مالکیت صنعتی چیست؟
 

مالکیت معنوی با اعطای حقوق پدیدآورندگان بر آثارشان نمایندگی اینورتر هایتک در اصفهان از منافع آنها محافظت می کند. از دو جزء اصلی تشکیل شده است: مالکیت ادبی و هنری و مالکیت صنعتی.

دارایی ادبی و هنری از خلاقیت های هنری مانند آثار ادبی، موسیقی، گرافیک (نقاشی، عکس، فیلم و غیره) و پلاستیک (مثلاً مجسمه ها) و همچنین نرم افزار محافظت می کند. به ویژه از حق چاپ تشکیل شده است: با توجه به اصالت، کسب این حق نیازی به تشریفات تشکیل پرونده ندارد. مجریان، شرکت های ارتباطات سمعی و بصری و تولیدکنندگان ویدئوگرام و فونوگرام نیز از حقوق مربوط به کپی رایت بهره مند می شوند.

هدف از مالکیت صنعتی حمایت و ترویج اختراعات، نوآوری ها و خلاقیت های صنعتی یا تجاری است. این شامل اختراعات خاص، علائم تجاری، طرح ها و مدل های صنعتی، و همچنین نشانه های جغرافیایی است. درخواست برای این عناوین باید در موسسه ملی مالکیت صنعتی (INPI) ثبت شود.

Image for post
Image for post

ابزار مالکیت صنعتی
ابزار اصلی مالکیت صنعتی
خلاقیت های فنی اختراعات اختراع
گواهینامه آب و برق
توپوگرافی نیمه هادی ها
گواهی تنوع گیاهی
خلاقیت های زینتی طرح ها و مدل ها
علائم متمایز علائم تجاری
نام شرکت، نام تجاری، نام تجاری
نام های دامنه
نام های مبدا
نشانه های منبع
ثبت اختراع
پتنت اختراع از یک نوآوری فنی محافظت می کند، یعنی محصول یا فرآیندی که راه حلی فنی برای یک مشکل فنی ارائه می دهد. این حق اختراع به دارنده آن حق انحصاری استفاده از اختراع برای مقاصد تجاری را برای مدت محدود به 20 سال می دهد. این یک انگیزه برای نوآوران فراهم می کند تا به خاطر خلاقیت و پاداش مادی برای اختراعات قابل فروش خود به رسمیت شناخته شوند. در ازای این حق انحصاری، اختراع ثبت شده افشا می شود تا امکان کسب دانش جدید توسط عموم و بهبود مستمر این تکنیک فراهم شود. بنابراین سیستم ثبت اختراع برای ایجاد تعادل بین منافع خاص مخترعان و منافع عمومی طراحی شده است.

 

اختراع محافظت شده باید دارای سه شرط باشد:

 

اختراع باید جدید باشد: قبل از ثبت در دسترس عموم قرار نگرفته باشد.
باید موضوع یک کاربرد صنعتی باشد
باید شامل یک گام مبتکرانه باشد: نباید یک تولید آشکار ناشی از تکنیک شناخته شده توسط "فرد ماهر در هنر" باشد.
گواهینامه آب و برق
گواهینامه مطلوبیت یک عنوان مالکیت صنعتی است که به دارنده آن انحصار بهره برداری از یک اختراع را برای حداکثر مدت 10 سال به جای 20 سال برای ثبت اختراع اعطا می کند.

اختراع باید دارای شرایط ثبت اختراع باشد. با این حال، بر خلاف اختراع اختراع، گواهی سودمندی در هنگام ثبت درخواست مورد بررسی اساسی قرار نمی گیرد.

گواهینامه ابزار برای محافظت از اختراعات کوتاه مدت جالب است.

نام تجاری
این نام تجاری یک علامت متمایز است که انحصار عملیات در قلمرو فرانسه را برای یک دوره 10 ساله و به طور نامحدود قابل تجدید است.

قابل ثبت به عنوان علامت تجاری:

یک کلمه، یک نام
یک شعار
اعداد، حروف
یک نقاشی، یک لوگو
ترکیبی از این عناصر مختلف
یک نقاشی و یک نام در یک طرح گرافیکی خاص
یک علامت صوتی (صدا، عبارت موسیقایی) به شرطی که بتوان آن را به صورت گرافیکی نشان داد (مثلاً: یک هیئت موسیقی).
یک علامت همچنین می تواند به شکل هولوگرام باشد، سه بعدی باشد یا به یک زبان خارجی نوشته شود.