پشت درهای بسته، آمریکا بی‌سروصدا از ارز جهانی جایگزین حمایت می‌کند!

بازنشانی دلار آمریکا توسط یک ارز جهانی به نام SDR آغاز شده است و این موضوع در رسانه‌های عمومی پوشش داده نشده است.

Image for post
Image for post

این اطلاعات در رسانه‌های اصلی نمایش داده نمی شود؛ اما اگر بدانید چه چیزی را باید در گوگل جستجو کنید، یافتن آن آسان است. من تا آن جایی که می‌شود این پدیده را به سادگی توضیح می‌دهم تا در اصطلاحات مالی گم نشوید.

این تغییر از آن جهت مهم است که وقتی دلار آمریکا و سایر ارزها با بازنشانی روبرو می‌شوند، اوضاع اقتصادی تبدیل به یک بازی بین کسانی که می‌دانستند و کسانی که نمی‌دانستند، تبدیل می‌شود. این بازیِ چاپ پول بدون پشتوانه، در نهایت به یک نتیجه منطقی می‌رسد: بسیاری از افراد عادی از نظر اقتصادی ضرر خواهند کرد.

شاید جالب باشد که بدانیدشف ارز جهانی جایگزین یک رمزارز نیست؛ برعکس، ارز جهانی جایگزین، مورد علاقه‌ی سرمایه‌داران سنتی و بازاری‌های قدیمی است. SDR (حقوق ویژه چاپ، Special Drawing Rights) نامیده می‌شود.

SDR چیست؟

SDR یک ارز مصنوعی [جهانی] است که توسط صندوق بین‌المللی پول ایجاد شده است.

تاریخچه‌ای کوتاه از SDR

SDR در اواخر دهه 1960 توسط صندوق IMF (صندوق بین‌المللی پول) ایجاد شد. در این مرحله از تاریخ، صندوق بین‌المللی پول از یک بحران دلاری به شدت می‌ترسید. در ابتدا، ایالات متحده قول داده بود که دلار به اندازه‌ی طلا پشتوانه‌ای خوب برای اقتصاد جهانی باشد. اما در سال 1971، رئیس‌جمهور آن، ریچارد نیکسون اعلام کرد که دیگر نمی‌توان دلار را با طلای فیزیکی معاوضه کرد و این بدان معنا بود که اکنون دلار را هیچ‌چیزی پشتیبانی نمی‌کند. این وضعیت، آن بحران دلاری‌ای را ایجاد کرد که صندوق بین‌المللی پول از آن ترس داشت.

بنابراین، صندوق بین‌المللی پول در ابتدا، SDR را به عنوان جانشین دلار آمریکا ایجاد کرد. هرچند، این ارز تا مدت زیادی به کار گرفته نشد، هرگز کنار نیز گذاشته نشد؛ تنها در 50-60 سال گذشته، فقط 200 میلیارد دلار SDR ایجاد شده است. SDR تبدیل به یک غول خفته شده و منتظر لحظه‌ای تاریخی است تا بیدار شود و همه‌چیز زا ببلعد.

سال 2008 تقریباً همان لحظه‌ی موعود بود؛ اما نه کاملا!

پس از رکود اقتصادی سال 2008، چین و سازمان ملل امیدوار بودند صندوق بین‌المللی پول از  SDR برای کمک به حل مشکلات مالی جهان استفاده کند. این امید کاذب بود و این اتفاق نیفتاد.

سال 2013 یک شانس احتمالی بود؛ اما همه چیز در سکوت فرو رفت!

یونان بحران بدهی داشت. اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول وارد عمل شدند و اقتصاد آن را با کمک مالی نجات دادند. SDR برای کمک به یونان به میزان بسیار اندکی مورد استفاده قرار گرفت.

سال 2016 نیز زمان مناسبی نبود!

دولت قبلی ایالات متحده نمی‌خواست کاری با SDR داشته باشد. این دولت به دلیل انزجار عمومی نسبت به چین از SDR متنفر بود. هم‌چنین استفاده از SDR به این معنی است که دلار آمریکا می‌تواند به عنوان قدرتمندترین واحد پول جهان و ارز ذخیره جهانی که بسیاری از کشورها با آن تجارت می‌کنند، جایگزینی داشته باشد.

عبرت از تاریخ:

وقتی SDR در محافل اقتصادی به یک موضوع داغ تبدیل می‌شود، این یک علامت هشدار است که سیستم مالی دچار مشکل شده است.

احیای آرام و ظهور SDR

SDR همیشه منتظر زمان درخشش خود بوده است و آن، این لحظه‌ای است که ما در آن زندگی می‌کنیم. کشورها از صندوق بین‌المللی پول به خاطر پیامدهای بحران سلامتی که پیش آمده است، مداوماً تقاضای حمایت مالی می‌کنند. با این همه، صندوق بین‌المللی پول فقط 1 تریلیون دلار دارایی در دسترس دارد و این تنها یک معنی دارد ... SDR را وارد صحنه کنید!

 با حضور یک دولت متفاوت در ایالات متحده، وزیر خزانه داری آن، جانت یلن، در نامه‌ای که به صندوق بین‌المللی پول نوشته است، حمایت خود و دولت متبوعش از SDR را اعلام نموده است. با حمایت از SDR ، جانت یلن خود را همسو با چین نشان داده است. در نتیجه، اندازه‌ی تمام SDR‌های ایجاد شده تا کنون، قرار است سه برابر شود.

