کاسبی دولت از روزهای بد بورس

Image for post
Image for post

برخی از مردم فکر می‌کنند حالا که بورس تهران ریزش مواجه شده و حال و روز خوبی ندارد، دولت دیگر نمی‌تواند از این بازار درآمد کسب کند. اما آیا می‌دانید کاسبی دولت روحانی از این بازار خراب همچنان ادامه دارد؟

 دولت روحانی در ۱۵۰ روز نخست امسال ۲۷۱ هزارمیلیارد تومان از بازار سرمایه تامین مالی کرده است که عدد مذکور نسبت به کل پارسال ۷ برابر است. آمار ۱۵۰ روز دوم امسال تا این لحظه منتشر نشده اما شواهد حاکیست اعداد ۵ ماهه دوم نیز رقم قابل توجهی است.

در ۲۱۰ روز نخست امسال ۳۳ هزار میلیارد تومان سهام واگذار شده و عرضه اولیه توسط دولت صورت گرفته است. طبق بودجه  ۹۹ پیش‌بینی شده بود، دولت امسال فقط می‌تواند حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان سهم واگذار کند و بفروشد. 

جالب اینجاست این عدد در سال ۹۸ حدود ۳ هزار میلیارد بود! 

شاید باورتان نشود که درآمد مالیاتی دولت از بورس در دیماه ۹۹ که حال و روز بورس خیلی خوب نبود، به ۳ هزارمیلیارد تومان رسید، یعنی ۷.۵ برابر دیماه پارسال! احتمالا با مقایسه این عدد به عمق کاسبی دولت از بورس پی برده باشید.

جالب‌تر اینکه در ۱۰ ماهه امسال دولت بیش از ۱۶ هزارمیلیارد تومان از بازار سرمایه مالیات گرفته است. این عدد در کل سال ۹۸ فقط حدود ۳ هزار میلیارد تومان بود.

محاسبات نشان می‌دهد از ابتدای امسال تا مرداد ماه، حقوقی‌ها حدود ۸۰ هزارمیلیارد تومان سهم فروختند. برخی آمارهای غیر رسمی نشان می‌دهد در مقابل این حجم از فروش، در ۴ ماه گذشته فقط ۲۰ هزارمیلیارد تومان را وارد بازار کردند (یعنی سهم خریدند).

یعنی با ۲۰ هزار میلیارد تومانی که وارد بازار کردند، تمام سهم‌هایی که فروخته بودند را خریدند!

جالب است بدانید که سود حاصل پرتفوی هلدینگ‌ها و شرکت‌های بیمه‌ای در ۱۸۰ روز نخست امسال، به اندازه ۳ سال گذشته آن بوده است.

 

با اعداد و ارقامی که در این مقاله عنوان شد، مطمئینا شما نیز به این نتیجه رسیده‌اید که حتی در روزگار بد بورس، برنده اصلی در بازار سرمایه کیست؟