بسیار پایینتر اون هست در حالی که ماینر فعلی Bitmain یعنی S19j Pro با قیمتی حدود 10 هزار دلار عرضه میشه، ماینر اینتل برای شرکتهای طرف قراردادش نصف این رقم یعنی حدود 5 هزار دلار فقط اب میخوره! این تفاوت قیمت با ماینر S19j XP که احتمالا حدود 15 هزار دلار خواهد بود بیشتر هم خواهد شد.

Image for post
Image for post

علاوه بر این اینتل ماینرهاش رو با قیمت ثابتی به شرکتهای طرف قراردادش میفروشه. در حالی که قیمت ماینرهای Bitmain تابع شرایط بازار و قیمت بیت کوین هست و میتونه در زمان های مختلف تفاوتهای زیادی بکنه که برای شرکتها ناخوشاینده.

همچنین اینتل تنها شرکت امریکایی هست که ماینر میسازه و با توجه به اینکه عمده شرکتهای ماینینگ بیت کوین در امریکا هستن، وجود تامین کننده امریکایی میتونه زمان تحویل ماینرها رو به شدت کم کنه، شامل تعرفه های گمرکی نمیشه و شرایط سیاسی و محیطی مثل جنگ تجاری امریکا و چین یا تاخیر در تحویل سفارشها به دلیل مشکلات زنجیره تامین، روی اون تاثیر ندارن.

در حال حاضر شرکتهای امریکایی GRIID و Argo و BLOCK (شرکت جک دورسی) مشتری ماینرهای اینتل هستن و شرکت GRIID گفته تضمین 25 درصد از ظرفیت تولید اینتل رو دریافت کرده.