حتی کنگره آمریکا نیز از اختصاص 3 تریلیون دلار به SDR حمایت کرده است و این بیش‌تر از تریلیون‌ها دلاری است که ایالات متحده قبلاً بدون پشتوانه ایجاد کرده است. مطابق با گزارشات، ایالات‌متحده در راه تخصیص ‌4 تریلیون دلار دیگر نیز هست!

یک عارضه جانبی همه‌گیری [کرونا] این است که واحد حسابداری صندوق بین‌المللی پول فراتر از وضعیت خود به عنوان یک سبد ارزی عجیب و غریب پیش رفته و  می تواند به یک قسمت اساسی از بازنشانی پولی در آینده تبدیل شود.

- ویلیام میدلکوپ (اوراکلِ آمستردام در نشریه دنیای مالی)

توییت بالا به زبان ساده: صندوق بین‌المللی پول اکنون می‌تواند ارز جهانی بدون پشتوانه‌ی خود را ایجاد کند!

چه کسی از ظهور SDR رنج می‌برد؟

هیچ‌کس (البته در ظاهر)! به همین دلیل، این پدیده یک نبوغ محض است. اما کاری که انجام می‌دهد، ایجاد ارز بدون پشتوانه‌ی بیش‌تر از طرف دولتهاست. SDR یک لایه‌ی جدید مالی است که بر بالای سبدهای ارزی دیگر ساخته شده است:  دلار آمریکا، یوآن، یورو، ین، پوند و غیره. SDR بیش‌تر به این معنی است که میزان بیشتری از این پنج ارز اصلی به صورت بدون پشتوانه ایجاد می‌شوند. ارزش ارزهای صادراتی جهان توسط کشورها با گذشت زمان، با نرخ سریع‌تری کاهش می‌یابد و قیمت دارایی‌هایی مانند سهام، املاک و مستغلات هم‌چنان رو به افزایش خواهد بود. بنابراین، اگر پول یک کشور را در حساب بانکی خود دارید یا دارایی‌هایی مانند سهام دارید‌، ارز جهانی SDR تأثیر زیادی بر شما می‌گذارد.

پس چرا SDR برای ما باید مهم باشد؟

SDR ایده‌ای بسیار درخشان است؛ زیرا ارزهای اصلی جهان را کم، بی‌ارزش و به یک سطح پایه‌ی جدید بازنشانی می‌کند؛ اما، به روشی غیرمستقیم. یک رویکرد غیرمستقیم اجازه می‌دهد تا روند کار نسبتاً از دید شهروندان جهان پنهان بماند. افرادی مثل شما و من احساس می‌کنیم که داریم ثروتمندتر می‌شویم، بنابراین خوشحال هستیم! اما، در واقع ارزش پول ما بی‌سر‌و‌صدا کاهش می‌یابد و اکثر مردم هرگز متوجه این موضوع نخواهند شد. این نکته‌ی نبوغ‌آمیز SDR برای دولت‌هاست!

برای چه کاری می توان از SDR استفاده کرد؟

از SDR می‌توان برای قیمت‌گذاری طلا‌، کالاها، بدهی و حتی رمزارزها استفاده کرد.

افراد ذی‌نفوذ و پول هوشمند در مواجهه با SDR چه می‌کنند؟

من همیشه به ذی‌نفوذها و پول‌های هوشمند نگاه می‌کنم. ویلیام میدلکوپ این مورد را به زیبایی جمع‌بندی می‌کند: پول‌های هوشمند و افراد ذ‌ی‌نفوذ دارایی‌های کاغذی را ترک می‌کنند؛ از جمله سهام، اوراق‌قرضه، ETFها، طلای کاغذی (طلایی که نمی‌توانید لمس کنید) و … . پول هوشمند و افراد ذی‌نفوذ در حال خرید دارایی‌های سخت، مانند طلا یا نقره فیزیکی، بیتکوین، زمین، املاک و مستغلات و کالاها هستند.

نکته آخر

اکنون می‌دانید SDR چیست. شما تاریخچه پشت SDR و لحظاتی از تاریخ را که SDR سعی در برهم‍زدن سیستم مالی داشت، درک کرده‌اید. بنابراین، مشکلات حاصل از آن را درک می‍کنید. شما می‍دانید چرا از آن استفاده و پشتیبانی خواهد شد. یک ارز جهانی مانند SDR برای گسترش توانایی چاپ پول از هوا در اختیار دولت‍ها قرار گرفته است! دلار آمریکا قدرت زیادی دارد، اما در آینده، غیرعملی به نظر می‍‍رسد که عمده تجارت جهانی تنها با ارز یک کشور انجام شود. این هم ناعادلانه است و هم سیستم اقتصاد جهانی برای این رویه طراحی نشده است. تحرکات صندوق بین‌المللی پول و احیای SDR نشانه‌هایی از بازنشانی مالی جهانی است. به یاد داشته باشید که سهام نمی‌تواند توسط پول بدون پشتوانه برای همیشه افزایش یابد و در نتیجه شما احساس کنید در حال ثروتمندتر شدن هستید، در حالی که نیستید.

SDR بازنشانی تمام ارزها است؛ نقطه سر خط.

تاریخچه تغییرات پولی را پیش چشمان خود مرور کنید و قدرت دارایی‌های سخت و دلیل نیاز به داشتن آن‌ها را درک کنید ، تا پولی را که برای آن سخت کار کرده‌اید با تصمیمات پشت درهای بسته و احیای ارز جهانی SDR بی‌ارزش نشود.

البته، این مقاله فقط برای اطلاع‌رسانی است، نباید به عنوان مشاوره مالی یا حقوقی در نظر گرفته شود. قبل از تصمیم گیری‌های مهم مالی با یک متخصص مشورت کنید.