کربن اکتیو چیست؟

کربن اکتیو چیست؟

کربن اکتیو به اشکال مختلف از جمله پودر وجود دارد. تهیه کربن فعال شامل حرارت دادن بسیار زیاد مواد غنی از کربن مانند چوب، ذغال سنگ نارس، پوسته نارگیل یا خاک اره است. این فرآیند «فعال‌سازی» کربنی را که قبلاً جذب مولکول‌های این مواد شده آزاد می‌کند و با ایجاد سوراخ‌های بیشتر در هر مولکول، اندازه منافذ کربن را کاهش می‌دهد. این باعث افزایش سطح کل آن می شود.

 

Image for post
Image for post

کاربرد کربن اکتیو

کربن فعال به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی قوی به عنوان یک درمان برای موارد مختلف توصیه می شود که لیست آنها مدام در حال افزایش است. برخی از کاربردهای آن به شرح زیر است:

1. مراقبت از پوست

محققان گزارش کرده اند که زغال فعال می تواند به جذب ریز ذرات مانند خاک، گرد و غبار، مواد شیمیایی، سموم و باکتری ها که روی سطح پوست وجود دارند کمک کند تا حذف آنها را تسهیل کند.

2. محصول دئودورانت

دئودورانت های زغال فعال مختلفی در بازار موجود است. زغال اکتیو می تواند بوها و گازهای مضر را جذب کند و برای بوی زیر بغل، کفش و یخچال ایده آل است. همچنین گفته می شود که می تواند رطوبت اضافی را جذب کرده و سطح رطوبت را کنترل کند.

3. عفونت های پوستی

در سراسر جهان، بسیاری از متخصصان مختلف از زغال اکتیو پودری ساخته شده از پوسته نارگیل برای درمان بافت نرم، در شرایطی مانند عفونت های پوستی استفاده می کنند. زغال فعال توانایی جذب میکروب های مضر زخم ها را دارد.

4. سفید کردن دندان و بهداشت دهان

ده ها محصول سفید کننده دندان و مراقبت از دهان حاوی کربن اکتیو هستند که مزایای قابل توجهی از جمله:

1.     فعالیت آنتی بیوتیکی و ضد باکتریایی

2.     عمل ضد قارچی

3.     سم زدایی

5. سلامت کلیه ها

کربن اکتیو می تواند با فیلتر کردن سموم و داروهای هضم نشده به عملکرد کلیه کمک کند. به نظر می رسد که به ویژه در حذف سموم حاصل از اوره، محصول جانبی اصلی هضم پروتئین، موثر باشد.

تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما برخی از مطالعات حیوانی نشان می دهد که زغال فعال ممکن است به بهبود عملکرد کلیه و کاهش اختلال عملکرد دستگاه گوارش و التهاب در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی کمک کند.

6. اختلال عملکرد روده

کربن اکتیو می تواند اسهال را درمان کند. با توجه به استفاده از آن به عنوان یک جاذب دستگاه گوارش در مصرف بیش از حد و مسمومیت ها، خاصیت آن به عنوان پادزهر برای اسهال نیز به وجود می آید. در یک بررسی در سال 2017 از مطالعات در مورد استفاده از زغال فعال برای اسهال، محققان به این نتیجه رسیدند که ممکن است بتواند با به دام انداختن باکتری ها و داروهایی که می توانند باعث جذب آن در بدن شوند، از جذب آنها در سطح آن جلوگیری کند.محققان همچنین خاطرنشان کردند که زغال فعال در مقایسه با داروهای رایج عوارض جانبی کمتری دارد.

 

کربن فعال چگونه ساخته می شود؟

دو روش مختلف برای ساخت کربن فعال وجود دارد، اما برای این مقاله روش کارآمدتری را در اختیار شما قرار می دهیم که کربن فعال با کیفیت بالاتر و خالص تری ایجاد می کند. کربن فعال با قرار دادن در یک مخزن بدون اکسیژن و قرار دادن آن در دمای بسیار بالا، 600-900 درجه سانتیگراد ساخته می شود. پس از آن، کربن در معرض مواد شیمیایی مختلف، معمولاً آرگون و نیتروژن قرار می گیرد و دوباره در یک مخزن قرار می گیرد و از 600 تا 1200 درجه سانتیگراد فوق گرم می شود. بار دوم که کربن در مخزن حرارتی قرار می گیرد، در معرض بخار و اکسیژن قرار می گیرد. از طریق این فرآیند، ساختار منفذی ایجاد می شود و سطح قابل استفاده کربن به شدت افزایش می یابد.

 

کربن اکتیو
کربن اکتیو
کربن اکتیو 

از کدام کربن فعال استفاده کنم؟

اولین تصمیم برای استفاده از کربن، تصفیه جریان مایع یا بخار است. هوا بهتر است با استفاده از ذرات بزرگ کربن برای کاهش افت فشار از طریق بستر استفاده شود. ذرات کوچکتر با کاربردهای مایع برای کاهش مسافتی که مواد شیمیایی باید طی کنند تا در داخل کربن جذب شوند، استفاده می شود. چه پروژه شما بخار یا مایع را تصفیه کند، ذرات کربن با اندازه های مختلف در دسترس هستند. همه بسترهای مختلف مانند زغال سنگ یا کربن پایه پوسته نارگیل وجود دارد که باید در نظر بگیرید. با یک نماینده جنرال کربن صحبت کنید تا بهترین محصول را برای شغل خود دریافت کنید.

 

کربن فعال چقدر دوام می آورد؟

ظرفیت کربن برای مواد شیمیایی به چیزهای زیادی بستگی دارد. وزن مولکولی ماده شیمیایی در حال حذف، غلظت ماده شیمیایی در جریان تحت درمان، سایر مواد شیمیایی موجود در جریان شده، دمای عملیاتی سیستم و قطبیت مواد شیمیایی حذف شده، همگی بر عمر بستر کربن تأثیر می‌گذارند. نماینده کربن شما می‌تواند عمر عملیاتی مورد انتظار را بر اساس مقادیر و مواد شیمیایی موجود در جریان شما ارائه دهد.

آیا کربن فعال جذب می شود ؟

جذب کربن فعال فرآیند شیمیایی جذب معمولاً با اسفنجی مقایسه می شود که آب را جذب می کند. آب به طور کامل در اسفنج یکپارچه شده است و به سطح آن محدود نمی شود. به طور متفاوت، جذب فرآیندی است که در آن مولکول ها فقط به سطح می چسبند. همانطور که در بالا ذکر شد، کربن فعال به دلیل اینکه یک ماده متخلخل است، سطح زیادی دارد. ماده ناخواسته به سطح ذرات کربن می چسبد.