طبقه بندی تجهیزات گرمایش سرمایش و تهویه مطبوع

طبقه بندی دستگاه های تهویه مطبوع

تهویه هوا، یا سرمایش، پیچیده تر از گرمایش است. تهویه هوا به جای استفاده از انرژی برای ایجاد گرما، از انرژی برای از بین بردن گرما استفاده می کند. متداول ترین سیستم تهویه مطبوع از چرخه کمپرسور (شبیه به آنچه در یخچال شما استفاده می شود) برای انتقال گرما از خانه شما به بیرون استفاده می کند. خانه خود را مانند یک یخچال تصور کنید. یک کمپرسور در قسمت بیرونی وجود دارد که با مایع مخصوصی به نام مبرد پر شده است. این مایع می تواند بین مایع و گاز به عقب و جلو تغییر کند. همانطور که تغییر می کند، گرما را جذب یا آزاد می کند، بنابراین برای "حمل" گرما از یک مکان به مکان دیگر، مانند از داخل یخچال به بیرون استفاده می شود.

یک دستگاه تهویه مطبوع گرما را از یک مکان خنک تر می گیرد و آن را در یک مکان گرمتر می ریزد و ظاهراً برخلاف قوانین فیزیک عمل می کند. البته آنچه این فرآیند را هدایت می کند، الکتریسیته است. به همین دلیل تهویه مطبوع سرمایشی اغلب هزینه ای بیش تر از نوع گرمایشی خواهد داشت.

Image for post
Image for post

طبقه بندی تجهیزات تهویه مطبوع

 

اجزا یا تجهیزات اساسی یک سیستم HVAC که هوای مطبوع را برای تامین آسایش حرارتی فضا و ساکنان و دستیابی به کیفیت مطلوب هوای داخلی ارائه می‌کند در زیر فهرست شده است. این تجهیزات در همه دستگاه های تولیدی توسط شرکت های بزرگی چون کریر آمریکا (carrier) ، اچ تی دبلیو اسپانیا (HTW)، امریکن استاندارد، ریم، میدیا (MIDEA)، تاپ تهویه، سامسونگ و دیگر برندها وجود دارد. پلنوم هوای مخلوط و کنترل هوای بیرون فیلتر هوا فن تامین فن های اگزوز یا امداد و یک خروجی هوا ورودی هوای بیرون مجاری دستگاه های ترمینال سیستم هوای برگشت کویل های گرمایش و سرمایش واحد گرمایش یا سرمایش مستقل برج خنک کننده دیگ بخار کنترل خنک کننده آبی تجهیزات رطوبت گیر و رطوبت گیر.

 

طبقه بندی تهویه مطبوع بر اساس گرمایش و سرمایش

بخش های سیستم گرمایش چیست؟ کوره : برای گرم کردن هوا، نفت یا گاز را می سوزاند دیگ : آب را برای خانه های دارای رادیاتور می جوشاند پمپ حرارتی : با گرفتن گرما از هوای بیرون و انتقال آن به داخل، هوای داخل خانه را گرم می کند فن کویل: هوای گرم را به داخل کانال ها فشار می دهد کانال ها: هوای گرم کوره یا پمپ حرارتی را در سرتاسر خانه پخش کنید پکیج ها : سیستم گرمایش و سرمایش کامل در یک واحد ترموستات : به سیستم می گوید که چگونه و چه زمانی بر اساس دمای مورد نظر شما کار کند

اجزای یک سیستم خنک کننده چیست؟ 

تهویه هوا: هوای گرم را از خانه شما خارج می کند

 پمپ حرارتی: هوای گرم را از خانه شما خارج می کند

 فن کویل ها : هوای خنک را از طریق کانال ها به گردش در می آورند

 کانال ها: هوای خنک را در سراسر خانه پخش می کند.

