هوش مصنوعی و اتوماسیون: همه چیزهایی که باید بدانید
 


به محض باز کردن مرورگر تلفن همراه خود و استفاده از موتور جستجو، لیست قیمت اینورتر هایتک HiTEK متوجه خواهید شد که هوش مصنوعی کاربردی میلیون ها وب سایت را پردازش می کند و بهترین نتایج را برای جستجوی شما پیدا می کند، زیرا گوگل به شدت به فناوری های هوش مصنوعی متکی است. حتی اگر تصمیم دارید چیزی را در نتفلیکس تماشا کنید، هوش مصنوعی عناوینی را بر اساس ترجیحات شما و نمایش‌ها و فیلم‌هایی که قبلا تماشا کرده‌اید پیشنهاد می‌کند.

هوش مصنوعی به طور کلی به عنوان شبیه سازی هوش انسانی توسط ماشین ها تعریف می شود. مانند انسان ها، هوش مصنوعی می تواند اطلاعاتی را که به آن داده می شود پردازش کند، الگوها را استخراج کند و بر اساس آن عمل کند. این فناوری اغلب در ترکیب با اتوماسیون استفاده می شود.

قبل از اینکه توضیح دهیم هوش مصنوعی و اتوماسیون چگونه به هم مرتبط هستند، بیایید نگاهی گذرا به تاریخچه هوش مصنوعی بیندازیم و اینکه چگونه به یکی از بزرگترین کلمات رایج در صنعت فناوری تبدیل شد.

Image for post
Image for post


تاریخچه هوش مصنوعی
 

مفهوم هوش مصنوعی به دوران باستان برمی گردد، زیرا بسیاری از تاریخ تمدن ما حول اشکال غیرانسانی (موجودات مصنوعی) می چرخد ​​که هوشی مشابه انسان را نشان می دهند.

در آن زمان بود که آلن تورینگ، ریاضی‌دان و دانشمند کامپیوتر افسانه‌ای بریتانیایی، پیشنهاد داد که ماشین‌ها می‌توانند تفکر رسمی را با صفر و یک تقلید کنند. اولین تحقیق رسمی در زمینه هوش مصنوعی در کالج دارتموث در دهه 1950 انجام شد، جایی که پیشرفت های مهمی حاصل شد. تحقیقات در سال‌های بعد با بودجه هنگفت وزارت دفاع ایالات متحده و آزمایشگاه‌هایی که در سرتاسر جهان تأسیس شدند، ادامه یافت.

محبوبیت هوش مصنوعی در دهه 1980 به اوج خود رسید. با این حال، فناوری‌های دیگر مطرح شدند و تحقیقات جدی تا اواخر دهه 1990 از سر گرفته نشد و برای بیش از یک دهه هیچ پیشرفت بزرگی در هوش مصنوعی باقی نگذاشت. این تا حد زیادی به دلیل فروپاشی بازار ماشین لیسپ در سال 1987 بود.

در طول دو دهه گذشته، تحقیقات هوش مصنوعی موفق‌تر از همیشه بوده است، زیرا محققان و محققان رایانه‌های بسیار سریع‌تری دارند و به داده‌های مختلفی که برای آموزش هوش مصنوعی استفاده می‌شوند، دسترسی دارند.

هوش مصنوعی و اتوماسیون
هوش مصنوعی و اتوماسیون
قبل از اینکه در مورد چگونگی استفاده از هوش مصنوعی در اتوماسیون بحث کنیم، مهم است که به طور مختصر بین این دو اصطلاح تمایز قائل شویم، زیرا این اصطلاحات اغلب به عنوان مترادف استفاده می شوند، که نادرست است.

هوش مصنوعی یک فناوری برنامه ریزی شده برای جستجوی الگوها در داده های موجود، یادگیری از آنها و انطباق بر اساس اطلاعات جدید کشف شده است.
اتوماسیون یک "قطعه" نرم افزار است که از قوانین از پیش برنامه ریزی شده پیروی می کند. برای خودکار کردن کارهای یکنواخت و تکراری استفاده می شود
اما دلیل خوبی وجود دارد که چرا هوش مصنوعی و اتوماسیون گاهی اوقات با هم مخلوط می شوند. آنها اغلب در صنایع مختلف ترکیب می شوند تا دامنه اتوماسیون را به حداکثر برسانند و آن را هوشمند کنند. بیایید نگاهی بیندازیم به برخی از فناوری هایی که از ترکیب اتوماسیون و هوش مصنوعی به وجود آمده اند.