بوستر پمپ

یکی از پرکاربردترین تجهیزات ساختمانی، بوستر پمپ می‌باشد، که در فضاهای تجاری، اداری، مسکونی، تفریحی، ورزشی، ایستگاه‌های آتش نشانی، در صنعت کشاورزی و بسیاری از فضاها مورد استفاده واقع می‌گردد. این سیستم به پمپ تقویت کننده فشار آب هم شناخته می‌شود، از کاربردی ترین تجهیزات افزایش فشار آب و تزریق آن به سیستم آبرسانی است. به طور کلی اگر بخواهیم در همه قسمت‌های یک فضا فشار یکسان و قابل قبولی از آب را داشته باشیم، از این سیستم استفاده می‌کنیم. بوستر پمپ حداقل از دو پمپ یا چند پمپ که به صورت موازی به هم متصل هستند، تشکیل شده است و وظیفه اصلی آن تنظیم فشار آب در لوله‌های مجموعه برای پیشگیری از آسیب‌های پیش‌بینی نشده، می‌باشد. به دلیل اینکه دائما میزان مشخصی آب به سیستم آبرسانی تزریق می‌شود، احتمال اینکه فشار در داخل لوله‌ها کم و زیاد شود و برای جلوگیری از آسیب باید نوسانات فشار را از بین رود. این محصول برای تنظیم فشار در سیستم آبرسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Image for post
Image for post

نحوه عملکرد بوستر پمپ

این محصول همیشه آب را در فشار ثابتی نگه می‌دارد و وقتی مصرف آب شروع می‌شود، یکی از پمپ‌ها روشن می‌شود و فشار آب را حفظ می‌کند. اگر مصرف بالاتر رود و فشار آب در حال کاهش باشد، پمپ یا پمپ‌های دیگر شروع به کار می‌کنند تا فشار آب ثابت بماند و دیگر شاهد هیچ کاهشی در فشار آب نخواهیم بود. این کار موجب می‌شود که به سیستم آبرسانی در دراز مدت آسیبی وارد نشود و استهلاک دستگاه‌ها کم می‌شود.

برای هر فضایی با فضای دیگر نوع بوستر پمپ با توجه به ارتفاع و میزان فشار مطلوب متفاوت است. در خرید لوازم و تجهیزات آن حتما باید با افراد مجرب مشورت نموده و با توجه به میزان فشار مطلوب، خریداری تجهیزات را انجام داد.

اجزای بوستر پمپ

این محصول از تجهیزات متفاوتی تشکیل شده است که این تجهیزات به صورت مختصر شامل تجهیزات کنترل فشار، کلکتور، تابلو فرمان و کنترل، مخزن تحت فشار، شیرآلات، لرزه گیر و شاسی می‌باشد.

Image for post
Image for post

انواع بوستر پمپ‌

این محصول را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم نمود که شامل بوستر پمپ‌های دور متغیر و دور ثابت هستند و عمده تفاوت این دو نوع فقط می‌توان در هوشمند بودن آنها ذکر نمود. در دور متغیرها، با استفاده از اینورتر تابلو فرمان قابلیت تنظیم سرعت گردش پمپ را فراهم می‌کند. استفاده از این نوع باعث حفظ فشار آب در سیستم آبرسانی زمانی که مقدار مصرف آب متغیر است. زمانی که آب بیشتر مصرف شود و با کاهش فشار آب مواجه باشیم، بوستر پمپ‌های دیگر را فعال می‌کند و فشار را ثابت نگه می‌دارد. این نوع در فضاهای مسکونی، اداری، تجاری، صنعتی کاربرد فراوان دارد. نوع دور ثابت وقتی شروع به کار می‌کند، با فشار ثابتی آب را به لوله‌ها ارسال می‌کند. این نوع بیشتر در صنعت کشاورزی، اطفا حریق و آتش نشانی کاربرد دارد.

کلام آخر

در طراحی این محصول سعی شده که فشار آب داخل سیستم آبرسانی ثابت باقی بماند. برای خرید و انتخاب مناسب‌ترین بوستر پمپ، ما به شما ایران جهش را معرفی می‌کنیم.