طراحی و ساخت کمپ‌های اداری ساندویچ پانل

طراحی و ساخت کمپ‌های اداری ساندویچ پانل
طراحی و ساخت کمپ‌های اداری ساندویچ پانل
طراحی و ساخت کمپ‌های اداری ساندویچ پانل

کمپ اداری به زبان ساده، یک اداره‌ی از پیش ساخته شده و متشکل از بخش‌ها و واحدهای اداری گوناگون می‌باشد. بخش‌ها یا واحدهای کمپ اداری، در واقع انواع کانکس اداری هستند که از به هم پیوستن آنها یک کمپ اداری تشکیل خواهد شد.

کمپ‌های اداری پیش ساخته، همانطور که از اسم آن پیداست، به طور اختصاصی برای اماکن و فضاهای اداری و جهت اسکان مدیران و پرسنل اداری مورد استفاده قرار می‌گیرند. کمپ‌های اداری معمولاً ابعاد بزرگی دارند و بدین لحاظ طراحی و ساخت آنها بسیار مهم است.

طراحی یک کمپ اداری، نقش بسیار پررنگ و مهمی را در بهینه سازی مراحل ساخت و تولید، همچنین استحکام و عمر آن ایفا می کند. طراحی کمپ اداری باید مطابق با اصول مهندسی بوده و به ویژه می بایست بتواند مقاومت خود را در برابر انواع نیروهای وارده تضمین نماید. در ادامه به بررسی جزئیات طراحی و ساخت کمپ‌های اداری پیش ساخته خواهیم پرداخت.

طراحی و ساخت کمپ اداری

به طور معمول طراحی کمپ اداری در ابعاد وسیع و به صورت طراحی چند-تکه یا چند-بخشی انجام می پذیرد و هر بخش از یک، دو یا چند واحد تشکیل شود. به این صورت می‌توان هر یک از بخش‌های پیش ساخته را پس از ساخت، به محل پروژه یا مقصد حمل کرده و در آنجا مطابق با پلان و نقشه طراح کمپ، در کنار هم نصب و پیاده سازی نمود. بنابراین همانطور که اشاره شد، طراحی کمپ‌های اداری، یک طراحی بسیار دقیق را می طلبد.

عوامل بسیاری در طراحی کمپ‌های اداری پیش ساخته دخیل می‌باشند؛ تعداد طبقات، تعداد و چیدمان بخش‌ها و واحدها، تعداد و چیدمان بخش‌ها و واحدهای همسان و غیرهمسان، دسترسی بخش‌ها یا واحدهای مختلف به یکدیگر، ارتباط طبقات با یکدیگر، تجهیزات و امکانات کمپ اداری و … از جمله عوامل مؤثر در طراحی این گونه ساختمان های پیش ساخته می باشند.

طراحی و ساخت بخش‌های اداری و غیراداری

یک کمپ اداری از بخش های اداری یا غیراداری گوناگونی تشکیل یافته است که هر بخش، واحدهای مربوطه را در خود جای می‌دهد. به طور معمول بخش‌های اداری شامل: بخش مدیران، بخش کارمندان، بخش برگزاری جلسات، بخش VIP ویژه میهمانان، بخش سالن‌های انتظار و … و همچنین بخش‌های غیراداری و بعضاً ضروری شامل: بخش تدارکات، آشپزخانه و آبدارخانه، بخش سرویس بهداشتی و … می‌باشند.

طراحی و چیدمان بخش‌ها باید به گونه ای باشد که اولاً دسترسی بخش های مربوطه یا واحدهای مرتبط با یکدیگر را بتواند بخوبی فراهم کرده و ثانیاً به لحاظ تعداد، متناسب با حجم امور اداری و تعداد افراد حاضر نیز باشد.

