فرآیند بازیافت زباله های الکترونیکی

میزان زباله های الکترونیکی در جهان همچنان خرید ضایعات الکترونیکی در حال افزایش است. لوازم الکترونیکی مصرفی ارزان تر و در دسترس تر از همیشه هستند، اما کیفیت طراحی آنها همچنان رو به کاهش است. معمولاً اتفاق می‌افتد که دستگاه‌های الکترونیکی پس از چند سال به پایان عمر خود می‌رسند یا افراد به سادگی به دنبال وسایل جدید و کامل‌تر با عملکرد بهتر هستند. در نتیجه، میزان زباله های الکترونیکی که به مراکز بازیافت و دفن زباله ها سرازیر می شوند همچنان در حال افزایش است.

نمی دانید با ضایعات برق قدیمی چه کنید؟ آن را در مواد اولیه ثانویه نزدیک برنو برای ما بیاورید.

Image for post
Image for post

فرآیند بازیافت زباله های الکترونیکی

بازیافت زباله های الکتریکی زباله های برقی شامل تمام ضایعات برد موبایل وسایل برقی در اندازه های مختلف می شود. وسایل برقی ابتدا از خرید مواد اولیه جمع آوری به کارگاه ها منتقل می شوند و در آنجا افراد مجاز آنها را برچیده می کنند. برخی از وسایل بزرگتر به راحتی جدا می شوند، اما برای مثال تلویزیون ها یا مانیتورها به دلیل اینکه حاوی مواد خطرناک هستند، در شرایط خاصی نیاز به جداسازی دارند.

بنابراین بازیافت با کار دستی آغاز می شود، زمانی که مواد منفرد مانند پلاستیک، شیشه، فلزات و اجزای الکتریکی از وسایل الکتریکی جدا می شوند. علاوه بر پردازش دستی، ماشین‌های مکانیکی نیز وجود دارد - خردکن‌هایی که دستگاه الکتریکی را خرد می‌کنند و سپس قطعات خرد شده را به صورت دستی روی یک تسمه جمع می‌کنند. سایر مواد قابل استفاده از وسایل برقی، به ویژه شیشه و پلاستیک، به پردازش بیشتر ادامه می دهند ضایعات برد موبایل زباله هایی که نمی توانند بیشتر پردازش شوند معمولا سوزانده می شوند.

به لطف بازیافت زباله های الکترونیکی، نیاز به استخراج مواد خام جدید اجتناب می شود، بنابراین این کار از نظر اکولوژی و محیط زیست بسیار ارزشمند است. البته کل فرآیند بازیافت به ماشین آلات و انرژی کافی نیاز دارد، اما باز هم بازیافت وسایل برقی بسیار مهم و مفید است.

پردازش زباله های الکترونیکی تنها به معنای سود نیست، بلکه برخی از انواع زباله های الکترونیکی حتی زیان آور هستند. زباله های الکترونیکی سودآور عمدتاً وسایل الکترونیکی کوچکتری هستند که حاوی مقدار زیادی فلزات گرانبها و سایر مواد با ارزش هستند. زباله های الکتریکی بزرگتر مانند ماشین لباسشویی، یخچال و مانند آن حاوی مقدار کمی از مواد با ارزش است که پردازش آنها می تواند اتلاف باشد.

شهرداری ها و شهرها در جمع آوری زباله های الکترونیکی مشارکت دارند. با تشکر از این، آنها بی مورد نگران جمع آوری و صرفه جویی در هزینه نیستند.

رونق در دسته بندی زباله های الکترونیکی

دسته‌بندی زباله‌های الکترونیکی در شرکت‌ها و خانواده‌های چک تنها در سال 2007 گسترده‌تر شد. تا آن زمان، ظروف زباله الکترونیکی در قلمرو ما در دسترس نبودند، و بنابراین وسایل الکترونیکی ضایعات برد موبایل کوچک عمدتاً در سطل‌های زباله استاندارد و فقط لوازم الکتریکی بزرگ‌تر مانند یخچال‌ها به پایان می‌رسند. یا ماشین های لباسشویی به محل جمع آوری مواد اولیه منتقل شدند.

میزان زباله های الکترونیکی در حال افزایش است
امروزه میزان تمام زباله های تولید شده توسط خانوارها و شرکت ها به طور مداوم در حال افزایش است. زباله های الکترونیکی از نظر کمیت یکی از انواع ضایعات در حال رشد هستند. در مقایسه با رشد همه زباله ها، میزان زباله های الکترونیکی با سرعت سه برابر رشد می کند.

احتمالاً هیچ کس تعجب نخواهد کرد که آسیا بزرگترین تولید کننده زباله الکترونیکی است و پس از آن اروپا و ایالات متحده آمریکا قرار دارند. از سوی دیگر اقیانوسیه و آفریقا کمترین زباله های الکترونیکی را تولید می کنند. وقتی صحبت از بازیافت زباله های الکترونیکی می شود، اروپا در رتبه اول قرار دارد. ضایعات برد موبایل در جمهوری چک، تنها حدود 25 درصد از مقدار کل زباله های الکترونیکی به ظروف زباله های الکترونیکی قرمز رنگ ختم می شود.

در سال 2017، مردم تقریباً 45 میلیون تن زباله الکترونیکی را دور ریختند که به طور میانگین برای هر نفر حدود 6 کیلوگرم است.

چگونه ضایعات الکتریکی را کاهش دهیم؟
زباله های الکتریکی هنگامی که یک وسیله الکتریکی به پایان عمر خود می رسد و قابل تعمیر نیست، البته کاملاً مناسب است که آن را به یک نقطه جمع آوری مواد اولیه ثانویه برده و سپس بازیافت کنید. این یک واقعیت تلخ است که طول عمر وسایل برقی بسیار محدود است. این به دلیل سطح ضعیف تولید است، زمانی که تولید کنندگان سعی می کنند تا حد امکان در محصولات خود صرفه جویی کنند، و همچنین استفاده عمدی از عملکردها و موادی که عمر دستگاه الکتریکی را محدود می کند.