اولین عکس خروجی از قدرتمندترین دستگاه اسکن MRI جهان منتشر شد

این دستگاه اسکن MRI جدید iseult نام داره که میدان مغناطیسی اون 11.7 تسلا هست و قدرتمندترین دستگاه MRI در دنیاست. iseult حاصل 20 سال تحقیق و همکاری کمیسیون انرژی اتمی فرانسه (CEA) و شرکت المانی Siemens-Healthineers هست و در پاریس نصب شده.

چنین دستگاهی به محققان این امکان رو میده که ساختار مغز انسان رو با جزییات بیشتری نسبت به اسکنرهای MRI عادی مطالعه کنن و بیماری هایی مثل پارکینسون و الزایمر رو که شناسایی سریع اونها به درمانشون کمک میکنه رو سریعتر تشخیص بدن.

Image for post
Image for post

برای مقایسه اسکنرهای MRI عادی دارای میدان مغناطیسی بین 1.5 تا 3 تسلا هستن و تفاوت دقت بین اسکنرهارو میتونید در اسلایدها مشاهده کنید.

اولین عکس این دستگاه اسکن یک کدو تنبل هست که دلیل استفاده از کدو تنبل به گفته محققان این هست که کدوتنبل قطری مشابه مغز انسان، ساختار پیچیده داخلی و دانه ها و قسمتهای فیبری مختلف داره.

Image for post
Image for post

ساخت و سوار کردن اهنربای مورد استفاده در این اسکنر 6 سال طول کشیده و شامل هزاران کیلومتر نواری از الیاژ نادر نیوبیوم-تیتانیوم هست که کویل 45 تنی این اهنربا رو تشکیل میده.

کل این اهنربا 132 تن وزن، 5 متر طول و قطر 5 متری داره و با استفاده از هزاران لیتر هلیوم مایع در دمای منفی 271 درجه سانتی گراد (1.8 کلوین) نگهداری میشه و با شدت جریان 1500 امپر کار میکنه.

Image for post
Image for post

این اسکنر جدید هنوز برای اسکن مغز انسان اماده نیست و بعد از اماده شدن و دریافت مجوزهای لازم از سازمان های مربوطه در ماه های اینده، امکان اسکن مغز انسان رو هم خواهد داشت.