طراحی و ساخت واحدهای اداری و غیراداری

هر واحد می‌تواند به صورت یک کانکس پیش ساخته مجزا، طراحی و ساخته شده و یا اینکه مساحتی از یک کانکس پیش ساخته را به خود اختصاص دهد. برای مثال: بخش کارمندان که یک بخش اداری محسوب می شود، ممکن است متشکل از چندین واحد اداری باشد و هر کدام به بک یا چند کارمند اختصاص یابد. همچنین واحدها می توانند به صورت مجزا و با ورودی های متفاوت باشند یا اینکه دارای ورودی مشترک بوده و با پارتیشن‌بندی از هم تفکیک شده باشند.

بخش های غیراداری نیز بسته به نوع کاربری‌شان متشکل از واحدهای غیراداری می باشند. برای مثال بخش بهداشتی ضرورتاً شامل واحد یا واحدهای سرویس بهداشتی بوده و ممکن است واحدهای دوش و حمام و … را نیز شامل شود.

افزودن کاربری‌های دیگر به کمپ اداری پیش ساخته

گاهی اوقات کاربری کمپ‌ها، صرفاً اداری نیست و کاربری های دیگر نظیر مسکونی، خوابگاهی، کارگاهی و … را نیز می توان برای آنها در نظر گرفت. تلفیق کاربری های گوناگون باعث می شود کمپ پیش ساخته به لحاظ وسعت و برخورداری از امکانات و بخش‌ها و متعاقباً واحدها و … نیز توسعه یابد.

در واقع با اینکه هر یک از کاربری‌های ذکر شده می تواند به صورت مستقل برای کمپ پیش ساخته در نظر گرفته شود (کمپ مسکونی، کمپ خوابگاهی و کمپ کارگاهی)، اما تلفیق هر کدام با کاربری اداری، انواع کمپ‌های پیش ساخته نوین و کاربردی را به ما ارائه خواهد داد. برای مثال: کمپ اداری مسکونی نوعی از کمپ یش ساخته است که علاوه بر برخورداری از امکانات و تجهیزات کمپ اداری، جهت اسکان و زندگی پرسنل اداری و افراد نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

امکانات و ویژگی‌های کمپ اداری

امکانات و ویژگی‌های کمپ اداری
امکانات و ویژگی‌های کمپ اداری
امکانات و ویژگی‌های کمپ اداری

کاربری‌های خاص یک مجموعه اداری پیش ساخته می تواند دسترسی‌های واحدها و زیرمجموعه های آنها را به یکدیگر تعریف نماید. بنابراین طراحی می تواند به گونه ای باشد که همه واحدها از طریق یک راهرو به اتاق مدیریت دسترسی داشته باشند، یا در طراحی چند-طبقه‌ای، فقط پرسنل خاصی به لحاظ موقعیت مکانی، دسترسی به اتاق جلسات را داشته باشند؛ یا طراحی کمپ اداری به گونه ای باشد که تمامی واحدهای مستقر، بتوانند دسترسی آسانی به واحدهای سرویس بهداشتی داشته باشند.

اگر قرار باشد کمپ اداری به صورت دو-طبقه یا چند-طبقه ساخته شود، بنابراین می بایست در طراحی و ساخت امکان ارتباط میان طبقات را نیز در نظر گرفت که به طور معمول از آسانسور، پله و … میسر خواهد بود.

تجهیزات و امکاناتی که برای یک کمپ اداری تعبیه می شوند، نیز بسیار تأثیرگذار است. امکانات و تجهیزات واحدهای بهداشتی داخلی، سامانه‌های گرمایش و سرمایش داخلی یا خارجی، نورپردازی‌ها و دکوراسیون، سامانه‌های امنیتی، تجهیزات اتصال به شبکه و اینترنت، سامانه‌های تهویه و … همگی می توانند به نوبه خود در مراحل طراحی و ساخت مجموعه‌های اداری پیش ساخته به ویژه در ابعاد بزرگ، مؤثر واقع شوند.

منبع: ایران کانتین