عمر یک کارت الکترونیکی

مدار چاپی 1A (یا PCB، برای برد مدار چاپی) وسیله ای برای ضایعات برد موبایل اتصال الکتریکی مجموعه ای از قطعات الکترونیکی به منظور ایجاد یک مدار الکترونیکی است. مدار چاپی از لایه های نازک مس تشکیل شده است که توسط یک ماده عایق (معمولاً رزین اپوکسی تقویت شده با الیاف شیشه و با افزودن ترکیبات ارگانوبرومین و تری اکسید آنتیموان نسوز شده است) از هم جدا شده است.

2این لایه‌های مس با شستشوی شیمیایی برای به دست آوردن مجموعه‌ای از مسیرهایی که توسط گلوله‌ها خاتمه می‌یابند، اچ می‌شوند. سپس این پدها سوراخ می شوند و یک اتصال الکتریکی بین اجزای لحیم شده در مدار چاپی یا بین لایه های مختلف مس که روی یکدیگر قرار گرفته و عایق شده اند برقرار می کنند. یک لایه بسیار نازک از پالادیوم (فلز پلاتین استراتژیک) برای جلوگیری از اکسید شدن در سوراخ ها و یک لایه نازک از طلا نیز بر روی قسمت های (مسی) کارت رسوب می کند که در هنگام نصب آن در تجهیزات الکترونیکی به عنوان کنتاکت عمل می کند. که برای آن در نظر گرفته شده است.

بنابراین در این مرحله، یک برد الکترونیکی حاوی فایبرگلاس، مس، رزین اپوکسی، آثار پالادیوم و طلا، برم و آنتیموان است.

Image for post
Image for post

مونتاژ قطعات الکترونیکی

4 سپس اجزای الکترونیکی توسط "پا" در سوراخ های کارت الکترونیکی با آلیاژ قلع لحیم می شوند. لحیم کاری معمولی با یک آلیاژ سرب-قلع انجام شد که اکنون باید از نظر تئوری با آلیاژهای قلع-نقره-مس جایگزین شود تا با دستورالعمل اروپایی 2002/95/EC (RoHS) منع استفاده از سرب مطابقت داشته باشد.

بنابراین اجزای الکترونیکی یک کارت الکترونیکی طیف وسیعی از فلزات را پوشش می دهند: آلومینیوم (در رادیاتورها)، آهن و مس (در ترانسفورماتور)، فولاد ضد زنگ (در عناصر اتصال)، پالادیوم و تانتالیم (در خازن)، طلا (در ریزپردازنده ها و ... در رسوبات سطحی اتصالات)، نیکل (در مقاومت ها) و غیره. علاوه بر این، پلاستیک های ترموشکل پذیر، رزین ها، لاک ها، الکترولیت های شیمیایی و سرامیک ها این موجودی بسیار بزرگ را تکمیل می کنند.

6در یک کارت الکترونیکی، وزن قطعات اغلب از وزن مدار چاپی بیشتر است. در حال حاضر، یک کارت الکترونیکی تقریباً 40 درصد رزین و پلاستیک، 30 درصد الیاف شیشه + سرامیک و 30 درصد فلز دارد.
تصویر im1


ادغام کارت های الکترونیکی در محصول نهایی

7کارت به صورت مکانیکی ثابت است و به سیم کشی برق دستگاه مربوطه متصل است (در صفحه تخت، چند صد پیچ ​​وجود دارد!).

8 دستگاه های الکترونیکی عموماً برای تعمیر در نظر گرفته نمی شوند، بنابراین جدا کردن آنها دشوار است (در مورد I-pad ها که باتری لیتیومی در آنها چسبانده شده است و بنابراین تقریباً از پوسته آلومینیومی جدا نمی شود؟)

9 وزن کارت های الکترونیکی در تجهیزات به طور قابل توجهی متفاوت است. این می تواند 10٪ وزن یک صفحه نمایش تخت باشد، اما گاهی اوقات کمتر از 0.1٪ وزن یک دستگاه سفید است. یک خودروی مدرن (که میانگین وزن آن حدود 1.2 تن است) نزدیک به 10 کیلوگرم برد الکترونیکی دارد.

جمع آوری و برچیدن کارت های الکترونیکی مستعمل
10تخریب به طور کلی شامل یک عملیات خرد کردن، یا حتی یک برچیدن ساده و به دنبال آن مرتب سازی است، که پس از آن ضایعات فلز، آلومینیوم، پلاستیک، باتری ها، بردهای الکترونیکی جدا می شوند. با این حال، عملیات کامل نیست: برخی از کارت‌ها گم می‌شوند و کارت‌هایی که بازیابی می‌شوند می‌توانند توسط قطعات دستگاه اولیه (مخصوصاً پلاستیک)، یا حتی گاهی اوقات توسط اجسام خارجی آلوده شوند.

معدن فلز
11 در این مرحله، ترکیب شیمیایی کارت ها بسیار پیچیده و بسیار متغیر است.

12 بنابراین، پردازش متالورژیکی بردهای الکترونیکی بسیار دشوار است. فن آوری های فعلی فقط تا حدی این مشکل را حل می کند. آنها بازیابی فلز ناکافی را نشان می دهند و در برخی موارد می توانند اثرات زیست محیطی منفی داشته باشند. دلیل اصلی این وضعیت به دلیل ترکیب کارت های الکترونیکی به ویژه وجود موارد زیر در آنها است:

پلاستیک و رزین (در استفاده از کوره های پیرومتالورژی بسیار مشکل ساز است)
الیاف شیشه و آلومینیوم (که ذوب شدن سرباره را دشوار می کند)
هالوژن ها (اکسیدان های قوی و تمایل به تشکیل نمک های فلزی از طریق ترکیب با فلزاتی که می خواهیم استخراج کنیم)، مانند برم و کلر،