میلیاردرهای دنیا در حال فروش سهام

در شش ماه گذشته یک روند باورنکردنی برای سهام ایالات متحده بوده است. S&P 500 در طی این مدت 28٪ افزایش یافته است و هر ماه رکورد جدیدی را ثبت می‌کند، سرمایه گذاران نسبت به بازگشت به شرایط عادی خوشبین هستند زیرا بیشتر آمریکایی ها واکسن کرونا را دریافت می‌کنند. رشد شاخص باعث افزایش ثروت جهانی میلیاردرها شد تا از روزهای ابتدایی شیوع کرونا در مارس 2020، 5 تریلیون دلار رشد کنند.

اما آیا این شروع این پایان است؟ نظرسنجی تجارت الکترونیکی از 957 سرمایه گذار فعال در اوایل ماه جاری نشان داد که 69٪ از پاسخ دهندگان فکر می کردند بازار در حباب است.

Image for post
Image for post

مطمئناً بسیاری از سرمایه گذاران از جمله ثروتمندترین کشورها سهام خود را نقد کرده‌اند. بر اساس تجزیه و تحلیل فوربس، بزرگترین فروشنده میلیاردر در ماه‌های اخیر ارنست گارسیا و دومین نفر بزرگترین سهامدار شرکت تجارت الکترونیکی خودروهای دست دوم کاروانا است. گارسیا متهم به کلاهبرداری جنایی در سال 1990 که ناشی از نقش کوچکش در رسوایی پس انداز و وام چارلز کیتینگ بود، هر روز تعداد سهام خود را به مدت 73 روز معاملات کم کرد و از نوامبر 1.8 میلیارد دلار سهام خود را فروخت.

گارسیا و پالیهاپیتیا از جمله 20 میلیاردر آمریکایی هستند که در شش ماه گذشته  8.7 میلیارد دلار سهام فروخته اند. برخی از آنها به عنوان برنامه های معاملاتی قانون 10b5-1 فروخته شده اند که به افراد داخلی اجازه می دهد سهام شرکت ها را با یک برنامه از پیش تعیین شده بفروشند. این افراد به سادگی قسمتهای زیادی از سهام خود را در بازار آزاد تخلیه کرده اند. همه آنها بین 1 نوامبر 2020 و 22 آوریل 2021 حداقل 100 میلیون دلار سهام (قبل از مالیات) فروختند.تنها در  سه فقره بیش از 1 میلیارد دلار فروخته اند.  فوربس برای اظهارنظر با نمایندگان هر یک از این میلیاردرها تماس گرفته است.

1. ارنست گارسیا 

دارایی خالص: 17.4 میلیارد دلار

فروش از ماه نوامبر: 1.80 میلیارد دلار

گارسیا بزرگترین سهامدار کاروانا، تجارت اتومبیل دست دوم است که توسط پسرش ارنست گارسیا III تاسیس شد. سهام آن از مارس 2020 تاکنون 10 برابر شده است و به این ترتیب ثروت بزرگ گارسیا از 2.4 میلیارد دلار به 15.9 میلیارد دلار در یک سال افزایش یافته است. وی طبق برنامه معاملاتی که در 15 ژوئن سال 2020 با همسرش تنظیم کرد تقریباً هر روز سهام خود را فروخته است، پس از آنکه سهام در یک بازه سه ماهه چهار برابر شده بود. گارسیا دوم، 64 ساله، در کاروانا کار نمی کند یا صندلی هیئت مدیره ندارد. او در حال حاضر حدود 30٪ از سهام کاروانا را در اختیار دارد.

2. مارک زاکربرگ

دارایی خالص: 111 میلیارد دلار

فروش از ماه نوامبر: 1.63 میلیارد دلار

بنیانگذار فیس بوک به طور منظم سهام هایی را که به سازمان چان زاکربرگ، یک سازمان حمایت، سرمایه گذاری و خیرخواهانه که وی و همسرش پریسیلا چان در سال 2015 تاسیس کردند، برای حمایت از اهداف مانند آموزش و علوم در سراسر جهان می‌فروشد. بیشتر فروش 1.6 میلیارد دلاری سهام فیس بوک از نوامبر 2020 توسط ابتکار چان زاکربرگ انجام شده است.

3. لئونارد لودر

دارایی خالص: 26.9 میلیارد دلار

فروش از ماه نوامبر: 1.05 میلیارد دلار

LAL Family Partners LP ، متعلق به خانواده رئیس سابق سابق و مدیرعامل غول لوازم آرایشی Estée Lauder ، در نوامبر 2020 و مارس 202 هر کدام دو دسته دو میلیون سهم فروخت. سهام Estée Lauder از مارس 2020 بیش از دو برابر شده است فروش یک قطعه کوچک از 24 میلیارد دلار سهام لئونارد لودر در این شرکت را تشکیل می دهد. برادر کوچکترش رونالد لودر در همین بازه زمانی جداگانه 108 میلیون دلار سهام خودش را فروخت.

