سیستم مدیریت محتوا چیست؟

Image for post
Image for post

سیستم مدیریت محتوا (Content Management System یا CMS) یک نرم‌افزار است که امکان ساخت، مدیریت و به‌روزرسانی محتوای وب سایت را برای کاربران فراهم می‌کند. با استفاده از CMS، کاربران می‌توانند به راحتی صفحات وب سایت خود را ایجاد، ویرایش و مدیریت کنند، بدون نیاز به دانش فنی یا برنامه‌نویسی. در واقع سامانه ایی است که قبلا توسط توسعه دهندگان نوشته شده است و به شما این امکان را می دهد یا با استفاده از یک محیط گرافیکی انواع وب سایت ها رو بسازید. در مقاله به برسی سیستم مدیریت محتوا می پردازیم باما همراه باشید.

بعضی از محبوب‌ترین CMSها عبارت‌اند از وردپرس (WordPress)، جوملا (Joomla) و دروپال (Drupal) که هرکدام ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند و برای ساخت و مدیریت وب‌سایت‌های مختلف، از جمله وب‌سایت‌های شخصی، وب‌سایت‌های شرکتی و فروشگاه‌های اینترنتی، استفاده می‌شوند.

به طور معمول، صفحات وب به زبان های HTML، جاوا اسکریپت و CSS نوشته می شوند. اگر می خواهید وب سایتی بدون استفاده از CMS بسازید، باید این زبان ها را یاد بگیرید و کدهای زیادی بنویسید. پلتفرم های CMS این مشکل را حل می کنند به شما امکان را می دهد که بدون نوشتن کد یا یادگیری برنامه نویسی یک وب سایت ایجاد کنید.

معرفی چند سیستم مدیریت محتوای محبوب

Image for post
Image for post

1. وردپرس (WordPress):

Image for post
Image for post

این CMS بخش زیادی از بازار را به خود اختصاص داده است و به دلیل سادگی و استفاده راحت، محبوبیت بسیاری را در بین کاربران دارد. وردپرس رایگان است و همچنین پکیج‌های طراحی و افزونه‌های مختلفی را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهد. برای استفاده از وردپرس نیازی به هزینه خاصی ندارید، با این حال برای اضافه کردن امکانات خاص و افزایش امنیت وب‌سایت، باید هزینه‌ هایی را پرداخت کنید.

وردپرس محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا جاهن است و اکثر وب سایت ها استفاده از این سیستم طراحی شده اند حتی وب سایت جویالرن نیز با وردپرس ساخته شده است.

به عنوان مثال : وب سایت دیجی کالا ، ماکروسافت ، bbc و... با استفاده از وردپرس ساخته شده اند

وردپرس یک سیستم Open source بوده (دسترسی به کد های پلتفرم آزاد است) و این امر باعث شده توسعه دهندگان بسیار زیادی از سراسر جهان رو آن کار کننده.

علاوه بر این ها وردپرس دارای جامعه و منابع قوی می باشد ، قالب ها و افزونه ها بسیار زیادی برای وردپرس توسعه داده شده است به علاوه آموزش ها متنوع و زیادی در سراسر وب برای وردپرس منتشر شده که با یک سرچ ساده می توان به انواع محتوا دسترسی داشت. یادگیری وردپرس بسیار ساده و در زمان کوتاه امکان پذیر هست و به سادگی می توان با این سیستم به درآمد برسید.

البته فراموش نکنید که برای استفاده از سیستم های مدیریت محتوا نیاز به تهیه هاست و دامین هست که تنها هزینه ساخت سایت با سیستم مدیریت محتوا می باشد

2. جوملا (Joomla):

این CMS برای وب‌سایت‌های بزرگ و پیچیده مناسب است و دارای امکانات زیادی برای مدیریت وب‌سایت است. جوملا نیز رایگان است و همچنین پکیج‌های طراحی و افزونه‌های مختلفی را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

3. دروپال (Drupal):

این CMS نیز برای وب‌سایت‌های بزرگ و پیچیده مناسب است و دارای امکانات زیادی برای مدیریت وب‌سایت است. دروپال نیز رایگان است.

4. شاپیفای (Shopify):

این CMS برای وب‌سایت‌های فروشگاهی مناسب است و دارای امکانات زیادی برای مدیریت فروشگاه آنلاین است. شاپیفای جزء CMSهای Proprietary است و برای استفاده از آن باید هزینه‌ای را پرداخت کنید. قیمت‌ها بر اساس پلن‌های مختلفی که برای شاپیفای وجود دارد، متفاوت است.

5. Wix:

این CMS برای وب‌سایت‌های شخصی و کسب‌وکار کوچک مناسب است و دارای امکانات زیادی برای طراحی وب‌سایت است. این پلتفرم جزء CMSهای Proprietary است و برای استفاده از آن باید هزینه‌ای را پرداخت کنید. قیمت‌ها بر اساس پلن‌های مختلفی که برای مجموعه ساز وجود دارد، متفاوت است.

هزینه‌های استفاده از CMSها بسته به نوع CMS و پلن‌های مختلف آن‌ها متفاوت است. به طور کلی، CMSهای Open source رایگان هستند و برای استفاده از آن‌ها نیازی به پرداخت هزینه خاصی ندارید. اما برای اضافه کردن امکانات خاص و افزایش امنیت وب‌سایت، باید هزینه‌ای را پرداخت کنید. CMSهای Proprietary همچنین هزینه‌های خاصی دارند که بسته به پلن و نوع CMS متفاوت است.

منبع : جویا لرن