 کویل های اواپراتور :گرما را به تهویه مطبوع یا پمپ حرارتی منتقل می کند

 پکیج: سیستم گرمایش و سرمایش کامل در یک واحد 

ترموستات: دمای محیط را متناسب با نیاز شما تنظیم می کند و دستور این کار را به دستگاه تهویه مطبوع می دهد.

کلیه تجهیزات تهویه مطبوع در سایت تاپ تهویه به صورت اقساطی و نقد به فروش می رسند.

طبقه بندی تهویه مطبوع بر اساس تعداد مراحل

تک مرحله ای یا چند مرحله ای؟ گرمایش و سرمایش تک مرحله‌ای در آب و هوای سردتر زمستانی و مناطق گرم و مرطوب بسیار محبوب است، زیرا سیستم‌ها به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که آسایش را برای سردترین یا گرم‌ترین روزهای سال فراهم کنند. اما این بدان معناست که اکثر مواقع، این سیستم‌های گرمایشی یا تهویه مطبوع در مواقعی که نیازی به این کار ندارند، با ظرفیت کامل کار می‌کنند. اینجاست که یک سیستم چند مرحله ای به کار می آید و می تواند در مصرف انرژی و هزینه شما صرفه جویی کند. دونالد پراتر، مدیر خدمات فنی پیمانکاران تهویه مطبوع آمریکا (ACCA) می گوید، می توانید یک سیستم تک مرحله ای با سرعت فن متغیر برای ایجاد جریان هوای متغیر دریافت کنید. او تأکید می کند که اگرچه این تنوع محدود است. ممکن است تفاوت زیادی را تجربه نکنید، زیرا واحد گرمایش یا سرمایش هنوز با حداکثر خروجی خود کار می کند.

Image for post
Image for post

دستگاه های تهویه مطبوع تک و دو مرحله ای

 

سیستم های منطقه بندی شده

سیستم‌های تهویه مطبوع منطقه‌ای می‌توانند با کنترل دریچه‌های منطقه یا دمپرهای منطقه در داخل دریچه‌ها یا کانال‌ها، که به طور انتخابی جریان هوا را مسدود می‌کنند، مناطق جداگانه خانه شما را گرم یا خنک کنند. سیستم‌های منطقه‌بندی شده می‌توانند تنها با گرم کردن یا خنک‌کردن مناطق خاصی در صورت نیاز، در مصرف انرژی و هزینه شما صرفه‌جویی کنند.

کنترل رطوبت

دستگاه های رطوبت گیر و رطوبت زدا را می توان به عنوان گزینه ای به سیستم های گرمایش و سرمایش اضافه کرد و اگر در آب و هوای بسیار خشک یا مرطوب زندگی می کنید، این ارتقاء قطعاً باید در لیست شما باشد. با این سیستم‌ها می‌توانید به‌طور خودکار سطوح رطوبت خانه را هنگام گرم کردن و سرد کردن کنترل کنید، اگرچه این امکان از طریق سیستم‌های گرمایش آب اجباری که از دیگ‌ها استفاده می‌کنند وجود ندارد. با سیستم های رطوبت / رطوبت زدایی که در کوره یا تهویه مطبوع شما تعبیه شده است، نمی توانید سطوح رطوبت را زمانی که سیستم روشن نیست کنترل کنید. در صورت تمایل، می توانید سیستم های رطوبت / رطوبت زدایی جداگانه که این کار را انجام می دهند، اضافه کنید.

دستگاه هایی نظیر هواساز تاپ تهویه می تواند به خوبی نسبت به تامین رطوبت در انواع کاربری ها اقدام کند. برای مثال هواساز سقفی تاپ تهویه این قابلیت را دارد که در محیط های مسکونی، ادارای و تجاری، ضمن تامین تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی، رطوبت را نیز کنترل کرده و فیلتراسیون خوبی ایجاد کند. برای خرید قسطی هواساز تاپ تهویه می توانید به سایت این مرکز مراجعه کنید.