4. جک دورسی

دارایی خالص: 14.2 میلیارد دلار

فروش از ماه نوامبر: 529 میلیون دلار

دورسی بنیانگذار و مدیر عامل دو شرکت بزرگ دولتی، توییتر و اسکوئر است، سهام Square او بیشتر ثروت او را تشکیل می دهد. او هر هفته 100000 سهام شرکت پرداخت Square را به فروش رسانده است (اندکی از 49.2 میلیون سهم وی) اما به سهام توییتر دست نمی زند. وی اکنون 11٪ سهام Square را در اختیار دارد.

5. آنتونی وود

دارایی خالص: 7.2 میلیارد دلار

فروش از ماه نوامبر: 342 میلیون دلار

سهام Roku، سرویس پخش ویدئو Wood که در سال 2002 تاسیس شد، از مارس 2020 تقریباً 400٪ افزایش یافته است، در طی همه گیر شدن بینندگان زمان بیشتری را در خانه مقابل تلویزیون می گذرانند. وود به طور منظم گزینه های سهام داده شده را به عنوان بخشی از غرامت مدیرعامل خود اعمال می کند که قرار است در ژوئیه 2022 منقضی شود و سپس آنها را با سود به فروش می رساند - هزینه استفاده از گزینه ها در 342 میلیون دلار درآمد پیش مالی از فروش خود از ماه نوامبر وجود ندارد. وود هنوز 15٪ سهام Roku را در اختیار دارد.

6. رید هاستینگز

دارایی خالص: 5 میلیارد دلار

فروش از ماه نوامبر: 334 میلیون دلار

سهام نتفلیکس از ماه ژوئن به اوج خود رسیده است، و هاستینگز، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت جریان سرگرمی، در سال 2021 هیچ سهم فروشی نکرده است. او در هر ماه سال 2020 از گزینه‌ها از جمله 334 میلیون دلار پیش فروش در نوامبر و دسامبراستفاده می کرد و سهام می فروخت.

7. Chamath Palihapitiya

دارایی خالص: 1.2 میلیارد دلار

فروش از N بیش از حد: 311 میلیون دلار

Palihapitiya، سرمایه دار ریسک پذیری که از طریق ادغام SPAC برای سه شرکت تازه تاسیس شرکت IPO را تسهیل کرده است، در دسامبر و مارس سهام شخصی ده میلیون سهام Virgin Galactic را در دو قسمت واگذار کرد. در بیانیه ای در ماه مارس، وی گفت كه این فروش "سرمایه گذاری بزرگی را كه من برای مقابله با تغییرات آب و هوا انجام می دهم" تأمین مالی خواهد كرد. وی همچنین در توییت خود نوشت: "من از این کار متنفرم اما ترازنامه من تقریباً 2 میلیارد دلار در هفته کاهش یافته است. توجه: من هیچ سهام دیگری را که راه اندازی کرده ام فروخته ام."

8. برایان آرمسترانگ

دارایی خالص: 11 میلیارد دلار

فروش از ماه نوامبر: 292 میلیون دلار

آرمسترانگ مدیر عامل صرافی Coinbase Global است. در یک IPO سنتی، مدیران معمولاً مجاز به فروش سهام در یک دوره قفل از پیش تعیین شده نیستند ، اما از آنجا که Coinbase در یک لیست مستقیم به سهام عمومی عرضه شد ، افراد داخلی آزاد بودند سهام موجود خود را مستقیماً به سرمایه گذاران بفروشند. آرمسترانگ ، که همچنین بنیانگذار Coinbase است ، در روز ورود مستقیم به لیست 292 میلیون دلار قبل از مالیات ، حدود 2٪ از سهام خود را فروخت.

9. جیم مک کلوی

دارایی خالص: 4.1 میلیارد دلار

فروش از ماه نوامبر: 278 میلیون دلار

مک کلوی، که در سال 2009 با جک دورسی همکاری مشترک Square را تأسیس کرد و هنوز هم در هیئت مدیره آن شرکت می‌کند و تقریباً 3.5٪ سهام آن را در اختیار دارد، از ماه آگوست سال 2020 هر ماه برخی از سهام شرکت پرداخت خود را فروخته است. سهام Square بیش از 500٪ افزایش یافته است.

10. الکسیس لکوک

دارایی خالص: 2.1 میلیارد دلار

فروش از ماه نوامبر: 247 میلیون دلار

لکوک، بنیانگذار و مدیر فناوری Datadog، در ابتدای هر ماه سهام خود را مطابق با یک برنامه معاملاتی برنامه ریزی شده می‌فروشد. ارزش شرکت نظارت بر ابر در ماه های ابتدایی همه گیری افزایش یافت ، اما سهام آن 22٪ از اوج خود در ماه فوریه کاهش یافته است. مدیر عامل شرکت Datadog، الیویه پومل، شهروند فرانسه، طی شش ماه گذشته سهام خود را به ارزش 215 میلیون دلار فروخته است.

