آنچه را باید از گزارش مورد انتظار RTE در مورد آینده برق فرانسه به خاطر بسپارید
 


تجربه TF1 Info خود را اینورتر آیمستر شخصی کنید
و اخبار خود را فقط برای شما ایجاد کنید.
هدف 2050 - در یک مطالعه آینده‌نگر گسترده، اپراتور شبکه برق RTE بر منافع اقتصادی توسعه انرژی هسته‌ای تاکید می‌کند، اما دولت را تشویق می‌کند تا در انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری کند تا به بی‌طرفی کربن تا سال 2050 دست یابد.
برای به اشتراک گذاشتن
سند مورد انتظار می تواند به عنوان یک نقشه راه برای قوه مجریه در سیاست انرژی خود در سال های آینده باشد. امروز دوشنبه، 25 اکتبر، مطالعه ای با عنوان آینده انرژی 2050 و در سال 2019 توسط دولت ارائه شد، جزئیات "شش سناریو برای سیستم های الکتریکی" برای دستیابی به بی طرفی کربن در سال 2050 را نشان می دهد. بنابراین، این گزارش توسط اپراتور شبکه برق RTE از ساخت سیستم های جدید حمایت می کند. راکتورهای هسته‌ای، در حالی که بر نیاز به توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر پافشاری می‌کنند.

Image for post
Image for post

در پایان دو سال کار، این مطالعه در مقیاسی بی سابقه در فرانسه و اروپا قصد دارد با ارائه چندین "مسیر" ممکن، از 100٪ تجدیدپذیرهای تجدیدپذیر در سال 2050 تا توسعه "داوطلبانه" انرژی هسته ای، "بحث عمومی" را روشن کند. با ساخت 14 راکتور EPR (رآکتورهای نسل جدید که اولین آن باید سال آینده شروع شود) و همچنین راکتورهای کوچک.

فرانسه باید همزمان با دو چالش روبرو شود: از یک سو، تولید برق بیشتر برای جایگزینی نفت و گاز فسیلی و از سوی دیگر، تجدید ابزارهای تولید هسته‌ای که به تدریج به مرز عملیاتی خود می‌رسند. «اینجا 2060». خاویر پیچاکزیک، رئیس RTE را با خبرگزاری فرانسه خلاصه کرد.

نتیجه‌گیری‌های این گزارش در زمان بحران سوخت ضروری است، اما همچنین به‌طور گسترده‌تر در بحران آب‌وهوایی، که در قلب آن انرژی‌ها موضوعی حیاتی هستند. آینده انرژی فرانسه نیز با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری سال 2022، به ویژه در مورد موضوع انرژی هسته ای، در کانون بحث ها قرار دارد.

گزینه هسته ای: اقتصادی ترین راه حل
نویسندگان گزارش می‌گویند: «ساخت رآکتورهای هسته‌ای جدید از نقطه نظر اقتصادی منطقی است» و اضافه می‌کنند که سناریوهایی که به نفع این مسیر هستند «رقابتی‌تر به نظر می‌رسند». ساخت این راکتورها بسیار ارزان‌تر از نصب انرژی‌های تجدیدپذیر است، اگرچه هزینه انرژی تجدیدپذیر به شدت کاهش یافته است.

تولید انرژی خورشیدی یا بادی همچنان گران است، زیرا سرمایه گذاری بیشتری در شبکه های برق مورد نیاز است که پراکنده تر هستند. از آنجایی که این انرژی‌ها اجازه تولید مداوم را نمی‌دهند، همچنین لازم است انرژی تولید شده ذخیره شود و نیروگاه‌های برق حرارتی کمکی با استفاده از هیدروژن یا بیومتان راه‌اندازی شود تا انعطاف‌پذیری به دست آید، که قیمت‌ها را نیز بالا می‌برد.

ناوگان هسته ای کنونی فرانسه که در دهه های 1970 و 1990 ساخته شد، در حال پیر شدن است و به تدریج در دهه های آینده منسوخ خواهد شد. سناریویی با تمرکز بر راکتورهای هسته‌ای جدید، با ساخت 14 EPR، صرفه‌جویی 10 میلیارد یورویی در سال را در مقایسه با سناریویی که به نفع توسعه پارک‌های بزرگ تجدیدپذیر است و 20 میلیارد یورو در سال در مقایسه با گزینه‌ای که متکی است، ممکن می‌سازد. در استفاده «گسترده» از انرژی های تجدیدپذیر، به ویژه نصب پنل های خورشیدی بر روی پشت بام ها.

انرژی های تجدیدپذیر، "شرط های فنی سنگین" اما ضروری است


اما حتی این گزینه هسته‌ای نیز نمی‌تواند سرمایه‌گذاری رو به رشد در انرژی‌های تجدیدپذیر را صرفه‌جویی کند، زیرا ظرفیت خورشیدی در 7 و باد خشکی در 2.5 ضرب می‌شود. نویسندگان تأکید کردند: «دستیابی به بی‌طرفی کربن بدون توسعه چشمگیر انرژی‌های تجدیدپذیر غیرممکن است». بنابراین، سه سناریوی تولید که راه اندازی راکتورهای نسل بعدی جدید (EPR2) را تصور می کنند، در همه موارد شامل افزایش انرژی های تجدیدپذیر می شوند.

از سه سناریو دیگر، که راکتورهای جدید هسته‌ای را کاملاً حذف می‌کنند، یکی از آنها روی انرژی‌های تجدیدپذیر 100% تا سال 2050 شرط می‌بندد، با سرعت توسعه فتوولتائیک، نیروی بادی و انرژی‌های تجدیدپذیر. در میان آنها، گرانترین سناریو مبتنی بر توزیع "پراکنده" با مقدار زیادی انرژی خورشیدی، به ویژه در پشت بام ها است. RTE اشاره می‌کند که مسیرهایی با سهم بسیار بالای انرژی‌های تجدیدپذیر «به شرط‌بندی‌های فنی سنگین برای دستیابی به بی‌طرفی کربن تا سال 2050 دلالت دارند».

https://bit.ly/3eX4tUN