اینتل از پردازنده‌های نسل 12 رونمایی کرد

اینتل پردازنده های نسل 12 ام خودش رو رونمایی کرد که از معماری Alder Lake بهره میبرن و مهمترین ویژگی اونها استفاده از معماری ترکیبی برای هسته ها هست. پردازنده های این نسل علاوه بر معماری ترکیبی، بالاخره بعد از 6 سال حالا از فناوری ساخت 7 نانومتری اینتل (10 نانومتری سابق) به جای 14 نانومتری بهره میبرن. همچنین از نسل جدید رم های DDR5 پشتیبانی میکنن و البته با رم های DDR4 هم سازگارن ولی در هر مادربورد فقط یکی از اونها پشتیبانی میشه. علاوه بر این پردازنده ها، از 5 ام اسلات PCIe هم پشتیبانی میکنن.

متاسفانه اینتل باز هم سوکت این پردازنده هارو تغییر داده و این پردازنده ها از سوکت LGA 1700 استفاده که در نتیجه نیاز به خرید مادربورد جدید و همچنین خنک کننده جدید برای استفاده از اونها هست. پردازنده های این نسل دارای مجموعه ای از هسته های با سرعت بالا و مصرف انرژی زیاد و مجموعه ای از هسته ها با سرعت متوسط و مصرف انرژی پایین هستن. اندازه فیزیکی هسته های کم مصرف، 4 برابر کمتر از هسته های پرمصرف هست. تا پیش از این همه هسته های موجود در پردازنده های پی سی دارای عملکرد یکسانی بودن و چنین تفاوتی از لحاظ عملکرد و مصرف انرژی نداشتن.

Image for post
Image for post

چنین ساختاری رو ARM نزدیک به یک دهه پیش با معماری big.LITTLE به پردازنده های موبایل اورد و در حال حاضر همه پردازنده های موبایل استفاده شده در گوشی های iOS و اندروید از چنین ساختاری برای پردازنده استفاده میکنن.

Image for post
Image for post

هدف این ساختار هم ساده اس و اون هم اینه که پروسه هایی که نیاز به سرعت بالا و تاخیر کم دارن روی هسته های با سرعت بالا اجرا بشن و پروسه هایی کم اهمیت که حساسیت زمانی ندارن و معمولا در پس زمینه اجرا میشن، روی هسته های کم مصرف قرار بگیرن. بدین صورت میشه تعادلی بین سرعت بالا و مصرف بهینه انرژی برقرار کرد.

در نسل جدید پردازنده های اینتل هسته های سرعت بالا P-Core نام دارن و میتونن همزمان 2 رشته رو اجرا کنن و هسته های کم مصرف E-Core هستن و توانایی اجرای یک رشته رو دارن.

اینتل برای این نسل فعلا فقط بخشی از پردازنده های دسکتاپ رو معرفی کرده که در حال حاضر 6 مدل هستن که در اسلایدها اومدن. قویترین اونها پردازنده Core i9-12900K با 8 هسته P-Core و 8 هسته E-Core هست که در مجموع 24 نخی هست و قیمت 590 دلاری داره. پایینترین مدل اونها هم پردازنده Core i5-12600KF با 6 هسته P-Core و 4 هسته E-Core هست که در مجموع 16 نخ داره و قیمت اون 264 دلار هست.

Image for post
Image for post

بقیه پردازنده های این سری یعنی مدلهای پایینتر دسکتاپ و همچنین مدلهای قابل استفاده در لپتاپ ها هم در طی ماه های اینده معرفی خواهند شد.

اینتل گفته هسته های P-Core نسبت به نسل 11 ام، 19 درصد سرعت بالاتری دارن و هسته های E-Core در حد هسته های نسل 10 قدرت دارن ولی مصرف انرژی اونها 60 درصد کمتر هست.

Image for post
Image for post

برای بهره مندی از این نوع ساختار جدید باید سیستم عامل با نحوه کار اونها اگاه باشه و بدونه کدوم پروسه رو در کدوم هسته قرار بده. بدین منظور اینتل با مایکروسافت همکاری تنگاتنگی داشته و مایکروسافت ویندوز 11 رو برای این پردازنده های جدید بهینه کرده. بنابراین برای استفاده بهینه از این پردازنده ها نیاز به ویندوز 11 هست.