11. دیوید دافیلد

دارایی خالص: 14.7 میلیارد دلار

فروش از ماه نوامبر: 245 میلیون دلار

دافیلد از نوامبر با برنامه ای از پیش تعیین شده حدود 200 میلیون دلار سهام Workday فروخته است و بنیاد وی سهام 45 میلیون دلار اضافی را نیز فروخته است. در اول آوریل ، دافیلد به عنوان رئیس Workday ، شرکت نرم افزاری منابع انسانی که در سال 64 در 64 سالگی تأسیس کرد ، استعفا داد. وی با 20٪ سهام بزرگترین سهامدار فردی این شرکت است.

12. اریک یوان

دارایی خالص: 14.6 میلیارد دلار

فروش از ماه نوامبر: 238 میلیون دلار

یوان، بنیانگذار و مدیرعامل آن ، طبق یک برنامه برنامه ریزی شده به طور مرتب سهام می فروشد ، اگرچه هنوز فروش او بخش کوچکی از سهام 14 میلیارد دلاری وی در این شرکت را تشکیل می دهد.

13. الكساندر كارپ

دارایی خالص: 2.1 میلیارد دلار

فروش از ماه نوامبر: 232 میلیون دلار

کارپ در سپتامبر گذشته شرکت داده کاوی خود را با نام Palantir Technologies به اشتراک گذاشت و از آن زمان هر ماه گزینه هایی را استفاده کرده و سهام خود را فروخته است. سهام Palantir در چهار ماه اول چهار برابر شد اما از اواخر ژانویه تقریبا 40٪ کاهش یافته است.

14. فرد احراسم

دارایی خالص: 3.8 میلیارد دلار

فروش از ماه نوامبر: 214 میلیون دلار

Ehrsam، بنیانگذار برایان آرمسترانگ همچنین از زمان لیست مستقیم ارز Coinbase در صرافی ارز رمزنگاری شده ، دو هفته پیش ، یک فروشنده فعال بوده و حدود 5٪ از سهام خود را در چندین بخش فروش تخلیه کرده است.

15. بهشت ​​اندرو

دارایی خالص: 1.6 میلیارد دلار

فروش از ماه نوامبر: 196 میلیون دلار

شرکت بازی‌های موبایل Paradise’s Skillz از طریق ادغام SPAC در دسامبر سال 2020 به بورس رفت و سهام در دو ماه اول تجارت 140٪ افزایش یافت و قبل از از دست دادن سود در دو ماه گذشته. بهشت 8.4 میلیون سهم - حدود 10٪ از سهام خود - را در 23 مارس فروخت. در پاسخ به فروش ، سخنگوی شرکت گفت که او بزرگترین سهامدار Skillz است و "او بیشترین مشوق را از هر سرمایه گذار Skillz در تحقق بلند مدت دارد. موفقیت شرکت "

16. لس وکسنر

دارایی خالص: 6.6 میلیارد دلار

فروش از ماه نوامبر: 178 میلیون دلار

پدر و مادر Victoria's Secret L Brands ، تقریباً 60 سال پیش توسط وکسنر تأسیس شد ، سال گذشته با شش برابر شدن سهامش شروع به بهبودی از ارزش طولانی مدت خود کرد و وکسنر در 22 مارس پول نقد کرد و سه میلیون سهام از اعتمادهایی را که کنترل می کرد ، فروخت. وکسنر ماه مه گذشته از سمت ریاست و مدیرعاملی کناره گیری کرد و همچنین ماه آینده هیئت مدیره L Brands را ترک خواهد کرد

17. بن سیلبرمن

دارایی خالص: 3.8 میلیارد دلار

فروش از ماه نوامبر: 168 میلیون دلار

سیلبرمن ، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت Pinterest ، به طور منظم از گزینه ها استفاده می کرد و 2.5 میلیون سهم از سایت علامت گذاری عکس را از ماه نوامبر تا ژانویه تخلیه می کرد. سهام Pinterest در سال 2020 با 250 درصد افزایش همراه شد.

18. استیون ساروویتز

دارایی خالص: 2.9 میلیارد دلار

فروش از ماه نوامبر: 153 میلیون دلار

بنیانگذار و رئیس Paylocity ساروویتز در 11 دسامبر 400000 سهام به ارزش 72 میلیون دلار فروخت ، جدا از قانون 10b5-1 ، که بقیه فروش وی را با رشد کمتری برنامه ریزی کرد. وی هنوز بیش از 12.5 میلیون سهم از سهام ارائه دهنده حقوق و دستمزد را در اختیار دارد.