اعمال قابلیت حذف دسترسی های برای تمام گوشی های اندرویدی

گوگل قابلیت حذف دسترسی های استفاده نشده که از یکی از قابلیت های اندروید 11 هست رو قراره برای تمام گوشی های با اندروید 6 به بالا اضافه کنه. این قابلیت سال پیش برای اندروید 11 عرضه شد و وقتی کاربر برای مدتی طولانی از اپلیکیشنی استفاده نمیکرد، سیستم عامل دسترسی های اون اپ (مثلا دسترسی به دوربین یا حافظه گوشی) رو غیرفعال می‌کرد تا اپلیکیشنی که کاربر استفاده زیادی از اون نداره، از این دسترسی‌ها سواستفاده نکنه و حریم شخصی کاربر حفظ بشه.

این قابلیت بخصوص برای کسانی که اپ‌های زیادی نصب می‌کنن و اپ‌هایی که استفاده‌ای ازشون ندارن رو پاک نمیکنن میتونه مفید باشه.

تا پیش از این، این قابلیت محدود به اندروید 11 بود ولی حالا گوگل اعلام کرده که قرار هست این قابلیت رو از طریق سرویس گوگل پلی برای تمام گوشی های با اندروید 6 به بالا فعال کنه. این فعالسازی از اواخر سال میلادی جاری شروع میشه و تا اواخر فصل اول سال آینده (حدودا اوایل بهمن ماه امسال) برای تمام این گوشی فعال میشه.

Image for post
Image for post

چنین رویه‌ای برای عرضه قابلیت‍ها برای اندرویهای قدیمی رویه خوب و مفیدی هست به خصوص اینکه اکثر گوشی‌های اندرویدی آپدیت‌های کمی دریافت میکنن و از قابلیت‌های نسخه‌های جدید اندروید بی بهره خواهند ماند. با چنین رویه ای این قابلیت میتونه در دسترس میلیاردها نفر قرار بگیره.

اما گوگل برای جلوگیری از خرابکاری و کار نکردن بعضی از اپ‌ها در صورت غیرفعال شدن دسترسی هاشون، این قابلیت رو تنها برای اپهایی فعال میکنه که علاوه بر نسخه پایین اندروید از اندروید 11 به بعد هم پشتیبانی میکنن. پشتیبانی از اندروید 11 برای تمام اپ‌هایی که در پلی استور اپدیت میشن، از ماه نوامبر امسال اجباری میشه، در نتیجه تا سال آینده احتمالا اکثر اپ‌ها از این قابلیت پشتیبانی کنن.

اما برای اپ‌هایی که قرار نیست به این زودی از اندروید 11 پشتیبانی کنند، گوگل گزینه‌ای رو برای کاربران قرار داده تا با انتخاب اون، این قابلیت رو به طور اجباری برای همه اپ‌های روی گوشیشون فعال کنند.

گوگل همچنین در اندروید 12 قابلیتی به نام App Hibernation رو اضافه کرده که برای اپ‌هایی که برای مدت طولانی استفاده نمیشن، کش اون‌ها رو پاک میکنه تا فضای گوشی کاربر آزاد بشه. همچنین این اپ‌ها نمیتونن در پس زمینه اجرا بشن، علاوه بر این نوتیفیکیشنی هم دریافت نمیکنن که باعث افزایش سرعت گوشی کاربران به خصوص اونهایی که اپهای زیادی نصب میکنن، میشه.

با این روند گوگل، احتمالا این شرکت سال آینده این قابلیت رو هم برای گوشیهای با اندرویدهای قدیمی‌تر هم اضافه کنه.