آمازون سایت Alexa.com را بعد از 25 سال تعطیل خواهد کرد

شرکت آمازون اعلام کرده که سایت Alexa.com رو بعد از 25 سال تعطیل میکنه. الکسا (که با اون الکسا که دستیار هوشمند امازون هست نباید اشتباهش گرفت) سرویسی برای رتبه بندی سایتهای اینترنت براساس ترافیک و بازدید اونها هست و با اون میتونین رتبه میزان بازدیدهایی که هر سایت داره و منبع اون بازدیدها رو به صورت تقریبی متوجه بشید.

Image for post
Image for post

این سرویس به طور ناگهانی و بدون ذکر دلیلی تعطیل شدنش رو اعلام کرده و گفته اول ماه می سال 2022 به طور کامل تعطیل خواهد شد. بنابراین اگر اطلاعات خاصی در اون دارید تا اون زمان وقت دارید از اونها بکاپ بگیرید.

این وب سایت که رتبه های اون بسیار معروف هستن و یکی از ابزارهای سئوکارها هم هست، در سال 1996 تاسیس شد و در سال 1999 امازون اون رو به مبلغ 250 میلیون دلار خریداری کرد. جالب اینکه بدونید امازون کل این مبلغ رو به صورت سهام پرداخت کرد و اگر صاحبان اون این سهام رو نمیفروختن، این سهام حالا ارزش 7 میلیارد دلاری داشتن.  

این سرویس اما رفته رفته به دلیل افزایش استفاده از اپهای موبایل امار و رتبه هاش دقت گذشته رو نداشتن چون راهی برای اندازه گیری ترافیک اپهای موبایل نداشت. به طور مثال با اینکه تیک تاک و واتساپ یکی از پر استفاده ترین اپهای دنیا هستن و اما در الکسا به خاطر همین موضوع رتبه انچنان بالایی ندارن.