راه‌حل گوگل برای مشکل نمایش اموجی‌های جدید در اندروید

چه از اموجی ها خوشتون بیاد و چه از اونها ازشون متنفر باشید، اموجیها حالا یکی از محبوبترین روش های انتقالات احساسات و مفاهیم هستن. اما متاسفانه نسخه های مختلف اندروید با اموجی های مشکل جدی دارن. ولی بالاخره گوگل قرار هست این مشکل رو به نحوی حل کنه.

کنسرسیوم یونیکد، نهاد مسئول تایید و انتشار اموجی ها، سالانه ده ها اموجی جدید به لیست اموجی های قابل استفاده اضافه میکنه. بعد از اون باید سازندگان سیستم عامل ها اونهارو در پلتفرمشون اضافه کنن که معمولا از طریق اپدیت اونهارو اضافه میکنن.

Image for post
Image for post

اما همونجور که میدونید وضعیت اپدیت گوشی ها در اندروید خیلی بد هست و در نتیجه کاربران تنها وقتی اموجی های جدید رو روی گوشیشون دریافت میکنن که گوشیشون اپدیت اندروید جدید رو دریافت کنه که برای خیل عظیم کاربران این اپدیت ها به سرعت به اتمام میرسن.

به گفته گوگل وقتی اموجی های جدید رو یک پلتفرم عرضه میشن، تنها 16 درصد کاربران iOS اونهارو نمیبینن. اما این درصد برای اندروید بیش از 96 درصد هست و عملا عمده کاربران اندرویدی در ماه های اول عرضه اموجی های جدید، امکان دیدن اونهارو ندارن و تنها یک مربع ضربدار میبینن.

این شرکت همچنین گفته از میان اموجی های استفاده شده در بین کاربران، 82 درصد اونها 100 اموجی محبوب (بخوانید عمدتا قدیمی) هستن. اما 18 درصد باقی مونده اموجی های جدید هستن و وقتی کاربر iOS ی اونهارو برای کاربر اندرویدی بفرسته، کاربر اندرویدی تنها با یک مربع مواجهه خواهد شد.

‏اما گوگل بالاخره قرار هست این مشکل رو حل کنه و در اندروید 12، برای اپدیت کردن اموجی ها دیگه نیازی به اپدیت سیستم عامل نیست و این اموجی ها حالا به صورت یک فونت سیستمی هستن که گوگل به راحتی میتونه به محض اماده شدن اموجی های جدید، اونهارو تنها از طریق یک اپدیت در گوگل پلی سرویس اپدیت کنه.

بدین صورت کاربرانی که اندروید 12 دارن، میتونن اموجی هایی که سالهای اینده عرضه میشن رو بدون نیاز به اپدیت به اندروید 13، 14 و الی اخر، در گوشیشون دریافت کنن. این مورد از این نظر اهمیت داره که عمده گوشی های اندروید تنها دو اپدیت اندروید دریافت میکنن.

اما برای کاربرانی که اندروید 4.4 تا 11 دارن، متاسفانه راه حل گوگل انچنان قشنگ نیست و نیاز به اقدامی از سازندگان اپ ها داره. سازندگان اپها با استفاده کتابخانه AppCompat میتونن اموجی های جدید رو به کاربرانی که اندروید قدیمی دارن نشون بدن. بنابراین این مشکل در اپهایی که از این کتابخونه استفاده میشن حل میشه، اما متاسفانه در بقیه اپها به قوت خودش باقی میمونه.

نمونه این اقدام اپهای تلگرام و اینستاگرام هستن که اموجی های جدید رو داخل اپ خودشون قرار میدن که باعث میشه کاربری با اندروید قدیمی بتونه اموجی های جدید رو داخل این اپها ببینه ولی در خارج از این اپها، اموجی های جدید برای کاربر به شکل مربعی درخواهند اومد.