وی آر اف و استفاده از آن در تهویه مطبوع

دانستنی های درباره VRF

 

VRF مخفف جریان متغییر مبرد است و تفاوت آن با دیگر دستگاه های تهویه مطبوع در نحوه استفاده از مبرد است. به طور خلاصه، VRF یک سیستم بدون کانال و در مقیاس بزرگ برای HVAC است که با ظرفیت بالایی کار می کند.

برخلاف تجهیزات دیگر تهویه مطبوع، این دستگاه به چندین واحد داخلی اجازه می دهد تا بر روی یک سیستم اجرا شوند. سیستم های VRF یا یک سیستم پمپ حرارتی یا یک سیستم بازیابی گرما در نظر گرفته می شوند که می توانند همزمان گرم و خنک شوند.

سیستم های VRF راندمان بالای خود را از طریق استفاده از کمپرسورهای اینورتر به دست می آورند. سیستم‌های اینورتر به کمپرسور اجازه می‌دهند تا بر اساس نیازهای موجود در هر فضا، به سمت بالا یا پایین برود. یک سیستم غیر اینورتر کمپرسور را با ظرفیت کامل همیشه بالا می برد و در اصل یا روشن یا خاموش است. با سیستم های اینورتر که با سرعت و ظرفیت کمتر کار می کنند، افزایش بهره وری می تواند قابل توجه باشد.

این تطبیق پذیری به این معنی است که محصولات VRF برای مطابقت با مشخصات تقریباً هر پروژه ای قابل تنظیم هستند و از منازل تا محیط های تجاری و اداری استفاده می شوند.

Image for post
Image for post

طریقه کارکرد وی آر اف

 

در یک سیستم VRF، مبرد از طریق کندانسور به یونیت های داخلی وارد می شود و نیاز به کانال کشی و هواگیرهای گسترده را کاهش می دهد. لوله‌های کوچک‌تر، مقاوم‌سازی در ساختمان‌های قدیمی‌تر را نسبت به سیستم‌های HVAC سنتی آسان‌تر می‌کند.

به عبارتی با پیشرفت تکنولوژی، محدودیت های قبلی در حال از بین رفتن هستند. سیستم های VRF اکنون می توانند یک انتخاب ایده آل برای ساختمان های تجاری و منازل مسکونی باشند. حذف کانال ها از معادله بخشی از افزایش بازده انرژی است. مطالعات نشان می دهد که با بهره گیری از این فناوری تا 30 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.

 

مزایای وی آر اف چیست؟

 

بهره وری انرژی: همانطور که در بالا ذکر شد، کانال های نشتی یا محافظت نشده منجر به هدر رفتن انرژی زیادی می شود. مشتریان معمولاً از صرفه جویی در هزینه در قبوض آب و برق و افزایش راحتی پس از نصب اولیه لذت می برند.

دمای قابل تنظیم: اگر سیستم VRF مناسب برای ساختمان انتخاب شود، ساکنان می توانند مناطق مختلف را به طور همزمان گرم و خنک کنند و به تجهیزات حساس اجازه می دهد تا ایمن بمانند.

ساختار کم حجم: در مقایسه با تجهیزات سنتی، واحدهای تهویه مطبوع VRF بسیار کم حجم هستند و آنها را به یک راه حل عالی برای مقاوم سازی، بازسازی یا تجهیز مناطق با فضای محدود تبدیل می کند.

مقیاس پذیری: زمانی تصور می شد که وی آر اف، عمدتاً برای ساختمان های تجاری مناسب است، اما سیستم های VRF برای سازگاری با طیف وسیعی از کاربری ها و مساحت ها تغییر کرده اند و می توان از آن در هر فضایی استفاده کرد.

صدای کم: سیستم های VRF سر و صدای محیط را هم در داخل ساختمان و هم در خارج از آن کاهش می دهند.

نصب آسان: تجهیزات تهویه مطبوع کانالی بسیار سنگین هستند. در حالی که VRF باید فقط توسط متخصصان آموزش دیده و دارای گواهینامه نصب شود، بر اساس نوع سیستم VRF، نصب به تلاش فیزیکی بسیار کمتری نیاز دارد. به عنوان مثال وی آر اف مدیا یکی از ساده ترین برندهایی است که نصب آن آسان بوده و در زمان کوتاه به انجام می رسد.

Image for post
Image for post

مزیت های وی آر اف مدیا

 

شرکت چینی مدیا در تولید این سیستم تهویه مطبوع از تکنولوژی هایی بهره گرفته که سبب خاص شدن محصولاتش شده است. اگر برای خرید vrf به دنبال بررسی جزئی و موشکافانه انواع برند ها هستید، با نگاهی به مزیت های این برند، می توانید تصمیم گیری بهتر و آگاهانه تری داشته باشید.

  • وزن این سیستم و تجهیزات آن سبک بوده و در بسیاری موارد نیازی به افزایش استحکام سقف پیدا نخواهید کرد.
  • قطعات برند midea قابل تعمیر بوده و می توانید به سادگی در صورت بروز مشکل، با هزینه ای مناسب، در راستای تعمیر و یا تعویض قطعات برآیید.
  • گستره تولید گرما و سرما توسط این سیستم وی آر اف بسیار وسیع است و می تواند پاسخ گوی نیازهای کاربران به ویژه در فضاهای بزرگ باشد.
  • مبردی که در وی آر اف میدیا به کار برده شده است، قابل بازیابی بوده و می توان مجدد از آن بهره جست.
  • بهره گیری از تکنولوژی برگشت روغن در این سیستم تهویه

منبع: https://www.toptahvieh.com/midea-vrf/